Jaskinia Melissani na Kefalonii - jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Grecji
Jaskinia Melissani (gr. Λίμνη Μελισσάνη) to jedna z najpiękniejszych atrakcji naturalnych Grecji. Znajduje się ona na Kefalonii, największej z Wysp Jońskich.
Jaskinia jest często nazywana Jeziorem Melissani, ponieważ jej wnętrze wypełnia woda o specyficznej słodko-słonej charakterystyce. Znakiem rozpoznawczym jaskini jest otwarty dach w większej z dwóch komnat, przez który do środka wpadają promienie słoneczne, nadając powierzchni wody niezwykłych barw i odcieni.
Widoczność w wodzie jest tak dobra, że nawet na jej najgłębszym fragmencie, głębokim na około 30 metrów, nietrudno dostrzec dno. Co ciekawe, w jeziorku pływają również ryby - na własne oczy widzieliśmy węgorze!
Zwiedzanie Jaskini Melissani
Sposobem na zwiedzenie jaskini jest krótki rejs. Niestety, podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu wciąż nie było możliwości obejrzenia wnętrza jaskini z góry. Melissani leży kilka kilometrów na zachód od miasteczka Sami, na głównej drodze prowadzącej w kierunku Agia Effimia.
Od starożytnego miejsca kultu do największej atrakcji turystycznej Kefalonii
Historia Jaskini Melissani jest długa, choć przez kilka ostatnich wieków pozostawała ona zapomniana. W greckiej mitologii była to jaskinia nimf, a jej nazwa wywodzi się od jednej z nich. Nieszczęśliwie zakochana bogini Melissani, której wybrankiem był Pan, miała rzucić się do wody, popełniając samobójstwo.
W 1951 roku Giannis Petrocheilos odkrył jaskinię na nowo. Przy wysepce rozdzielającej dwie komnaty, odnalazł on figurkę świadczącą o tym, że dawniej znajdowała się tu świątynia dedykowana Panowi, bogowi płodności, przedstawianemu w postaci pół człowieka, pół kozła. Kolejne prace archeologiczne doprowadziły do odkrycia naczyń i innych przedmiotów, które wskazują na to, że jaskinia była także miejscem kultu poświęconym nimfom.
Dzisiejsza jaskinia różni się jednak formą od swojej starożytnej postaci. W jej większej komnacie brak dachu, który zawalił się w wyniku trzęsienia ziemi w 1953 roku. To właśnie otwarta przestrzeń w górnej części jaskini jest jej wizytówką. Jaskinia jest otulona lasem, a drzewa zarastają również zbocze bezpośrednio przy jej wlocie.
Fenomen słodko-słonej wody
Jezioro ma nietypową właściwość - jest mieszanką słodkiej wody gruntowej oraz słonej wody morskiej, w proporcjach mniej więcej 40% do 60%. Jak to możliwe?
Na wschodzie wyspy, nieopodal Argostoli, znajduje się miejsce nazywane katavothres, które od wieków budziło zainteresowanie mieszkańców. Położone bezpośrednio przy brzegu, charakteryzuje się szczelinami w skale, do których wpływa woda, a następnie nieoczekiwanie znika. Mieszkańcy wschodniej części wyspy wykorzystali tę właściwość, budując w tym miejscu młyny. Słowo katavothres możemy przetłumaczyć jako leje/szczeliny krasowe.
Aż do lat 60. poprzedniego stulecia zjawisko to pozostawało zagadką, i nikt nie wiedział, co dzieje się z wodą znikającą w szczelinie. Naukowcy, chcąc wyjaśnić ten fenomen, wpuścili do katavothres dużą ilość barwnika fluorescencyjnego i następnie rozpoczęli obserwację. Po około 14 dniach kolorowa woda pojawiła się w dwóch jeziorach: Mellissani oraz Karavomilos. Dziś już wiadomo, że Kefalonia poprzecinana jest tunelami, przez które woda morska wędruje ze wschodu na zachód, wypływając nieopodal miasta Sami, łącząc się po drodze z wodą gruntową w dwóch popularnych jeziorach.
Rejs po Jeziorze Melissani
Rejsy po Jeziorze Melissani zajmują wysokie miejsce na liście największych atrakcji Kefalonii. W sezonie letnim warto zatem mieć na uwadze, że możemy być zmuszeni odstać swoje w kolejce. Szczególnie dotyczy to weekendów i okresu świąt religijnych, gdy wyspę odwiedza mnóstwo Greków z kontynentu - wtedy czas oczekiwania może przekroczyć godzinę.
Sam rejs trwa krótko - mniej niż 10 minut - ale doświadczenie potrafi być niepowtarzalne. Pierwszym etapem naszej wycieczki jest przepłynięcie przez obszerną komnatę o odsłoniętym dachu. Potem przez wąski korytarz wpływamy do mniejszego, zamkniętego pomieszczenia, a następnie wracamy do punktu startowego.
W trakcie rejsu pracownicy starają się w osobliwy sposób zabawiać turystów, w tym również śpiewem, licząc na napiwki. Całość jest niestety bardzo komercyjna i przeprowadzana taśmowo. Pamiętajmy jednak, że zostawienie napiwku nie jest obowiązkowe.
Do jaskini schodzimy specjalnie wydrążonym tunelem, który znajduje się tuż obok parkingu. Bilet dla dorosłych kosztuje 10€. Dostępne są również tańsze o połowę bilety ulgowe. W sezonie letnim - od maja do października - rejsy organizowane są codziennie, ale w zimę przez część dni jaskinia jest zamknięta.
Ciekawą opcją są bilety łączone z Jaskinią Drogarati w cenie 13€.
Wskazówki i informacje praktyczne
Chcąc zwiedzić Jaskinię Melissani, warto tak zaplanować dzień, żeby na miejscu być około południa, gdy słońce będzie bezpośrednio nad nami i nada wodzie odpowiednich barw. Niestety, z wnętrza jaskini trudno jest zaobserwować efekt cienia "płynącego" pod łódką, który często pojawia się w folderach oraz materiałach reklamowych.
Uwaga! Zdarza się, że nad głowami turystów latają ptaki, które potrafią... załatwić na nich swoją potrzebę.
Dojazd do Jaskini Melissani
Dojazd samochodem do jaskini nie powinien sprawić nam większych problemów. Usytuowana jest ona koło wioski Karavomilos, przy głównej drodze pomiędzy miejscowościami Sami i Agia Efimia. Na miejscu przygotowano parking dla turystów.
Znacznie trudniejszym zadaniem będzie dotarcie tam transportem publicznym. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie lokalnego przewoźnika KTEL Kefalonias.