Podróże po Europie

Jak podróżować po Grecji? Autobusy, pociągi, rejsy oraz komunikacja publiczna

Ostatnia aktualizacja: 23 lutego 2024

Z każdym rokiem coraz więcej turystów decyduje się na samodzielne zwiedzanie Grecji, rezygnując z wycieczek organizowanych przez biura podróży. Do wyboru mają oni korzystanie z transportu publicznego lub wypożyczenie samochodu. W naszym przewodniku skupiliśmy się głównie na pierwszym zagadnieniu, ale w dalszej części naszego tekstu znajdziecie również kilka słów o podróżowaniu po Grecji autem.

Komunikacja publiczna w Grecji na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana. Wystarczy jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami panującymi na rynku przewozów, aby bez większych problemów radzić sobie z poruszaniem się po tym wypełnionym historią kraju.

Dla czytelników rozpoczynających przygotowania planu zwiedzania przygotowaliśmy zestawienie największych atrakcji oraz zabytków Grecji.

Autobusy

Głównym środkiem komunikacji międzymiastowej w Grecji są autobusy, obsługiwane przez organizacja o nazwie KTEL. Choć na pierwszy rzut oka system wydaje się prosty, KTEL to w rzeczywistości stowarzyszenie ponad 60 przewoźników. Każdy z nich działa jako odrębna firma, z własnym systemem biletowym i zasadami. Oznacza to, że w przypadku planowania dłuższej podróży z przesiadkami między różnymi przewoźnikami, konieczne będzie zakupienie osobnych biletów u każdego z nich.

Wiele z organizacji nie nadąża za nowinkami technicznymi, przez co nierzadko próżno szukać aktualnych informacji o rozkładach online, nie mówiąc już o możliwości wcześniejszej rezerwacji biletu na stronie internetowej. Na szczęście w ostatnich latach sytuacja zaczęła się poprawiać, a coraz więcej przewoźników oferuje możliwość zakupu biletów online.

Warto zapamiętać: Każdy KTEL zajmuje się jednym okręgiem/regionem i ich działalność nie nakłada się na siebie (na przykład KTEL Attikis odpowiada za region stołeczny Attyka). W przypadku podróży międzyregionalnych bywa różnie, ale zazwyczaj KTEL w danym regionie zajmuje się dojazdem z tego regionu do Aten lub innych ważnych miejsc. Dla przykładu KTEL Fokidas obsługuje trasę Ateny - Delfy

Największym problemem w przypadku dwóch największych miast, Aten i Salonik, jest fakt, że różne KTEL-e mogą odjeżdżać z różnych, położonych daleko od siebie dworców. Pamiętajmy więc, aby zawsze sprawdzić dokładny dworzec wykorzystywany przez przewoźnika, z którego usług chcemy skorzystać.

Dla turystów odwiedzających Ateny pewną niedogodnością jest fakt, że przejazdy ze stolicy do miast Peloponezu obsługuje kilku przewoźników. Chcąc kupić bilet musimy najpierw znaleźć odpowiednią kasę biletową, a następnie wsiąść do dobrego autobusu.

Wskazówka praktyczna: W przypadku mniej popularnych tras lepiej nie zakładać, że rozkłady znalezione na stronach organizacji lub w Internecie są poprawne. Jeśli mamy taką możliwość, warto dzień wcześniej wybrać się na dworzec i zobaczyć wywieszoną rozpiskę. Zmiany rozkładów jazdy są w Grecji na porządku dziennym.

Gdzie kupić bilety na autobusy KTEL?

Zaledwie pojedyncze firmy oferują możliwość zakupu online i zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji. Przykładem jest wspomniany KTEL Fokidas i trasa Ateny - Delfy.

U pozostałych przewoźników bilety kupujemy w okienku na dworcu lub bezpośrednio w autobusie. W sezonie lepiej podejść do okienka kilka godzin lub nawet dzień wcześniej, aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc.

Sposób na lekką oszczędność - zakup biletów w dwie strony

Niektórzy przewoźnicy oferują możliwość zakupu w jednym pakiecie biletów w obie strony, które są zazwyczaj nieco tańsze od zakupu dwóch biletów oddzielnie.

Wskazówka praktyczna: W przypadku trasy powrotnej z popularnych miejsc w sezonie letnim lepiej nie zostawiać zakupu biletu na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że turyści zjeżdżają na miejsce przez cały dzień i wielu z nich może wpaść na ten sam pomysł powrotu ostatnim autobusem, dlatego lepiej zakupić bilet wcześniej, aby uniknąć niemiłej niespodzianki.

Sezon letni i zimowy

W przypadku wielu tras turystycznych istnieje podział na rozkład letni i zimowy - i zazwyczaj oba różnią się od siebie dość mocno. Zawsze warto upewnić się, że sprawdzany przez nas rozkład dotyczy odpowiedniego okresu. Co gorsza, niektóre linie w ogóle nie kursują w okresie zimowym.

Regiony i odpowiedzialne za nie KTEL-e

W tej sekcji zebraliśmy kilka najważniejszych tras (wraz z podstawowymi informacjami), które są przydatne dla turystów wybierających się do Grecji. Lista ta jest ciągle rozwijana i aktualizowana.

Listę wszystkich linii znajdziecie na oficjalnej stronie organizacji zrzeszającej przewoźników..

Ateny - Peloponez

Autobusy do miast i atrakcji Peloponezu odjeżdżają z dworca autobusowego znajdującego się pod adresem Leoforos Kifisou 100 (KTEL Kifisou). Oprócz Peloponez dworzec obsługuje też autobusy udające się na północ kraju.

Dworzec znajduje się kawałek drogi od centrum miasta i dojedziemy do niego komunikacją miejską - z Placu Omonia kursuje tam m.in. autobus linii 051, a z lotniska w Atenach autobus x93.

  • Większość tras na obszarze południowego Peloponezu obsługuje KTEL Argolida, kursujący m.in. do Nauplion, Epidauros oraz Myken. Więcej informacji znajdziecie na ich oficjalnej stronie.
  • Trasę do Koryntu obsługuje natomiast firma KTEL Korinthias. Rozkłady można znaleźć pod tym adresem.

Niestety, połączenia międzymiastowe na Peloponezie nie należą do najlepiej zsynchronizowanych, co logistycznie utrudnia odwiedzenie więcej niż dwóch miast w ciągu jednego dnia. Najlepszą kombinacją jest Nauplion i Epidauros lub Nauplion i Mykeny.

Sami zaledwie jednokrotnie zwiedzalismy atrakcje Peloponezu autobusami - i to tylko te leżące najbliżej Aten. Przy kolejnych odwiedzinach decydowaliśmy się już wypożyczenie samochodu.

Więcej o atrakcjach przeczytacie w naszym rozbudowanym przewodniku Peloponez: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca.

Ateny - Przylądek Sunion

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc poza Atenami jest malowniczy przylądek Sunion. Możemy dojechać do niego korzystając z usług firmy KTEL Attikis. Koszt przejazdu w jedną stronę to 6,90 (29,74 zł).

Autobus odjeżdża z okolic parku Pedion tou Areos, przy ulicy Leof Alexandras, naprzeciwko dużego pomnika. Autobusy są białe i w miarę nowe w porównaniu z pojazdami odjeżdżającymi z pobliskich przystanków. Jeśli będziecie jechać rano lub wracać późnym wieczorem, nie polecamy wchodzenia ani przechodzenia parkiem - w środku można spotkać narkomanów i jest mało komfortowo.

Na przylądek Sunion możemy pojechać nawet na cały dzień - ostatni autobus wraca do Aten o zachodzie słońca. Rozkłady jazdy są wypisane po angielsku w punkcie sprzedaży biletów z biletami i trudno ich nie zauważyć, ponieważ zazwyczaj jest to jedyna trasa opisana w języku innym niż grecki.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona - dojazd, historia oraz informacje praktyczne.

Ateny - Delfy

Przejazdy z Aten do Delf obsługuje KTEL Fokidas. Połączenie to możliwe jest w ramach kilku tras, w tym autobusu Ateny - Amfissa, który zatrzymuje się po drodze w Livadei, Arahovie, Delfach oraz Itei. Rozkłady umożliwiają wyjazd na cały dzień do miasta Delfy i spokojne zwiedzenie stanowiska archeologicznego oraz muzeum. Czas przejazdu to około 2,5 godziny. Pierwszy autobus z Aten rusza około 8:00, a ostatni powrót jest o około 18:00. Autobus zatrzymuje się w Delfach, w miasteczku, kilkaset metrów od świątyni.

Rozkład jazdy znajduje się na oficjalnej stronie .

Co istotne - bilety możemy zakupić online.

Więcej o słynnym stanowisku archeologicznym napisaliśmy w artykule Delfy - zwiedzanie i informacje praktyczne

Saloniki - Obszar Macedonia

Komunikacje na obszarze greckiej Macedonii obsługuje firma KTEL Macedonia. Ich autobusy odjeżdżają z dworca Macedonia Intercity Coach Station (adres Giannitson 244, Thessaloniki 546 28). Jest to główny dworzec autobusowy regionu, skąd startują również autobusy innych linii kursujących w różne rejony Grecji.

Listę wszystkich możliwych tras z dworca można znaleźć na tej stronie.

Z Salonik dojedziemy m.in. do Edessy (słynie z wodospadów) czy do Xanthi. Powyższa mapa pokazuje trasy wszystkich linii KTEL, które odjeżdżają z głównego dworca autobusowego Salonik, wraz z godzinami oraz cenami - nie gwarantuje jednak ich aktualności.

Saloniki - Półwysep Chalcydycki

Za połączenia z Salonik na Półwysep Chalcydycki odpowiada firma KTEL CHALKIDIKIS SA., umożliwiająca swobodny dostęp do najważniejszych miast każdego z trzech cyplów: Kassandry, Sithoni oraz Ouranoupoli.

Z reguły autobus z Salonik wyrusza od 3 do nawet 5-6 razy dziennie w każdą ze stron. Ceny są różne, od 6,90€ do około 12€ w jedną stronę. Aktualne rozkłady jazdy sprawdzimy na oficjalnej stronie.

KTEL Chalkidikis posiada opcję zakupu biletu online - zarówno na stronie, jak i w aplikacji.

Uwaga! Dworzec KTEL Chalkidikis znajduje się w całkowicie innym miejscu niż główny dworzec kolejowy oraz dworzec autobusowy KTEL Macedonia. Z powodu olbrzymiego ruchu w sezonie wakacyjnym przeniesiono go na bliskie obrzeża Salonik - znajdziemy go pod współrzędnymi 40.575011, 22.983967 (wystarczy wpisać te dwie liczby do wyszukiwarki Google Maps).

Dworce autobusowe

Dworce autobusowe w Grecji nie należą niestety do najnowocześniejszych i przypominają dworce z polskich miast sprzed ponad dekady. Ponadto, mało kto zna tam angielski, a rozkłady są często wywieszone jedynie w języku greckim.

Na szczęście trasy turystyczne mają chociaż szczątkowe oznaczenia, a pracownicy są przyzwyczajeni do turystów i pomogą zakupić nam odpowiedni bilet. Na pewno dworce nie są przyjemnym miejscem z samego rana, ani późnym wieczorem, dodatkowo w Atenach okolica dworców również nie jest zachęcająca.

Pociągi

Grecja posiada słabo rozbudowaną infrastrukturę kolejową, która umożliwia transport wyłącznie pomiędzy niektórymi ośrodkami - z tego powodu pociągi nie sa najpopularniejszym środkiem transportu wśród samych Greków, a w składach nie ma tłumów. Co ciekawe, podróżując na niektórych trasach spotykaliśmy głównie turystów.

Za transport kolejowy w Grecji odpowiada narodowy przewoźnik Hellenic Railways Organisation (posługują się oni greckim skrótem OSE). Do największych miast obsługiwanych przez kolei należą Ateny, Saloniki oraz Patras w północnym Peloponezie.

Rozkłady sprawdzimy na na oficjalnej stronie przewoźnika, gdzie można zakupić również biletu. Po wejściu klikamy w prawym górnym rogu na en, aby móc przeglądać stronę w języku angielskim. Następnie szukamy przejazdu, i go opłacamy. W niektórych przypadkach możliwe jest wybranie konkretnego miejsca siedzącego. Niestety, strona firmy OSE nie należy do najnowocześniejszych rozwiązań.

Nie zwlekaj! Podobnie jak u większości europejskich przewoźników bilety najlepiej kupować z wyprzedzeniem, kiedy są tańsze niż w przededniu odjazdu.

Poniżej przedstawiliśmy trzy trasy mogące przydać się turystom.

Ateny - Saloniki

Najbardziej wygodnym sposobem na pokonanie liczącej 500 km trasy pomiędzy tymi dwoma największymi greckimi miastami jest skorzystanie z kolei szybkich prędkości obsługiwanej przez znane z Polski pociągi Pendolino. Czas przejazdu wynosi około 4 godziny.

Trasa Saloniki - Meteory (stacja Kalambaka)

Wskazówka: Pamiętajcie, że angielska nazwa Salonik to Thessaloniki.

Aby dojechać do Meteorów, musimy znaleźć przejazd z Salonik do Kalambaki. Dojedziemy tam z przesiadką na stacji Palaeofarsalos, która niestety nie jest specjalnie ogłaszana, więc musimy się pilnować i jej nie przegapić. Przejazd może trwać od 3 do nawet 5 godzin. Cena przy zakupie z wyprzedzeniem zaczyna się od około 24,00 (103,44 zł).

Nasz przewodnik po słynnych Meteorach znajdziecie tutaj: Meteory - zwiedzanie, dojazd i informacje praktyczne

Trasa Ateny - Meteory (stacja Kalambaka)

W przypadku Aten możemy dojechać do Kalambaki bezpośrednio, albo podobnie jak z Salonik, z przesiadką w mieście Palaeofarsalos. Czas przejazdu waha się od około 4 do 5 godzin, a cena za przejazd bezpośredni może wynosić ponad 30,00 (129,30 zł).

Dworce

Dworce kolejowe w Grecji są małe i nie znajdują się w ścisłych centrach miast. Dworzec w Salonikach, jeden z najważniejszych w kraju, przypomina dworzec średniego polskiego miasta. Warto uważać na siebie wieczorem oraz wcześnie rano - w tym czasie lepiej trzymać się jak najbliżej oświetlonych miejsc lub kas biletowych.

Rejsy

Grecja to nie tylko część lądowa, ale również kilka tysięcy wysp. Co prawda nie na wszystkie dostaniemy się w łatwy sposób, ale na nasze szczęście istnieje wiele połączeń do najpopularniejszych z nich. Pamiętajmy jednak, że droga morska to bardzo powolny środek transportu - dotarcie z Pireusu na Rodos czy Kretę zajmie nawet kilkanaście godzin.

Niestety, rzadko kiedy wyspy są dobrze skomunikowane między sobą, dlatego w przypadku wielu z nich jedyną możliwością jest dopłynięcie do portu w części kontynentalnej i przesiadka. Na przykład, bezpośrednie przemieszczanie się pomiędzy wyspami Cyklad może okazać się trudne do zrealizowania ze względu na brak przewoźników (rejsów).

Promy i wodoloty: W Grecji występują dwa rodzaje statków - większe i wolniejsze promy (ang. ferry) oraz mniejsze i szybsze wodoloty (and. hydrofoils). Jesli zależy nam na oszczędności, praktycznie zawsze tańszym (lecz wolniejszym) wyborem będzie prom, ale niestety nie na wszystkich kierunkach kursują oba typy jednostek.

Lista wszystkich rejsów z danego portu

Jeśli chcemy sprawdzić rozkłady rejsów z konkretnego portu, możemy wejść na stronę Greckiej Organizacji Turystycznej www.gtp.gr, w prawej sekcji FERRY DEPARTURES wpisać nazwę portu, i kliknąć guzik wyszukiwania. W odpowiedzi otrzymamy rozkład dla konkretnego portu z informacją o godzinie, miejscu docelowym i przewoźniku.

Najważniejsze linie

  • Hellenic Seaways - jeden z największych przewoźników. Ich ceny na krótkich odległościach często bywają wysokie, jednak obsługują sporo połączeń na dalszych trasach.
  • Blue Star Ferries - kolejny z dużych przewoźników, obsługujący przede wszystkim trasy z Pireusu.
  • Saronic Ferries - przewoźnik obsługujący trasę Pireus - Egina - Agistri - Methana - Poros.

U wszystkich wymienionych bilety można zakupić online.

Port w Pireusie

Najwięcej turystów korzysta z sąsiadującego z Atenami portu w Pireusie (Piraeus). Warto pamiętać, że jest to główny port stolicy - jeśli ktoś mówi o rejsie z Aten na którąś z wysp, zapewne ma na myśli rejs z Pireusu.

Przykłady kilku tras z portu w Pireusie (cena biletu w jedną stronę).

  • Egina (Saronic Ferries) - 12,00 (51,72 zł) (czas podróży 1:15),
  • Poros (Saronic Ferries) - 17,00 (73,27 zł) (czas podróży 1:30),
  • Hydra (Hellenic Seaways) - od 40,00 (172,40 zł) (czas podróży 1:50),
  • Santorini (Blue Star Ferries) - od 58,00 (249,98 zł) (czas podróży 8:05),
  • Mykonos (Blue Star Ferries) - od 52,00 (224,12 zł) (czas podróży 5:15).

Loty

Rejsy na wyspy oddalone znacznie od części lądowej mogą być drogie oraz zajmować dużo czasu. W wielu przypadkach porównywalną cenowo, a już na pewno o wiele szybszą opcją, będzie lot z Aten. Dotyczy to np. Krety, Rodos czy Mykonos.

  • Loty z Aten na Kretę, Korfu oraz Santorini oferuje linia Ryanair.
  • Na większość wysp dolecimy z Aten z pomocą największej greckiej linii lotniczej Aegan Air. Ich ceny są wysokie, ale poza sezonem lub przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem można trafić na dobre oferty.
  • Kolejną linia obsługująca połączenia z wyspami jest Olympic Air, która ma w swojej ofercie kilkadziesiąt kierunków.
Wskazówka Pamiętajmy, że czym szybciej kupimy bilety lotnicze, tym mniej zapłacimy - lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Poruszanie się po Grecji samochodem

Nie ma co się oszukiwać - jeśli zależy nam na zwiedzeniu wielu miejsc w krótkim czasie, to najlepszym wyborem jest wypożyczenie samochodu. Drogi w Grecji, zwłaszcza autostrady, są w dobrym stanie, choć jeśli ruszacie poza utartym szlak (np. planujecie podróż po mniej popularnych zakątkach Peloponezu), trzeba liczyć się z górskimi zaniedbanymi drogami, czasem wąskimi (z miejscem na jeden samochód) i krętymi serpentynami, a gdzieniegdzie nawet szutrowymi powierzchniami.

Nie zapominajmy, że większość Grecji jest górzysta, więc czasem czeka nas trochę stresu. Dla nas największym problemem zawsze było parkowanie, gdyż miejsca postojowe przy wielu atrakcjach potrafiły znajdować się wzdłuż stromej drogi. Ponadto, nie wszędzie w miastach parkowanie jest dozwolone.

Opłaty drogowe

W Grecji występuje mniej niż dziesięć płatnych autostrad, które podzielone są na oddzielnie płatne odcinki - opłata za przejazd każdym z nich waha się od około 0,50 (2,15 zł) do 4,00 (17,24 zł). W sumie, za przejazd każdej z tras w całości, zapłacimy do maksymalnie kilkunastu Euro. Opłaty wnosimy gotówką w okienku w punkcie kontrolnym.

W przypadku każdej z płatnych dróg występują darmowe alternatywy, choć nam osobiście autostrada zawsze pomagała trzymać się planu.

W Grecji możemy wypożyczyć samochód z polskim prawem jazdy. Biorąc pod uwagę specyfikę greckich dróg oraz kreatywne sposoby parkowania Greków w miastach dobrze jest zakupić jak najlepsze ubezpieczenie.

Uwaga! Chcąc popłynąć z samochodem na którąś z wysp warto upewnić się, czy wybrane przez nas ubezpieczenie obowiązuje przy przeprawie promowej, gdyż nie jest to wcale normą.

Komunikacja miejska w Grecji

W dwóch największych greckich miastach - Atenach oraz Salonikach - komunikacja miejska zorganizowana jest dobrze, chociaż często pojazdy mają już swoje lata. W stolicy działa nawet metro oraz wprowadzono elektroniczny system biletów oraz kart (więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym tekście: Komunikacja miejska w Atenach). Nieco gorzej z punktu widzenia turysty wygląda sytuacja w mniejszym miastach, gdzie transport publiczny przystosowany jest głównie do potrzeb miejscowych.

Z naszej perspektywy najgorzej wygląda sytuacja na wyspach, gdzie transport funkcjonuje, ale do wielu miejsc nie dojedziemy. Jeśli nie planujecie wypożyczać samochodu, upewnijcie się, że do wybranego noclegu można dojeżdżać komunikacją publiczną.

Wskazówka: Nie zawsze bilet na przejazd można nabyć na pokładzie, za to bez problemu powinniśmy zakupić go w kioskach lub w budkach koło przystanków. Jeśli niedaleko przystanku stoi budka z długą kolejką oczekujących, możemy śmiało założyć, że to punkt sprzedaży biletów.

Nierzadko również rozkłady jazdy mogą być dla nas niezrozumiałe, gdyż zdarza się, że podawana jest na nich jedynie godzina odjazdu z pierwszego przystanku - bez godzin w dalszych miejscach.

Innym problemem są strajki. W trakcie trwania protestów nie kursuje wiele linii, w tym linie na lotnisko - w takim wypadku można skorzystać z autobusu zastępczego.

Taksówki

Taksówkarze w Grecji nie maja najlepszej prasy i czasem może się wręcz wydawać, że próbują naciągać klienta na każdym kroku. Jeśli więc mamy taką możliwość, zamawiajmy taksówki zawsze z pomocą obsługi hotelu lub rodowitego mieszkańca. Warto przed zamówieniem taksówki podpytać o dodatkowe koszta, np. w Atenach często taksówkarze doliczają dodatkową kwotą za zamówienie telefoniczne.

W mniejszych miejscowościach zawsze umawiajmy się na kwotę przed skorzystaniem z usługi, i jeśli uważamy cenę za zbyt wysoką, próbujmy się targować.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama