Krater Víti (Islandia) - dojazd, zwiedzanie oraz informacje praktyczne
Malowniczo położony krater Víti (pol. Piekło) powstał podczas erupcji kompleksu wulkanicznego Krafla w pierwszej połowie XVIII wieku. W 1724 roku nastąpił pierwszy wybuch, w efekcie którego uformował się krater. Wydarzenie to nazywane jest przez miejscowych "Ogniami Mývatn", ponieważ po erupcji na pięć kolejnych lat otworzyły się szczeliny wulkaniczne, z których w górę strzelała lawa.
Krater Viti należy do atrakcji okolic jeziora Mývatn.
Krater Viti - krótkie wprowadzenie
Średnica krateru wynosi około 300 metrów. W jego wnętrzu powstało jezioro, którego kolor tafli wody przy odpowiednim nasłonecznieniu wygląda wręcz pastelowo. Krater położony jest na obszarze geotermalnym, pośród wysokich wzgórz. Rozglądając się wokoło, w oddali zobaczymy najróżniejsze formacje skalne, a bliżej nas dym unoszący się z gorących źródeł oraz rury z pobliskiej elektrowni.
Krater zlokalizowany jest w północno-wschodniej części Islandii, niedaleko jeziora Mývatn.
Dojazd
Krater Víti znajduje się około 9 kilometrów na północ od drogi numer 1. Droga prowadząca do krateru jest utwardzona, ale za elektrownią Krafla (isl. Kröflustöð) do pokonania jest stromy podjazd pod górę.
Jeśli będziemy jechać ze wschodu (od strony jeziora Mývatn), to dłuższy podjazd w górę, a następnie taki sam zjazd w dół czekać na nas będzie też na popularnej jedynce, dosłownie kawałek przed skrętem w lewo.
Krater Viti - parking i lokalizacja
Współrzędne krateru Víti: 65.717552, -16.754536
Darmowy parking znajduje się na końcu drogi asfaltowej i przy samym kraterze (współrzędne: 65.717667, -16.757523).
Zwiedzanie krateru Viti
Zaraz przy parkingu rozpoczyna się trasa piesza. W sprzyjających warunkach można obejść krater dookoła - przejście całej trasy wokół krateru wraz z powrotem na parking powinno zająć nam około 40 minut.
Trasa jest prosta i nie powinna sprawić zbyt wielu problemów, a największą niedogodnością mogą być unoszące się w powietrzu zapachy siarki. Ścieżka piesza prowadzi też kawałek za kraterem, wzdłuż niewielkiego pola geotermalnego oraz obok drugiego niewielkiego jeziorka.
Ostatnio jednak, ze względów bezpieczeństwa, większość trasy została zamknięta, a dostępny był jedynie krótki odcinek.