Podróże po Europie

Lotnisko Keflavík KEF (Islandia) - dojazd do Reykjavíku oraz wynajem samochodu

Ostatnia aktualizacja: 3 października 2022

Lotnisko Keflavík jest najważniejszym islandzkim portem lotniczym, z którego każdego roku korzysta nawet 10 milionów pasażerów.

Lotnisko leży w zachodniej części półwyspu Reykjanes i oddalone jest o około 50 kilometrów od Reykjavíku. Czas przejazdu pomiędzy lotniskiem a stolicą kraju to około 45 minut.

Port lotniczy Keflavík - informacje podstawowe

  • pełna nazwa po angielsku: Keflavík International Airport (czasami może się także spotkać z nazwą Reykjavík–Keflavík Airport)
  • pełna nazwa po islandzku: Keflavíkurflugvöllur
  • kod IATA - KEF
  • adres: Keflavíkurflugvöllur, 235 Keflavík, Islandia
  • ilość terminali: 1
  • godziny otwarcia: otwarte całą dobę

Lotnisko wybudowali Amerykanie podczas II wojny światowej (otwarcie nastąpiło 24 marca 1943 roku) i początkowo służyło ono celom wojskowym. Po wojnie lotnisko było wykorzystywane także do lotów cywilnych.

W 1987 roku zakończono budowę nowego terminala, który nazwano na część Leifa Eriksona. Uważa się, że Erikson był pierwszym Europejczykiem, który postawił nogę w Ameryce Północnej, i to na pięć stuleci przed Krzysztofem Kolumbem.

Na lotnisku działa darmowa sieć wifi o nazwie Kefairport-FreeWifi.

Spanie na lotnisku Keflavík

Port lotniczy Keflavík czynny jest codziennie przez 24 godziny na dobę. Wielu turystów w celu zaoszczędzenia na ostatnim noclegu przybywa na lotnisko w nocy lub wcześnie rano i czeka z bagażami w głównej hali.

Na lotnisku obowiązuje oficjalny zakaz spania w pozycji leżącej. Pracownicy lotniska budzą i zaczepiają podróżnych, którzy położyli się na ziemi lub ławkach. Jeśli ktoś przysnął na siedząco, to ochrona mija go najczęściej bez żadnej reakcji.

Jak dojechać z lotniska Keflavík do i z Reykjavíku?

Chcąc dostać się z lotniska do stolicy kraju możemy skorzystać z: komunikacji publicznej, prywatnych autobusów oraz taksówek.

Dojazd komunikacją publiczną z lotniska Keflavik do Reykjaviku?

Najtańszym sposobem na dostanie się do Reykjavíku jest skorzystanie z autobusów komunikacji publicznej obsługiwanych przez firmę Strætó. Trasę lotnisko - Reykjavík obsługują autobusy linii 55.

Autobusy te nie kursują jednak zbyt często, bo około 10 razy na dzień, a ich rozkłady nie są w żaden sposób dopasowane do przylotów i odlotów. Czas przejazdu to około 70 minut.

Uwaga! Niektóre z kursów linii 55 dojeżdżają tylko do stacji Fjörður. W takim przypadku musimy na stacji Fjörður przesiąść się na autobus linii 1 w kierunku Reykjavíku.

Autobus zatrzymuje się w stolicy na dworcu autobusowym Umferðarmiðstöðin (BSÍ).

Bilet możemy zakupić u kierowcy, ale w przypadku płatności gotówką musimy mieć ze sobą odliczoną kwotę. Cena to 1960 kr (56,64 zł) dla osób dorosłych oraz 980 kr (28,32 zł) dla młodzieży w wieku 12-17 lat, seniorów powyżej 67. roku życia oraz osób z niepełnosprawnościami. Dzieci młodsze podróżują za darmo.

Aktualne informacje o autobusie linii 55 znajdziemy na tej stronie.

Autobusy obsługiwane przez firmy prywatne

Znacznie wygodniejszym sposobem na dostanie się do stolicy kraju jest skorzystanie z usług jednej z trzech firm prywatnych, które obsługują autobusy wahadłowe na trasie z lotniska do Reykiaviku. Są to: Airport Direct, Flybus oraz Gray Line.

