Podróże po Europie

Groty Watykańskie: wejście oraz wskazówki

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2025

Groty Watykańskie to podziemny obszar znajdujący się bezpośrednio pod Bazyliką św. Piotra na Watykanie, gdzie pochowano wielu papieży oraz niektóre ważne dla kościoła osoby świeckie.

Groty Watykańskie powstały pomiędzy poziomem zerowym wczesnochrześcijańskiej bazyliki wzniesionej na zlecenie Konstantyna Wielkiego a podłogą obecnej bazyliki. Nie jest to więc typowa krypta podziemna i znajduje się mniej więcej na wysokości Placu św. Piotra. Spacerując korytarzami natrafimy na fragmenty masywnych kolumn należących do starożytnej bazyliki.

Artykuł ten jest częścią naszego przewodnika opisującego zwiedzanie Watykanu.

Groty Watykańskie - wejście i zwiedzanie

Wizyta w Grotach Watykańskich jest darmowa. W styczniu 2025 roku wejście do Grot Watykańskich znajdowało się poza świątynią, po prawej stronie fasady, niedaleko wejścia na Kopułę Bazyliki św. Piotra (czyli tam, gdzie dotychczas mieściło się wyjście). Wyjście znajdowało się za to wewnątrz Bazyliki św. Piotra, tuż obok słynnego baldachimu projektu Berniniego, przed statuą przedstawiającą św. Andrzeja (czyli tam, gdzie dotychczas było wejście).

W wielu miejscach można znaleźć wzmianki, że Groty Watykańskie czynne są od godziny 7:00. Z naszego doświadczenia, a byliśmy w Bazylice wiele razy tuż po otwarciu, szansę na wejście z samego rana są niewielkie. Najczęściej ochrona odprawia turystów z informacją, że wejście możliwe będzie od 9:00. Groty zamykane są około godziny przed zamknięciem bazyliki, czyli o 18:00.

Uwaga!

Zmiana w sposobie wejścia do Grot niesie za sobą spore niedogodności, gdy nie zejdziemy do nich od razu. Po zakończeniu zwiedzania Bazyliki św. Piotra, aby wejść do Grot, trzeba będzie raz jeszcze stanąć w kolejce do kontroli bezpieczeństwa.

Podczas odwiedzin zabronione jest wykonywanie zdjęć.

Kto został pochowany w Grotach Watykańskich?

W podziemiach bazyliki znajdują się groby wielu papieży, między innymi: Innocentego XIII, Grzegorza V, Pawła I czy Piusa III.

Wśród odwiedzających szczególną wartość ma kaplica z symbolicznym grobem św. Piotra. Jest ona odwrócona tyłem do miejsca, w którym zgodnie z tradycją znajdował się grób pierwszego papieża - a przynajmniej tak wierzono od czasów wczesnochrześcijańskich.

Obecnie nie ma dowodów na to, że św. Piotr został pochowany na watykańskim wzgórzu. Są jedynie poszlaki, o których możemy dowiedzieć się więcej w trakcie wycieczki do podziemnego stanowiska archeologicznego.

Więcej informacji o losach św. Piotra oraz dziejach Watykanu znajdziecie w naszym tekście Historia Watykanu w pigułce. Więcej o zwiedzaniu stanowiska archeologicznego pod napisaliśmy w naszym przewodniku po Watykanie: Grób św. Piotra w podziemiach Watykanu - wycieczka.

Nie przegapcie naszego przewodnika o zwiedzaniu Rzymu.

Przez jakiś czas w Grotach Watykańskich znajdował się również grobowiec Jana Pawła II, ale został on przeniesiony do kaplicy św. Sebastiana, która znajduje się w prawej nawie Bazyliki. Więcej o grobie polskiego świętego znajdziecie w artykule Grób św. Jana Pawła II

Wiele z grobowców, w tym tych papieskich, nie należy do najbardziej monumentalnych. Przykładem jest chociażby prosty grób królowej Krystyny Szwedzkiej, która zasłynęła konwersją na katolicyzm. To właśnie z okazji jej przyjazdu przebudowano bramę przy Placu Popolo.

Niektóre z monumentów powstały z wykorzystaniem starożytnych/wczesnochrześcijańskich sarkofagów.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama