Komunikacja miejska w Sztokholmie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne
Sztokholm może pochwalić się rozbudowaną oraz świetnie działającą siecią transportu publicznego. Odwiedzając stolicę Szwecji możemy korzystać z metra, autobusów, pociągów podmiejskich, tramwajów oraz miejskich linii wodnych.
W naszym przewodniku, na bazie doświadczeń z naszych licznych wizyt w stolicy Szwecji, opisaliśmy działanie komunikacji miejskiej w Sztokholmie w jak najbardziej praktyczny sposób. Pozostając z nami, dowiecie się:
- Ile kosztują bilety i jak można zapłacić za przejazd.
- Jakie bilety są najbardziej opłacalne dla turystów.
- Jakie są najważniejsze środki transportu publicznego w Sztokholmie,
- i wiele, wiele więcej.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika opisującego zwiedzanie i największe atrakcje Sztokholmu.
- Jak działa komunikacja miejska w Sztokholmie?
- Bilety komunikacji miejskiej w Sztokholmie - rodzaje i ceny
- Bilety na pojedynczy przejazd
- Pay as you go - opłata za pojedynczy przejazd
- Bilety okresowe travelcards
- Bilety ulgowe
- Karta SL smart card
- Jak znaleźć trasę i odpowiedni środek transportu?
- Komunikacja miejska w Sztokholmie - środki transportu
- Metro w Sztokholmie
- Autobusy
- Tramwaje: tramwaj turystyczny numer 7
- Rejsy po Sztokholmie i okolicy
- Archipelag Sztokholmski
- Połączenia rejsowe w obrębie centrum Sztokholmu
- Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością
Jak działa komunikacja miejska w Sztokholmie?
Za komunikację miejską w Sztokholmie odpowiada firma Storstockholms Lokaltrafik (w skrócie SL). Cały system transportu miejskiego w stolicy Szwecji jest zintegrowany, co oznacza, że we wszystkich rodzajach komunikacji miejskiej obowiązują te same bilety, dzięki czemu w trakcie podróży możemy dowolnie zmieniać środek transportu.
W Sztokholmie dostępne są dwa typy biletów:
- Bilety na pojedynczy przejazd - są to bilety przesiadkowe ważne przez 75 minut.
- Bilety okresowe travelcards, ważne przez określony czas od momentu pierwszego użycia (24-godziny, 72-godziny lub 7 dni).
W stolicy Szwecji dostępnych jest kilka różnych opcji płatności za bilety. Możemy:
- Korzystać z opcji pay as you go, czyli płacić własną kartą płatniczą. Ponieważ system pay as you go dotyczy wyłącznie opłat za pojedynczy przejazd, jest to opłacalna opcja wyłącznie dla tych czytelników, którzy planują korzystać z komunikacji miejskiej w Sztokholmie tylko sporadycznie.
- Kupić bilet na pojedynczy przejazd w automacie lub w punkcie sprzedaży.
- Kupić bilet okresowy lub bilet na pojedynczy przejazd w aplikacji SL-Reseplanerare och biljetter.
- Kupić bilet okresowy lub bilety pojedyncze na kartę SL smart card.
W dalszej części naszego przewodnika znajdziecie bardziej szczegółowe informacje na każdy z tych tematów.
Nie warto korzystać ze sztokholmskiego transportu publicznego bez biletu - ewentualna kara wynosi aż 1500,00 kr (578,85 zł) plus cena biletu za pojedynczy przejazd
Bilety komunikacji miejskiej w Sztokholmie - rodzaje i ceny
Bilety na pojedynczy przejazd
Bilet jednorazowy pozwala na pojedynczy przejazd z przesiadkami, który może trwać do 75 minut. Limit czasowy dotyczy momentu ostatniej przesiadki, co oznacza, że możemy kontynuować naszą podróż nawet po upływie 75 minut od pierwszego skasowania.
Bilety na pojedynczy przejazd kosztują zawsze, bez względu na sposób płatności, 42,00 kr (16,21 zł) lub w wersji ulgowej 26,00 kr (10,03 zł).
Bilety na pojedynczy przejazd możemy zakupić na kilka sposób:
- Korzystając z systemu pay as you go, który opisaliśmy szczegółowo w kolejnym punkcie. Jest to najwygodniejszy sposób.
- W wersji fizycznej w punktach sprzedaży (z logiem SL) oraz w automatach biletowych na stacjach.
- W aplikacji mobilnej SL-Reseplanerare och biljetter lub na kartę SL smart card. W obu przypadkach możemy zakupić do 20 biletów na raz.
Pay as you go - opłata za pojedynczy przejazd
Od jakiegoś czasu w Sztokholmie istnieje możliwość opłaty za przejazd w systemie pay as you go. Korzystając z niego, nie musimy kupować biletu z wyprzedzeniem - zamiast tego wystarczy przyłożyć naszą kartę płatniczą (ewentualnie telefon, zegarek) do czytnika w autobusie/tramwaju lub na bramkach na stacjach metra i kolejki podmiejskiej.
Pay as you go w praktyce - najważniejsze informacje
- W momencie pierwszego "odbicia karty", zostaje aktywowany bilet ważny przez 75 minut. W tym okresie pasażerowie mogą dokonywać przesiadek między różnymi środkami transportu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Każde kolejne przyłożenie karty do czytnika w trakcie ważności biletu jest rozpoznawane przez system jako kontynuacja jednej podróży, więc nie nalicza się dodatkowej opłaty.
- Środki podliczane są na koniec dnia i dopiero wtedy płatność pobierana jest z karty.
- Jeśli podróżujemy w więcej osób, każdy pasażer musi posiadać własną kartę - nie ma możliwości zapłacenia jedną kartą za więcej niż jednego podróżnego!
- jeśli chcemy korzystać z biletów ulgowych, musimy przynajmniej dzień wcześniej skonfigurować tę opcję na stronie sl.se.
- W przeciwieństwie do komunikacji miejskiej w Londynie, w Sztokholmie nie istnieje "capping", czyli maksymalny limit opłat za przejazdy w ciągu dnia. Jeśli planujecie częstsze podróżowanie, lepszym wyborem będą bilety okresowe travelcards.
Bilety okresowe travelcards
Jeśli planujecie korzystać regularnie z komunikacji miejskiej w Sztokholmie, warto rozważyć zakup biletów okresowych travelcard. Dla turystów przydatne są ich trzy warianty:
- bilet 24-godzinny - normalny 175,00 kr (67,53 zł), ulgowy 110,00 kr (42,45 zł),
- bilet 72-godzinny - normalny 350,00 kr (135,06 zł), ulgowy 220,00 kr (84,90 zł),
- bilet 7-dniowy - normalny 455,00 kr (175,58 zł), ulgowy 290,00 kr (111,91 zł).
Bilety 24- i 72- godzinne są ważne przez określoną liczbę godzin od momentu pierwszego ich użycia. Oznacza to, że jeśli skorzystamy z wersji 24-godzinnej pierwszy raz o 12:00, będzie ona ważna do 12:00 kolejnego dnia.
Bilety 7-dniowe ważne są od godziny 00:00 pierwszego dnia ich wykorzystania do godziny 4:30 dnia następującego po końcu ważności biletu. Jeśli użyjemy biletu tygodniowego po raz pierwszy we wtorek o 13:30, to będzie on ważny do następnego wtorku do godziny 4:30
Gdzie kupimy karty czasowe (travelcards) w Sztokholmie?
- Bilety możemy "nabić" na zieloną kartę SL smart card.
- Bilety okresowe zakupimy również w aplikacji mobilnej SL-Reseplanerare och biljetter.
W przypadku biletów czasowych możemy korzystać również ze statków łączących Slussen z Djurgården (linia 83) oraz z linii 80 i 89.
Bilety ulgowe
- Bilety ulgowe w Sztokholmie przysługują dzieciom/młodzieży poniżej 20. roku życia oraz osobom od 65. roku życia.
- Dzieci do lat 7 mogą podróżować za darmo w asyście dorosłego z ważnym biletem.
- Maksymalnie sześcioro dzieci do lat 12 może podróżować bezpłatnie pod opieką osoby dorosłej z ważnym biletem.
Więcej informacji o podróżowaniu z dziećmi znajdziecie na stronie SL.
Karta SL smart card
Popularnym sposobem korzystania z komunikacji miejskiej w Sztokholmie jest zielona karta SL smart card, która zastapiła dawną SL Access Card. Główna różnica między nimi jest taka, że wcześniejsza karta działała w modelu przedpłaconym, a na nową kartę bilety "nabijamy" bezpośrednio.
Karta kosztuje 20,00 kr (7,72 zł). Możemy zakupić ją m.in. w sklepach Pressbyrån i 7‑Eleven, ewentualnie w punktach sprzedaży firmy SL.
W trakcie zakupu karty możemy od razu naładować ją wybranym biletem okresowym lub nabić na nią do 20 biletów na pojedynczy przejazd. Następnie bilety możemy kupować w tych samych sklepach, ale również w aplikacji mobilnej SL-Reseplanerare och biljetter oraz na stacjach metra.
Jak znaleźć trasę i odpowiedni środek transportu?
Firma SL udostępniła na swojej stronie planner podróży. Znajdziecie go na oficjalnej stronie pod tym adresem. Wystarczy, że w okienku wpiszemy adres początkowy i adres docelowy - a aplikacja rozpisze nam dokładną trasę, wliczając to fragmenty, które będziemy musieli przejść pieszo. Alternatywnie można skorzystać z usług map Google.
Komunikacja miejska w Sztokholmie - środki transportu
Metro w Sztokholmie
Najwygodniejszym środkiem transportu jest metro (szw. Stockholms tunnelbana). Sieć podziemno-naziemnej kolejki składa się z trzech głównych linii, dla ułatwienia oznaczonych kolorami:
- czerwonym,
- zielonym,
- niebieskim.
Wszystkie z nich przecinają się na stacji T-Centralen. Każda z linii posiada dodatkowo rozwidlenia. Licząc z rozwidlaniami sieć składa się z 7 linii i 100 stacji.
Autobusy
Innym wygodnym środkiem transportu jest autobus. Do autobusów wsiadamy przodem. Chwilę przed przystankiem docelowym powinniśmy nacisnąć guzik stop. Przed wyjściem z pojazdu naciskamy przycisk, który otworzy drzwi.
Tramwaje: tramwaj turystyczny numer 7
Kolejnym popularnym środkiem transportu są tramwaje.
Wybierając się na wyspę Djurgården warto rozważyć skorzystanie z linii tramwajowej numer 7, która rusza z głównej stacji T-CENTRALEN i przejeżdża obok kilku atrakcji turystycznych.
Lista przystanków tramwaju numer 7 dostępna jest pod tym adresem.
Rejsy po Sztokholmie i okolicy
Archipelag Sztokholmski
Odwiedzając Sztokholm możemy wybrać się również na jedną z wysp Archipelagu Sztokholmskiego. Za obsługę połączeń rejsowych odpowiada istniejąca od 1869 roku roku firma Waxholmsbolaget. Ich statki odpływające w stronę wysp archipelagu startują z przystani Strömkajen obok Grand Hôtelu.
Bilety możemy zakupić na pokładzie lub w kasie. Więcej podstawowych informacji (po angielsku) można znaleźć tutaj. Dokładny rozkład możemy sprawdzić na tej stronie (jedynie w języku szwedzkim, ale łatwo się połapać). Szukając rejsów ze Sztokholmu w pierwsze pole wpisujemy Strömkajen.
Ceny połączeń zależą od odległości. Bilety w jedną stronę kosztują od 61,00 kr (23,54 zł) do ponad 186,00 kr (71,78 zł).
Przykłady popularnych tras:
Trasa | normalny | ulgowy |
---|---|---|
Sztokholm - Vaxholm | 104,00 kr (40,13 zł) | 64,00 kr (24,70 zł) |
Przewoźnik udostępnił również specjalne karty czasowe travelcard w wersjach 5- i 30-dniowej. Umożliwiają one podróżowanie bez ograniczeń.
Karta 5-dniowa kosztuje 575,00 kr (221,89 zł) i nie posiada wersji ulgowej. Karta 30-dniowa to koszt 1020,00 kr (393,62 zł) w wersji normalnej i 650,00 kr (250,84 zł) w wersji ulgowej.
Połączenia rejsowe w obrębie centrum Sztokholmu
Dostępne są również rejsy w obrębie centrum Sztokholmu. Skorzystać możemy z linii łączącej Slussen z Djurgården (linia 82) oraz z linii 80 i 89.
Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością
Sztokholm szczyci się tym, że niemal cała komunikacja publiczna w centrum miasta dostosowana jest do osób z ograniczoną mobilnością. Na stacjach metra znajdują się windy, a platformy metra są na tym samym poziomie co wagony.
W przypadku autobusów wszystkie pojazdy posiadają rampy.
Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie firmy SL.