  • Rozkłady jazdy autobusów dopasowane są do godzin przylotów i kursują przez siedem dni w tygodniu. Do tego czas przejazdu jest krótszy, a kupując bilet online nie będziemy musieli martwić się o miejsce siedzące w autobusie.
  • Wszystkie firmy oferują dodatkowo płatną opcje dowozu do wybranego hotelu (oraz odbioru spod hotelu w drodze powrotnej).
  • Ceny za przejazd zależą od sezonu i zdarza się tak, że na zimę ceny spadają nawet o 1/3. Zawsze warto sprawdzić ceny raz jeszcze na oficjalnych stronach, ponieważ te często się zmieniają.
  • Uwaga! Każda z firm zatrzymuje się w stolicy na innym dworcu/innym miejscu. Przed wyborem konkretnego przewoźnika powinniśmy zweryfikować stacje końcową na jego oficjalnej stronie.

Uwaga!

W ścisłym centrum Reykiaviku wprowadzono zakaz wjazdu dla autobusów turystycznych. Jeśli znaleźliśmy hotel akurat w ograniczonej części miasta i wybraliśmy opcje dowozu pod miejsce noclegowe, to zostaniemy wysadzeni przy jednym z kilkunastu specjalnie wytyczonych przystanków, spod których czekać nas będzie jeszcze z reguły przynajmniej kilkuminutowy spacer do naszego hotelu. Analogicznie sytuacja będzie wyglądać w przypadku powrotu - zamiast przy hotelu będziemy musieli oczekiwać na konkretnym przystanku.

Airport Direct

Firma Airport Direct oferuje połączenie z lotniska w Keflavík do Reykjavik Terminal (adres: Skógarhlíð 10, Reykjavík, Islandia). Czas przejazdu to około 45 minut.

Cena za przejazd w jedną stronę zaczyna się od 2900 kr (83,81 zł). Opcja z dowozem pod wybrany hotel to dopłata 1000 kr (28,90 zł). Każdy pasażer może mieć ze sobą jeden duży bagaż o wadze do 23 kilogramów. Więcej praktycznych informacji o warunkach podróży można znaleźć tutaj.

W przypadku wyboru opcji odstawienia do hotelu najpierw dojeżdżamy do stacji końcowej, gdzie przesiadamy się do busa, który odwiezie nas na miejsce. W drodze powrotnej zostaniemy odebrani około 30 minut przed odjazdem autobusu. Więcej informacji o dowozie lub odbiorze z hotelu znajdziemy tutaj.

Rozkłady jazdy dostosowane są do przylotów i odlotów. Dokładną rozpiskę można znaleźć tutaj.

Bilety możemy zakupić na tej stronie.

Przewoźnik Airport Direct oferuje także droższe przejazdy małymi busami bezpośrednio pod hotel, czyli bez potrzeby przesiadki po dojechaniu do stolicy. Opcja ta nazywa się Airport Direct Premium i kosztuje od 6590 kr (190,45 zł) za osobę. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Flybus

Drugim przewoźnikiem oferujących dojazd do stolicy jest Flybus, który oferuje bilety w dwóch wariantach:

  • z dojazdem do terminala autobusowego Umferðarmiðstöðin (BSÍ) [opcja standardowa],
  • z dowozem bezpośrednio pod hotel [opcja flybus+].

Analogicznie działa to też w drugą stronę - podczas podróży powrotnej możemy zostać odebrani spod hotelu około 30 minut przed odjazdem (opcja flybus+) lub samemu pojawić się przy terminalu autobusowym (opcja standardowa).

Opcja flybus+ zorganizowana jest w ten sposób, że razem z innymi pasażerami wysiadamy na dworcu autobusowym, a potem przesiadamy się do mniejszego busa, który odwiezie nas pod wybrany obiekt. Jeśli wybraliśmy hotel znajdujący się w strefie ograniczonej dla autobusów, to powinniśmy sprawdzić tę rozpiskę.

Czas przejazdu z lotniska do terminala to około 45 minut. Jeśli wybraliśmy opcję flybus+ to czas dojazdu do wybranego obiektu może przedłużyć nam podróż o drugie tyle.

Kursy autobusów firmy FlyBus dopasowane są do godzin przylotów i rusza około 45 minut po każdym locie. Firma zapewnia na swojej stronie internetowej, że ich autobusy czekają też w przypadku opóźnień samolotu.

Cena za przejazd to 3499 kr (101,12 zł). Za opcję flybus+ dopłacamy 1100 kr (31,79 zł). Młodzież w wieku 6-15 lat płaci połowę ceny, a dzieci poniżej 6. roku życia podróżują za darmo.

Więcej informacji (w tym rozkłady) można znaleźć na tej stronie.

Gray Line Airport Express

Trzecim z przewoźników jest firma Gray Line, która obsługuje linię Airport Express.

