Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Oslo: bilety, metro, autobusy

9 kwietnia 2024

Komunikacja miejska w Oslo jest dobrze zorganizowana i łatwa w obsłudze, chociaż podróżowanie poza granice miasta wymaga zrozumienia systemu podziału na strefy.

Aby ułatwić Wam zwiedzanie, przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po komunikacji miejskiej w stolicy Norwegii. W artykule znajdziecie niezbędne informacje dotyczące biletów i sposobu ich zakupu oraz dostępnych środków transportu.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po atrakcjach i zwiedzaniu Oslo.

Jak działa komunikacja miejska w Oslo?

Komunikacja publiczna w Oslo jest zintegrowana, co oznacza, że we wszystkich środkach transportu możemy korzystać z tych samych biletów. Za jej obsługę odpowiada publiczny przewoźnik Ruter

W Oslo możemy korzystać z:

  • autobusów,
  • metra (T-bane),
  • tramwajów,
  • pociągów regionalnych i podmiejskich obsługiwanych przez przewoźnika Vy,
  • promów (z wyjątkiem promów na półwysep Bygdøy).

System strefowy

Oslo wraz z otaczającym go obszarem zostało podzielone na strefy, a cena za przejazd zależy od ilości przekraczanych stref. Najważniejsze informacja z perspektywy turysty jest taka, że cała sieć metra znajduje się w strefie 1. Jeśli jednak planujecie ruszyć się autobusem lub pociągiem na obrzeża, warto sprawdzić, ile stref przekroczycie - na przykład dojazd transportem publicznym z lotniska Gardermoen do centrum wymaga zakupu bilety na cztery strefy.

Na szczęście liczbę przekraczanych stref, wraz z ceną biletu, w łatwy sposób sprawdzicie w oficjalnym plannerze podróży. Mapę stref znajdziecie tutaj.

Bilety komunikacji miejskiej w Oslo

W Oslo możemy skorzystać z kilku rodzajów biletów komunikacji miejskiej. W naszym artykule skupiliśmy się na tych, które są najbardziej przydatne dla turystów.

Dostępnych jest pięć taryf strefowych: dla jednej strefy, dwóch stref, trzech stref, czterech stref oraz dla wszystkich stref.

Wskazówka praktyczna: Jeśli posiadamy bilet okresowy i chcielibyśmy wyruszyć do dalszych stref, możemy dokupić suplement na brakującą liczbę stref. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Bilety jednorazowe

Bilet jednorazowy pozwala na jedną podróż z przesiadkami. W przypadku 1 strefy jego ważność wynosi 60 minut i rośnie o 30 minut przy każdej kolejnej dodanej strefie. Czas ważności określa moment ostatniej przesiadki, a nie zakończenia podróży.

Ceny:

strefy bilet normalny bilet dziecięcy bilet ulgowy
1 strefa 42,00 kr (15,58 zł) 16,80 kr (6,23 zł) 21,00 kr (7,79 zł)
2 strefy 69,00 kr (25,59 zł) 27,20 kr (10,09 zł) 34,00 kr (12,61 zł)

Ceny pozostałych taryf strefowych sprawdzicie tutaj

Bilet 24-godzinny

Bilet ten jest ważny przez 24 godziny od momentu skasowania i pozwala na nielimitowaną liczbę przejazdów w wybranej strefie.

Ceny:

strefy bilet normalny bilet dziecięcy bilet ulgowy
1 strefa 127,00 kr (47,10 zł) 64,00 kr (23,74 zł) 64,00 kr (23,74 zł)
2 strefy 209,00 kr (77,52 zł) 105,00 kr (38,94 zł) 105,00 kr (38,94 zł)

Ceny pozostałych taryf strefowych sprawdzicie tutaj

Bilet tygodniowy

Przy dłuższym pobycie możemy rozważyć zakup biletu tygodniowego. Jest on ważny przez siedem następujących po sobie dni od momentu skasowania.

Ceny:

strefy bilet normalny bilet dziecięcy bilet ulgowy
1 strefa 352,00 kr (130,56 zł) 177,00 kr (65,65 zł) 177,00 kr (65,65 zł)
2 strefy 615,00 kr (228,10 zł) 307,00 kr (113,87 zł) 307,00 kr (113,87 zł)

Ceny pozostałych taryf strefowych sprawdzicie tutaj

Bilet tygodniowy nie występuje w wersji papierowej.

Karta Oslo Pass

Niektórzy turyści decydują się na zakup oficjalnej karty turystycznej Oslo Pass. Oprócz darmowego wstępu do wielu muzeów i atrakcji, karta ta pozwala również na nieograniczone poruszanie się transportem publicznym w strefach 1 i 2. Karta ważna jest przez określoną liczbę godzin, która liczy się od momentu jej aktywowania.

ważność bilet normalny bilet dziecięcy bilet ulgowy
24-godziny 520,00 kr (192,87 zł) 260,00 kr (96,43 zł) 415,00 kr (153,92 zł)
48-godzin 760,00 kr (281,88 zł) 380,00 kr (140,94 zł) 605,00 kr (224,39 zł)
72-godziny 895,00 kr (331,96 zł) 450,00 kr (166,91 zł) 720,00 kr (267,05 zł)

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie turystycznej miasta.

Bilety ulgowe i darmowe przejazdy

Dzieci poniżej 6. roku życia podróżują bezpłatnie. Dzieci od 6. do 17. roku życia włącznie są upoważnione do zakupu biletu dziecięcego.

Do zakupu biletu ulgowego upoważnione są wszyscy, którzy rozpoczęli 67 rok życia, a także osoby niewidome.

W trakcie kontroli biletów będziemy zobowiązani do udostępnienia dokumentu potwierdzającego wiek osoby korzystającej z ulgowego lub darmowego przejazdu.

Gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej w Oslo?

Istnieją trzy sposoby na zakup biletów w Oslo: aplikacja Ruter, nabycie biletu papierowego oraz korzystanie z plastikowej karty travelcard.

Aplikacja Ruter

Najwygodniejszym sposobem zakupu biletów w Oslo jest skorzystanie z aplikacji RuterBillett. Pozwala ona na zakup zarówno biletów jednorazowych, jak i 24-godzinnych oraz tygodniowych. Aplikacja dostępna jest w sklepach Google Play i App Store. Po zainstalowaniu aplikacji i skonfigurowaniu płatności, możemy kupować bilety kilkoma kliknięciami.

Wskazówka praktyczna: Pamiętajcie, że bilety należy zakupić przed wejściem na pokład.

Bilety papierowe

Alternatywnie możemy zakupić bilety papierowe, które są dostępne w kioskach i małych sklepach, takich jak 7-Eleven i Narvesen. Dotyczy to jednak wyłącznie biletów jednorazowych lub 24-godzinnych.

Zakup na pokładzie: W przypadku autobusów i promów istnieje możliwość zakupu biletu na pokładzie - musimy mieć jednak odliczoną kwotę w gotówce, a bilet taki kosztuje o 20,00 kr (7,42 zł) więcej. Płatność na pokładzie nie jest możliwa w metrze, w tramwajach i pociągach regionalnych.

Karta Travelcard - bilety oraz pay-as-you-go

Ostatnią opcją jest plastikowa karta travelcard, na którą możemy nabić wszystkie rodzaje biletów, w tym również bilety tygodniowe.

Koszt jej wyrobienia wynosi 50,00 kr (18,55 zł). Kartę zakupimy w kioskach i punktach informacyjnych Ruter.

Karta Travelcard posiada również moduł pay-as-you-go - możemy naładować na nią środki, a następnie korzystać z nich do opłacania przejazdów. Po każdej podróży odpowiednia kwota zostanie pobrana z naszego konta. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika.

Komunikacja miejska w Oslo - najważniejsze środki transportu

Metro (Tunnelbane, T-bane)

Metro w Oslo posiada pięć linii i 101 przystanków. Jest kolejką podziemno-naziemną, która pozwala szybko poruszać się pomiędzy różnymi częściami miasta.

Stacje metra odnajdziemy po charakterystycznych niebiesko-białych znakach z literą T.

Wskazówki praktyczne: W centrum miasta linie metra często współdzielą tory i stacje. Aby uniknąć pomyłki, warto zwrócić uwagę na numer linii wyświetlany na froncie pojazdu w momencie przyjazdu. Ponadto, większość stacji ma oddzielne perony dla pociągów jadących w różnych kierunkach, więc należy upewnić się, że wchodzimy na odpowiedni peron przez właściwe wejście.

Tramwaje (trikk)

Sieć tramwajowa składa się z sześciu linii. Z perspektywy turysty najciekawsza jest linia nr 12, która przejeżdża obok najważniejszych atrakcji Oslo, takich jak: park Vigelanda, ratusz, dzielnica Aker Brygge czy forteca Akershus. Może być więc świetnym wyborem dla turystów planujących zobaczenie wielu miejsc w krótkim czasie.

Autobusy (buss)

Autobusy kursują regularnie, w przypadku niektórych linii nawet co 5 minut, i zawiozą nas praktycznie w każdy zakątek miasta.

Promy

Promy wyruszają spod przystani w Aker Brygge i pozwalają dostać się do kilku okolicznych wysp, takich jak Hovedøya, Lindøya czy Bleikøya. Są to miejsca, gdzie mieszkańcy Oslo wyruszają w ciepłe miesiące. W praktycznie wszystkich promach obowiązują zwykłe bilety komunikacji miejskiej.

Wyjątkiem jest Bygdøyfergene - prom na półwysep Bygdøy, który kursuje od kwietnia do października. Bilet dzienny kosztuje 104,00 kr (38,57 zł), a bilet w jedną stronę 64,00 kr (23,74 zł) (lub 75,00 kr (27,82 zł) kupowany na pokładzie). Z kartą Oslo Pass możemy skorzystać z promu bezpłatnie.

Kolej podmiejska

Pociągi podmiejskie, które pozwalają dotrzeć na obrzeża, obsługiwane są przez przewoźnika Vy. W przypadku większości turystów nie będą one zapewne przydatne w trakcie zwiedzania Oslo.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama