Grób św. Piotra w podziemiach Watykanu - wycieczka
Bezpośrednio pod kryptą Bazyliki św. Piotra skrywa się stanowisko archeologiczne, będące jednym z sekretów Watykanu. W trakcie wycieczki z przewodnikiem można zobaczyć pozostałości rzymskiej nekropolii oraz znaleźć się nieopodal miejsca, gdzie według tradycji pochowany został św. Piotr, pierwszy papież.
Artykuł jest częścią naszego przewodnika opisującego zwiedzanie Watykanu.
Historia szczęśliwego odkrycia
Antyczną nekropolię pod Bazyliką św. Piotra odkryto stosunkowo niedawno, podczas wykopalisk prowadzonych w latach 1940-1949. Musimy jednak zaznaczyć, że nie ma ona nic wspólnego z Grotami Watykańskimi. Prace archeologiczne zlecił papież Pius XI, który pragnął zostać pochowanym jak najbliżej św. Piotra. Jego staraniom zawdzięczamy odkrycie miejsca, gdzie prawdopodobnie znajdował się grób Apostoła, oraz pozostałości rzymskiej nekropolii.
Nie była to jednak podziemna nekropolia przypominająca katakumby znajdujące się poza murami starożytnego Rzymu, lecz otwarty cmentarz w formie ulicy, wzdłuż której wznoszono mauzolea bogatszych rodów.
Zwiedzanie stanowiska archeologicznego
Obecnie stanowisko archeologiczne (wł. scavi) pod Bazyliką dostępne jest dla turystów wyłącznie podczas wycieczki z przewodnikiem - zwiedzanie trwa niecałe 2 godziny. Niestety, liczba miejsc jest ograniczona do 250 osób dziennie, a zwiedzanie odbywa się w małych grupach.
W środku nie wolno robić zdjęć. Do środka nie wejdziemy z żadnymi bagażami, więc musimy je zostawić przed wybraniem się na miejsce. Na terenie stanowiska archeologicznego jest gorąco i duszno.
Bilety
Jeśli chcemy odwiedzić nekropolię, powinniśmy wysłać prośbę o rezerwacje odpowiednio wcześniej, mailem (scavi@fsp.va) lub faksem - więcej informacji znajdziecie na tej stronie. Koszt biletu to 13€.
Podczas naszej wizyty proces rezerwacji wyglądał tak, że wysłaliśmy e-mail z listą osób oraz planowanymi datami na adres podany powyżej. Na wszelki wypadek podaliśmy trzydniowy zakres dat. Po pewnym czasie otrzymaliśmy dwie wiadomości w języku włoskim. W jednej z nich potwierdzono naszą rezerwację, a w drugiej podano link do płatności online. Po dokonaniu płatności na nasz adres e-mail przysłano vouchery.
Jak wygląda wycieczka?
W dniu wizyty należy udać się do stanowiska kontroli obsługiwanego przez policję, które znajduje się w lewej kolumnadzie (patrząc w stronę bazyliki). Po przejściu kontroli, podobnej do tej na lotnisku, kierujemy się w stronę gwardzisty, który sprawdzi wydrukowany przez nas voucher. Jeśli nie będzie miał żadnych zastrzeżeń, ruszamy w stronę drzwi, nad którymi widnieje napis Ufficio Scavi. Tam wymienimy nasz voucher na bilety i będziemy mogli czekać na rozpoczęcie zwiedzania. Mając chwilę czasu przed wizytą, możemy zajrzeć na cmentarz Campo Santo Teutonico, czyli cmentarz niemiecki.
Wycieczka podzielona jest na trzy części. Najpierw dowiemy się więcej o samej bazylice i jej poprzednim, wczesnochrześcijańskim wcieleniu. Przewodnik pokaże nam makiety oraz pozostałości po kolumnie z czasów Konstantyna. Drugą częścią wycieczki jest przejście przez nekropolię, czyli ulicę wypełnioną rzymskimi mauzoleami. Ich wnętrza, w tym freski, zachowały się w dobrym stanie. Jeśli jednak odwiedziliście wcześniej Museo Nazionale Romano, to malowidła te nie zrobią na Was aż tak dużego wrażenia. Ostatnia część wycieczki to możliwość stanięcia tuż obok domniemanego grobu św. Piotra. Niestety, samego grobu nie zobaczymy, ale przewodnik opowie nam o hipotezach oraz o tym, w jaki sposób znaleziono kości, które mogły należeć do pierwszego papieża.