Cena za przejazd zaczyna się od 2977 kr (86,04 zł) w jedną stronę dla osoby dorosłej oraz około połowy taniej dla dzieci i młodzieży w wieku 12-15 lat. Dzieci poniżej 12. roku życia podróżują za darmo.

Czas przejazdu to około 45 minut. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Taksówka

Najdroższym sposobem na dostanie się z lotniska do Reykjavíku jest taksówka. Ceny przejazdu zależą od tego, czy zamówimy przejazd wcześniej na stronie internetowej (wtedy cena może być stała), czy złapiemy taksówkę bezpośrednio pod terminalem i pojedziemy na bazie taksometru.

Za każdym razem przed wejściem do taksówki powinniśmy zapytać kierowcę o cenę końcowa. I upewnić się, czy jest to stała kwota, czy tylko szacowana na bazie jego doświadczenia. W sieci można znaleźć wiele negatywnych doświadczeń turystów, którzy za przejazd zapłacili w przeliczeniu na złotówki ponad 800 zł.

Przykłady firm taksówkarskich oferujących przewozy zamawiane wcześniej ze stałą opłatą.

Firma BSR oferuje przejazd z lotniska w dwóch wariantach. Cena dla grupy pasażerów liczącej od 1 do 4 wynosi 16500 kr (476,85 zł), podczas gdy cena dla grupy pasażerów liczącej od 5 do 8 to 21500 kr (621,35 zł).

Firma Hreyfill ma trochę wyższe ceny. W przypadku liczby osób od 1 do 4 cena to 18000 kr (520,20 zł), a dla liczby osób od 5 do 8 to 23500 kr (679,15 zł).

Uwaga! Ceny powyższych przejazdów dotyczą jedynie sytuacji, gdy zamawiamy taksówkę wcześniej na stronie internetowej konkretnej firmy. Jeśli złapiemy taksówkę tych samych firm bezpośrednio spod terminala możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt procent więcej.

Wynajem samochodu na lotnisku Keflavík

Wielu turystów lądujących na lotnisku Keflavík od razu przesiada się do wypożyczonego samochodu. Przed wypożyczeniem samochodu powinniśmy jednak pamiętać, że odbiór auta możliwy jest na trzy sposoby.

  • Najwygodniej jest wypożyczyć auto w firmie, która posiada swoje stanowisko bezpośrednio na lotnisku. W takim przypadku wszystko załatwiamy w okienku po wyjściu z terminala i samochód odbieramy z parkingu obok. Na koniec odstawiamy auto na parkingu niedaleko lotniska, skąd busem zostaniemy odwiezieni pod sam terminal.
  • Innym rozwiązaniem jest wypożyczenie auta w jednej z firm, która oferuje dojazd darmowym autobusem wahadłowym z lotniska na miejsce odbioru auta. Przystanek autobusu (Car Rental Shuttle Bus) znajduje się około 200 metrów od wyjścia z terminala. Kryte przejście jest proste do odnalezienia i trudno się zgubić. Autobus wahadłowy kursuje regularnie przez całą dobę. Wśród firm oferujących to rozwiązanie są m.in. Alamo oraz Dollar.
  • Ostatnią opcja jest wybór usług firmy, która nie posiada swojego stanowiska na lotnisku ani nie umożliwia dojazdu do miejsca odbioru autobusem wahadłowym. W takim przypadku powinniśmy zostać odebrani z lotniska przez pracownika i odstawieni do siedziby firmy, skąd odbierzemy samochód

Wszystkie opcje mają swoje wady i zalety. Firmy działające całkowicie poza lotniskiem mogą mieć czasem lepsze warunki ubezpieczenia lub ceny (choć nie zawsze tak jest, za każdym razem powinniśmy dokładnie przeczytać warunki ubezpieczenia).

Warto też wcześniej sprawdzić warunki odbioru i zwrotu auta - na przykład czy możemy oddać auto w nocy. W przypadku firm działających na lotnisku nie tracimy czasu po przylocie i nie musimy martwić się o opóźnienia w dostaniu się z powrotem na lotnisko.

Jeśli odwiedzamy Islandię w wakacje to przynajmniej z dwóch powodów nie powinniśmy zostawiać wynajmu auta na ostatnią chwilę. Przede wszystkim bliżej sezonu ceny są wyższe. Dodatkowo, mniejsze wypożyczalnie mają ograniczoną liczbę aut, więc może się skończyć tak, że ostatecznie nie uda nam się wypożyczyć wypatrzonego modelu.

Więcej informacji o warunkach na islandzkich drogach znajdziecie w naszym artykule: Podróż samochodem po Islandii - wynajem, drogi, zagrożenia.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama