Jökulsárlón: słynna laguna lodowcowa na Islandii
Laguna lodowcowa Jökulsárlón należy do najbardziej malowniczych miejsc na Islandii. O każdej porze roku turyści odnajdą tu zapierającą dech w piersi scenerię oraz obejrzą kry lodowcowe o najróżniejszych rozmiarach, z których część ma kryształowo błękitny kolor.
Laguna Jökulsárlón leży bezpośrednio przy drodze numer 1, więc jest łatwo dostępna, ale jednocześnie w ciągu dnia bywa też bardzo zatłoczona. Inne ciekawe miejsca w okolicy znajdziecie w naszym przewodniku atrakcje Islandii. Tuż obok znajduje się popularna Diamentowa Plaża.
Jökulsárlón - świadectwo zmieniającego się świata
Spoglądając na rozległe jezioro (o powierzchni zbliżonej do 18 km²) trudno przypuszczać, że powstało ono mniej niż sto lat temu. Jeszcze na początku XX wieku lodowiec Breiðamerkurjökull (będący częścią największego islandzkiego lodowca Vatnajökull) sięgał do linii brzegowej. Około połowy stulecia zaczął się wycofywać, pozostawiając po sobie głęboką na ponad 250 metrów szczelinę, która została szybko wypełniona przez wodę z topniejącego lodowca. Obecnie jest to jedno z najgłębszych (lub nawet najgłębsze) z islandzkich jezior.
Laguna swoją sławę zawdzięczą malowniczym krom, które odłamują się od brzegu lodowca i osiadają w jej wodach. Początkowo mają one nawet kilkadziesiąt metrów wysokości, ale po pewnym czasie topnieją lub się przełamują. Po osiągnięciu odpowiednio małego rozmiaru mogą się swobodnie przemieszczać, żeby ostatecznie wypłynąć na pełne morze.
Kry lodowcowe występują w dwóch kolorach. Białe (lub szarawe) nie różnią się niczym od zwykłych fragmentów lodu. Prawdziwą gratką jest jednak szansa na zobaczenie odłamków o kryształowo błękitnej barwie.
Jezioro Jökulsárlón połączone jest z oceanem rzeką pływową Jökulsá á Breiðamerkursandi, która ma zaledwie 500 metrów długości i z dumą dzierży tytuł najkrótszej rzeki Islandii. W trakcie odpływu na pełne morze wypływają nią odpowiednio małe kry, a w trakcie przypływu dzięki niej do laguny dostają się ryby, które stanowią podstawę pożywienia dla ptaków oraz fok.
Laguna lodowcowa Jökulsárlón w popkulturze
Laguna stanowiła tło dla kilku kasowych hollywoodzkich produkcji. Kręcono tu: Batman: Początek, Lara Croft: Tomb Raider oraz dwa filmy z serii o Jamesie Bondzie.
Jak dojechać do laguny lodowcowej Jökulsárlón - parking i lokalizacja
Laguna lodowcowa Jökulsárlón leży bezpośrednio przy drodze numer 1.
Parking znajduje się po wschodniej stronie mostu, który jest jedynym połączeniem wschodniej Islandii z resztą wyspy. Postój jest darmowy. Jego współrzędne to: 64.047865, -16.179138
Na miejscu dostępne są toalety oraz punkty gastronomiczne.
Atrakcje laguny lodowcowej Jökulsárlón
Po dojechaniu na parking możemy ruszyć ścieżką pieszą wzdłuż wschodniego brzegu laguny. Trasa prowadzi kawałek pod górę i oferuje widoki z różnych perspektyw.
Możemy też swobodnie podejść do brzegu, ale w warunkach zimowych powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nie wchodzić na lód, który z powodu ciągłych pływów może być bardzo kruchy.
W sezonie letnim laguna jest niemal w całości roztopiona i jedynymi lodowymi elementami są kry. W tym okresie organizowane są około 30-40 minutowe wycieczki łodziami. Wypływają one regularnie i na bieżąco - odbywa się kilkadziesiąt rejsów w ciągu dnia.
W miesiącach letnich laguna w ciągu dnia należy do bardzo obleganych, więc warto zaplanować nasz wyjazd tak, żeby przybyć rano lub w godzinach późniejszych (o ile nie zależy nam na wzięciu udziału w rejsie) - dzięki czemu ominiemy największe tłumy.
Wypatrujcie w wodzie fok
W sezonie letnim laguna przyciąga masy ptaków, oraz przede wszystkim foki. W czerwcu natrafiliśmy na liczne stado tych ssaków. Część z nich wylegiwała się na pełnym morzu tuż przy plaży, a pozostałe wpływały rzeką do laguny i się w niej bawiły.
Co ważne - zimowa aura nie musi przeszkodzić nam w natrafieniu na foki. W lutym udało nam się wypatrzyć kilka sztuk, choć nie sprzyjała temu duża ilość spływających odłamków lodowych. Naszą uwagę zwróciło jednak to, że niektóre z nich płyną w przeciwnym kierunku do nurtu wody - niewielkie lodowe bryły okazało się głowami fok, które wpływały rzeką w kierunku laguny.
Jökulsárlón w sezonie zimowym - wycieczka do jaskiń lodowcowych
W sezonie zimowym część jeziora zamarza, a rejsy są zawieszane. Sama laguna jest w tym czasie równie oblegana co w lato, ponieważ z tutejszego parkingu wyruszają wycieczki do jaskiń lodowcowych.