Kanion Fjaðrárgljúfur (Islandia) - zwiedzanie, dojazd, informacje praktyczne
Położony na południu Islandii kanion Fjaðrárgljúfur jest jednym z bardziej malowniczych miejsc na całej wyspie. Podczas podróży drogą numer 1 zdecydowanie warto odbić kawałek z trasy i zobaczyć ten imponujący wytwór natury.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Islandii.
Fjaðrárgljúfur - najbardziej malowniczy kanion na Islandii
Fjaðrárgljúfur to głęboki na blisko 100 metrów kanion o długości ponad kilometra. Przez jego środek przepływa rzeka Fjaðrá, mająca źródło w górze Geirlandshraun. Fjaðrá jest jednym z dopływów 115 kilometrowej rzeki Skaftá.
Sam kanion jest wąski i ma kształt lekkiej serpentyny, podczas gdy jego ściany w wielu miejscach są niemal pionowe. To, w połączeniu z głębokością, sprawia, że widok z każdej perspektywy – zarówno z góry, jak i z dołu – robi ogromne wrażenie.

Powstanie kanionu Fjaðrárgljúfur
Uważa się, że kanion uformowany został podczas ostatniej epoki lodowcowej, czyli około 9000 lat temu. Podczas cofania się lodowca powstała laguna lodowcowa (inaczej jezioro lodowcowe), z której - w stronę terenu na którym znajduję się obecnie kanion - wylewał się strumień rzeki o dużej sile. Strumień przez pewien czas wypukiwał najmiększe skały oraz piaski, bu ostatecznie wyrzeźbić głęboki kanion.
Po pewnym czasie laguna wypełniła się osadem przyniesionym przez rzeki lodowcowe wypływające z krańca lodowca, co doprowadziło do zmniejszenia siły rzeki przepływającej przez wyrzeźbiony już kanion.
Samo podłoże skalne kanionu jest jednak dużo starsze i składa się z palagonitu, który uformował się w tym miejscu około 2 miliony lat temu.

Kanion Fjaðrárgljúfur w popkulturze
Fjaðrárgljúfur w zimowej scenerii pojawił się w pierwszym odcinku ostatniego sezonu serialu Gry o Tron. W efektownej scenie Daenerys Targaryen i Jon Snow przelecieli przez kanion dosiadając smoków.
Niektórzy czytelnicy mogą skojarzyć Fjaðrárgljúfur z teledyskiem piosenkarza Justina Biebera do piosenki I'll Show You z 2015 roku. Teledysk ten tak spopularyzował to miejsce, że liczba turystów odwiedzających kanion niemal się podwoiła.
Niestety, tak duża popularność wpłynęła negatywnie na środowisko naturalne, przez co Islandzka Agencja Ochrony Środowiska (The Environment Agency of Iceland) w lutym 2019 roku musiała zablokować dostęp do kanionu aż do 1 czerwca, żeby dać powierzchni czas na regenerację.


Dojazd
Kanion Fjaðrárgljúfur położony jest zaledwie kilka kilometrów od okrążającej całą wyspę drogi numer 1 i prowadzi do niego odbijająca od jedynki droga numer 206.
Ostatni fragment drogi dojazdowej nie należy niestety do najłatwiejszych i pojawiają się na nim te elementy islandzkich dróg, które mogą sprawiać problemy małym autom: nieutwardzona droga szutrowa z dużymi kamieniami, most (dość stromy) z jednym pasem oraz ślepe wzgórza, przy których zobaczymy przeciwną stronę drogi dopiero po wjechaniu na górę.

Nie powinno nas to jednak zrażać ani zniechęcać. Wystarczy jechać wolno i się nie rozpędzać, aby bezpiecznie pokonać całą trasę. Sugerowalibyśmy także zachowanie odpowiedniej odległości od innych aut, spod kół których mogą wystrzelać kamienie.
Tak jak wspomnieliśmy, podczas jazdy w stronę kanionu czekać nas będzie wjazd pod górę mostkiem z jednym pasem. Powinniśmy tu uważać, czy na pewno nikt z przeciwnej strony nie zbliża się na tyle szybko, żeby wymusić na nas pierwszeństwo. W efekcie takiej sytuacji możemy zostać zmuszeni do cofania na górce.
Fjaðrárgljúfur - parking i lokalizacja
Współrzędne kanionu: 63.777326, -18.174109
Parking znajduje się tuż obok początku trasy prowadzącej górą wzdłuż kanionu (współrzędne: 63.771250, -18.172202). Przy parkingu w sezonie letnim dostępna jest darmowa toaleta.
W ostatnim czasie wprowadzone zostały opłaty za parking w kwocie 1000 kr (29,50 zł). Opłata powinna zostać uiszczona jeszcze przed wjazdem - możemy tego dokonać w aplikacji Parka.


Zwiedzanie kanionu Fjaðrárgljúfur
Ścieżka spacerowa ciągnie się w górę zaczynając od parkingu aż do niemal samego końca kanionu. Wzdłuż trasy utworzono trzy platformy widokowe, które pozwalają zobaczyć kanion z różnych perspektyw. Ostatni z tarasów położony jest tuż nad wysokim wodospadem.
Trasę na górę i z powrotem możemy pokonać szybkim tempem nawet w 30 minut, ale jeśli chcemy nacieszyć się widokiem, na wizytę lepiej zaplanować około 45-60 minut. Trasa prowadzi po naturalnej ścieżce, więc warto mieć na nogach buty trekingowe z dobrą przyczepnością.
Będąc na miejscu możemy sprawdzić też widok z dołu, np. z mostku niedaleko parkingu (współrzędne mostku: 63.771228, -18.173290)
