Meteory - zwiedzanie, dojazd i informacje praktyczne
Greckie Meteory bez wątpienia należą do najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa, metéoros, w wolnym tłumaczeniu oznacza "zawieszony w powietrzu" lub "środek nieba".
W naszym przewodniku znajdziecie wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania zwiedzania Meteorów. Począwszy od opisu dostępnych do odwiedzenia klasztorów, aż po praktyczne kwestie takie jak dojazd czy zakwaterowanie. Zaczynamy jednak od krótkiego wprowadzenia do historii tego miejsca!
- Kilka słów o historii Meteorów
- Meteory w kulturze masowej
- Klasztory
- Wielki Meteor, Megalo Meteoro
- Klasztor Warłama, Moni Warlaam
- Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
- Klasztor Rusanu, Moni Roussanou
- Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
- Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa
- Wskazówki przed odwiedzeniem klasztorów
- Kalambáka oraz Kastraki - miasta u stóp Meteorów
- Zwiedzanie Meteorów
- Kiedy najlepiej odwiedzić Meteory?
- Ile czasu poświęcić na zwiedzenie Meteorów?
- Jak poruszać się po Meteorach?
- Trasy piesze
- Autobus lokalny
- Wynajęty samochód
- Wycieczka
- Taksówki
- Punkty widokowe
- Gdzie najlepiej oglądać zachód słońca?
- Jaskinia Theopetra
- Noclegi
- Dojazd do Meteorów
- Dojazd z Salonik
- Autobus
- Pociąg
- Dojazd z Aten
- Autobus
- Pociąg
- Meteory - informacje praktyczne
- Ceny biletów wstępu do klasztorów
- Dni i godziny otwarcia klasztorów w Meteorach
- Punkty informacji turystycznej
Kilka słów o historii Meteorów
Najwyższe z wznoszących się ku niebu skał osiągają wysokość ponad 500 metrów. Od samego początku przypadły one do gustu mnichom, którzy już od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu idealnych samotni. Zanim powstały pierwsze klasztory, mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca potrafili spędzić tam nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy. Dziś łatwo można dostrzec niektóre z takich jaskiń. W ich wnętrzach często widoczne są wbite flagi, a niektórzy odważni turyści decydują się do nich wdrapać.
Pierwszy klasztor, Wielki Meteor, powstał "dopiero" w XIV wieku, w latach 1356-1372. W następnych dekadach zaczęły pojawiać się kolejne, każdy z nich usytuowany na trudno dostępnej skale. Wejście do nich lub wniesienie jakichkolwiek przedmiotów na górę było możliwe jedynie za pomocą opuszczanej drabiny lub liny. Dopiero w latach 20. ubiegłego wieku wykuto w skale pierwsze schody prowadzące do Wielkiego Meteoru. W ostatnich dziesięcioleciach rosnące zainteresowanie Meteorami wymusiło ułatwienie dostępu do świątyń. Obecnie do wszystkich czynnych klasztorów prowadzą schody oraz drogi dostępne dla samochodów.
A dlaczego mnisi byli gotowi znosić tak duże utrudnienia? Pod koniec XIV wieku inwazje tureckie coraz bardziej zagrażały bezpieczeństwu wspólnoty. Wybór ekstremalnie trudno dostępnych terenów zapewniał mnichom bezpieczeństwo. W kolejnych wiekach nie ułatwiano dostępu do świątyń, bazując na przekonaniu, że prawdziwy pielgrzym powinien okazać poświęcenie, by dotrzeć do miejsca kultu. Niekiedy to poświęcenie miało tragiczny wymiar, kiedy liny, po których się wspinano, pękały.
Meteory, w uznaniu ich wyjątkowego znaczenia, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Meteory w kulturze masowej
Meteory od zawsze fascynowały, ale prawdziwy rozkwit ich popularności turystycznej nastąpił w 1981 roku, za sprawą premiery filmu z Jamesem Bondem Tylko dla twoich oczu, w którym były jedną z kluczowych lokacji. Z produkcją filmu wiąże się ciekawa historia. Biskup grecki, oczywiście za odpowiednią opłatą, zezwolił ekipie filmowej na kręcenie ujęć w klasztorze i jego okolicy, nie konsultując się wcześniej z gospodarzami. Mnisi nie byli zachwyceni tym pomysłem i weszli nawet w spór z władzą państwową o prawa do wykorzystania terenu. Pomimo częściowego zwycięstwa, wielu z nich postanowiło przenieść się do klasztorów na Athos.
Więcej: Athos - historia, ciekawostki, informacje praktyczne i rejsy
Od tamtej pory ekipy filmowe nie miały okazji na kręcenie swoich dzieł w tutejszych kompleksach klasztornych. Jednak spostrzegawczy fani serialu "Gra o Tron" mogli zauważyć imponujące formacje skalne widoczne w tle podczas oglądania odcinka, w którym Tyrion więziony był w celi w Orlim Gnieździe. Orle Gniazdo, jak i cała dolina Arrynów, wzorowane były na formacjach skalnych z Meteorów. Warto jednak podkreślić, że widoczne w serialu krajobrazy są efektem komputerowej wizualizacji, a ekipa "Gry o Tron" nie kręciła tych scen bezpośrednio w Grecji.
Nazwa "Meteora" została również użyta przez zespół Linkin Park jako tytuł ich drugiego albumu.
Klasztory
W szczytowym okresie na terenie Meteorów działały aż 24 prawosławne klasztory. Do dziś aktywnych jest zaledwie 6 i wszystkie z nich dostępne są dla zwiedzających. Pozostałe klasztory znajdują się w ruinie lub zostały opuszczone. Spacerując po okolicy, można dostrzec niektóre z tych pozostałości, głównie fragmenty dawnych murów.
Klasztory pełniły ważną rolę, zwłaszcza w czasach okupacji tureckiej, jako miejsca kultywowania tradycji greckich oraz przechowywania cennych skarbów greckiej kultury. Część tych zbiorów, takich jak książki, obrazy czy listy, można obecnie podziwiać w specjalnie przeznaczonych do tego salach i małych muzeach utworzonych na terenie klasztorów. W czasie II wojny światowej wiele skarbów zostało jednak stąd przeniesionych, aby uniknąć zniszczenia w trakcie potencjalnego bombardowania.
W każdym klasztorze mieści się główny kościół, zwany Katolikonem. Często znajduje się tam także druga, mniejsza kaplica. Oprócz nich w skład kompleksów wchodzi wieża wyposażona w linę do wciągania ludzi i towarów, jak również pomieszczenia mieszkalne oraz inne służące mnichom i mniszkom w codziennym życiu.
Warto zaznaczyć, że nie wszystkie z tych miejsc są dostępne dla zwiedzających. W niektórych klasztorach znajdują się również muzea. Ważne jest, byśmy respektowali przestrzeń zakonników - nie wchodźmy do zamkniętych pomieszczeń i dbajmy o to, by nie przeszkadzać mieszkańcom klasztoru.
Lista klasztorów dostępnych dla zwiedzających:
- Wielki Meteor, Megalo Meteoro
- Klasztor Warłama, Moni Warlaam
- Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
- Klasztor Rusanu, Moni Roussanou (znany też jako Klasztor św. Barbary, Ajia Warwara)
- Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
- Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa
Opłata za wstęp do każdego z klasztorów wynosi 3€. Dzieci do 12. roku życia wchodzą za darmo.
Wielki Meteor, Megalo Meteoro
Najbardziej imponujący z kompleksów i jednocześnie najczęściej odwiedzany przez turystów. Znany jest również pod nazwami Klasztor Przemienienia Pańskiego, Wielki Meteoron oraz Wielka Meteora. Założył go w 1340 roku św. Atanazy. Legenda głosi, że został on przeniesiony na szczyt góry przez orła.
Wnętrze klasztoru rozmieszczone jest na kilku poziomach. Podczas zwiedzania zobaczymy m.in. wieżę z wyciągiem, ossuarium pełne czaszek, kuchnię, przestronne dwupoziomowe tarasy widokowe, muzeum folkloru oraz muzeum z historycznymi zbiorami ksiąg, z których niektóre pochodzą z IX i XI wieku. Na nas duże wrażenie zrobiła kaplica klasztorna.
Wejście do klasztoru prowadzi tunelem oraz schodami wykutymi w skale. Cały teren monastyru, ze względu na swoje rozmiary, przypomina niewielki zamek.
Wielki Meteor - informacje praktyczne
Aby dostać się do Wielkiego Meteoru, konieczne jest pokonanie ponad 300 stopni.
Od 1 kwietnia do 31 października klasztor jest otwarty codziennie, z wyjątkiem wtorków, od 9:00 do 15:00.
W sezonie zimowym klasztor jest zamknięty we wtorki, środy i czwartki. W pozostałe dni godziny otwarcia to 9:30 - 14:00.
Klasztor Warłama, Moni Warlaam
Drugi najczęściej odwiedzany monastyr. Wewnątrz mieści się obszerny taras z przepięknym widokiem. Na terenie klasztoru można również odwiedzić muzeum religijne, pomieszczenie do wciągania liny, a także zobaczyć historyczną, olbrzymią beczkę oraz dwie kaplice.
Klasztor Warłama - informacje praktyczne
Aby dostać się do klasztoru, konieczne jest pokonanie ponad 100 stopni.
Od 1 kwietnia do 31 października klasztor jest otwarty codziennie, z wyjątkiem piątków, od 9:00 do 16:00.
W sezonie zimowym klasztor jest zamknięty w czwartki oraz piątki. W pozostałe dni godziny otwarcia to 9:00 - 15:00.
Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
Chociaż wewnątrz tego klasztoru jest mniej do zobaczenia w porównaniu z dwoma wcześniejszymi, to zapierające dech w piersiach widoki z tutejszego ogrodu zdecydowanie nas urzekły.
Wnętrze klasztoru skrywa m.in. niewielką, okrągłą kaplicę zdobioną freskami z 1682 roku, główny kościół, nazywany Katolikonem, oraz mechanizm z liną do wciągania. Podczas zwiedzania zwróćcie uwagę na zabytkowe drewniane stropy. Niestety, w czasie II wojny światowej klasztor został obrabowany przez Niemców. To właśnie tu nakręcono pewne sceny do filmu z Jamesem Bondem.
Klasztor Świętej Trójcy - informacje praktyczne
Aby dostać się do klasztoru, będziemy musieli pokonać ponad 300 stopni.
Klasztor jest czynny przez cały rok, z wyjątkiem czwartków, w godzinach od 10:00 do 16:00.
Klasztor Rusanu, Moni Roussanou
Aby dotrzeć do tego monastyru, nazywanego również Klasztorem św. Barbary (Ajia Warwara), trzeba przejść przez mostek i pokonać nieco schodów. Tuż za mostkiem znajduje się darmowy punkt widokowy ze świetną panoramą - z daleka wyróżnia go wysoki krzyż.
Wewnątrz klasztoru możemy zwiedzić niewielkie muzeum z ikonami oraz kaplicę podzieloną na dwa pomieszczenia. Dla zwiedzających przygotowano także punkt widokowy z ławkami. W pobliżu kasy biletowej zwróćcie uwagę na drzwi z XVI-wiecznym kluczem.
To jeden z dwóch klasztorów żeńskich w Meteorach.
Klasztor Rusanu - informacje praktyczne
Aby dotrzeć do klasztoru, będziemy musieli pokonać ponad 100 stopni.
Klasztor jest czynny przez cały rok, z wyjątkiem środy. W sezonie letnim, od 1 kwietnia do 31 października, jest on czynny od 9:00 do 16:30, a w pozostałe miesiące od 9:30 do 14:00.
Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
Jest to drugi z klasztorów żeńskich i jedyny, do którego nie trzeba wchodzić schodami - wystarczy przejść przez most. Chociaż skała, na której wzniesiono klasztor, jest oddzielona przepaścią, stoi ona w bliskiej odległości drogi, więc przejście przez most nie jest w żaden sposób stresujące.
Klasztor swym wyglądem bardziej przypomina mały zamek czy pałac niż typowe miejsce kultu. W jego wnętrzu od razu rzuca się w oczy kolorowy dziedziniec oraz zadbane ogrody. Z tutejszych punktów widokowych rozciąga się imponujący widok na Kalambákę oraz góry Pindos.
W środku warto zwiedzić niewielkie muzeów religijne, utworzone w starym refektarzu. Znajdziemy tam ekspozycję zawierającą krzyże, ikony oraz księgi i manuskrypty. Wśród nich wyróżnia się list skierowany do patriarchy Konstantynopola z roku 1605 oraz stare słowniki pochodzące z 1499 roku.
Klasztor Świętego Stefana - informacje praktyczne
Jest to jedyny z klasztorów, do którego nie prowadzą schody.
Klasztor jest czynny przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków. W sezonie letnim, od 1 kwietnia do 31 października, jest on czynny od 9:30 do 13:30 i od 15:30 do 17:30. W pozostałe miesiące możemy odwiedzić go od 9:30 do 13:00 i od 15:00 do 17:00.
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa
Mimo że klasztor ten położony jest najniżej spośród wszystkich, wspinaczka na górę może być nieco męcząca. Wewnątrz można podziwiać piękne freski, drewniane stoły oraz bogate dekoracje.
Sam monastyr jest niewielki. Bezpośrednio po odwiedzeniu pomieszczeń wychodzimy na plac z dzwonem, z którego rozciąga się piękny widok. Osobiście zwiedzaliśmy Meteory pieszo, a ten klasztor był pierwszym, który napotkaliśmy na naszej drodze.
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego - informacje praktyczne
Aby dotrzeć do klasztoru, będziemy musieli pokonać ponad 100 stopni.
Klasztor jest czynny codziennie. W sezonie letnim, od 1 kwietnia do 31 października, możemy odwiedzić go od 9:00 do 17:00. W pozostałe miesiące - od poniedziałku do soboty jest czynny od 9:00 do 16:00, a w niedzielę od 9:30 do 16:00.
Wskazówki przed odwiedzeniem klasztorów
- W klasztorach, jako miejscach kultu, wymagany jest odpowiedni ubiór. Ramiona i kolana powinny być zakryte. Kobiety, nawet w spodniach, powinny dodatkowo przepasać się specjalną chustą, dostępną przy wejściu.
- Nie wszystkie pomieszczenia w klasztorach są dostępne dla zwiedzających.
- W wielu miejscach wewnątrz monastyrów obowiązuje zakaz fotografowania - wyjątkiem są dziedzińce i miejsca przystosowane pod turystów, takie jak pomieszczenia z maszynami do wciągania.
- W klasztorach zachowujmy ciszę i szanujmy mieszkających tam mnichów i mniszki.
- Toalety w klasztorach różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce - najczęściej mają one formę... otworu w podłodze!
W większości klasztorów funkcjonują sklepiki. Można w nich nabyć różnego rodzaju dewocjonalia (jak krzyżyki czy ikony), typowe pamiątki (magnesy, pocztówki, figurki), a także produkty spożywcze wytwarzane na miejscu, takie jak dżemy, wino i słodkie przysmaki.
Kalambáka oraz Kastraki - miasta u stóp Meteorów
Planując wyjazd do Meteorów warto zaznajomić się z dwoma miastami położonymi u ich podnóża: Kalambáka oraz Kastraki.
Kalambáka (inaczej Kalabáka) to stosunkowo duże i nowoczesne miasto. Główne punkty komunikacyjne, jak przystanek autobusowy czy dworzec kolejowy, znajdują się właśnie tutaj. Kalambáka ma charakter typowego miasta, choć z większym naciskiem na infrastrukturę turystyczną, jak restauracje, kawiarnie czy hotele. Niestety, większość historycznej zabudowy została zniszczona podczas nalotów w II wojnie światowej.
Największym zabytkiem Kalambáki jest bizantyjski Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (położenie: 39.709834, 21.627832). W jego wnętrzu zobaczymy m.in. XVI-wieczne pulpity, kolumny pochodzące z greckiej świątyni, które zostały użyte podczas budowy, oraz inne bogate zdobienia. Świątynia otwarta jest codziennie, z przerwą w środku dnia. Niedaleko dworca znajduje się Muzeum Historii Naturalnej i Grzybów.
Kastraki to z kolei malownicze, niewielkie miasteczko, z jednym centralnym placem. Na jego terenie znajdziemy pensjonaty, hotele i tawerny, a przede wszystkim ciszę oraz spokój. Kastraki leży u samych stóp skał Meteorów. Rzeźba terenu sprawia, że część zabudowań miasta znajduje się na wzniesieniu, co dodaje mu uroku.
Zwiedzanie Meteorów
Niezależnie od tego, czy przybywamy do Meteorów z wycieczką zorganizowaną, własnym samochodem, czy też wybieramy się na piesze wędrówki, musimy być przygotowani na niemały wysiłek fizyczny. Do większości klasztorów, z wyjątkiem klasztoru Świętego Stefana, prowadzą schody.
Ponadto, z wyjątkiem klasztorów Warłama i Wielkiego Meteoru, przemieszczanie się między pozostałymi klasztorami wymaga dłuższego spaceru.
Kiedy najlepiej odwiedzić Meteory?
Najwięcej turystów przyjeżdża do Meteorów w okresie od czerwca do sierpnia. W tym okresie musimy przygotować się nie tylko na tłumy, ale również na lejący się z nieba żar. Najlepszymi miesiącami na zwiedzanie Meteorów są koniec kwietnia, maj, wrzesień oraz początek października. W tym czasie dni są jeszcze dostatecznie długie, turystów jest mniej, a pogoda jest bardziej sprzyjająca.
Ile czasu poświęcić na zwiedzenie Meteorów?
Wiele osób, przybywających na jeden dzień lub jego część, ogranicza się do odwiedzenia maksymalnie dwóch lub trzech klasztorów. Jeśli planujemy zwiedzić wszystkie monastyry w ciągu jednego dnia, realizacja tego planu bez samochodu będzie wyjątkowo trudna, a nawet dysponując własnym środkiem transportu, może być to wyzwanie. Co więcej, w ciągu tygodnia zazwyczaj co najmniej jeden z klasztorów jest zazwyczaj zamknięty.
Warto pamiętać, że Meteory to nie tylko klasztory, a przede wszystkim wspaniała przyroda i możliwość aktywnego spędzenia czasu w malowniczym otoczeniu.
Bardzo dobrym pomysłem jest zostanie na miejscu przynajmniej na jedną noc, do czego zachęcamy! Sami właśnie tak zrobiliśmy. Niektórzy decydują się nawet na pobyt trwający od 3 do 4 dni.
Jak poruszać się po Meteorach?
Istnieje kilka sposobów na poruszania się po Meteorach. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze z nich.
Trasy piesze
Dla miłośników aktywnego spędzania czasu, poruszanie się między klasztorami pieszo będzie idealnym wyborem. Sami właśnie w ten sposób zwiedzaliśmy Meteory.Jednak musimy Was przestrzec – przygotujcie się na długie kilometry pieszej wędrówki oraz na wspinaczkę pod górę.
Niestety, spora część trasy przebiega przy drodze, po której jeżdżą samochody i autokary. Szczęśliwie, w pewnych miejscach można skręcić z głównej drogi i wybrać się alternatywnymi trasami – schodami lub bardziej dzikimi ścieżkami.
Przydatne informacje o wybranych odcinkach trasy:
- Ruszając z centrum Kastraki w kierunku klasztoru Świętego Mikołaja Odpoczywającego, napotkamy jedną z jaskiń, którą upodobali sobie turyści z umiejętnościami alpinistycznymi. Wielu z nich wchodzi do środka i pozostawia tam swoje flagi.
- Kawałek za klasztorem Świętego Mikołaja Odpoczywającego możemy wypatrywać ścieżki prowadzącej w stronę klasztoru Warłama. Podejście jest wymagające, ponieważ trasa wiedzie po nierównych schodach. Po drodze przejdziemy obok małych jaskiń. Alternatywnie, można wybrać dłuższą drogę, prowadzącą wzdłuż krętej asfaltowej trasy. Miniemy wtedy klasztor Rusanu.
- Między klasztorem Warłama a klasztorem Trójcy Świętej do pokonania jest odległość blisko 4 km. Droga w większej części jest prosta, chociaż są fragmenty trudniejsze. Wysiłek podczas spaceru rekompensują urokliwe widoki.
- Od klasztoru Rusanu możemy wspiąć się na górę alternatywną trasą, po drodze napotykając atrakcyjne punkty widokowe.
- Niedaleko klasztoru Świętej Trójcy znajduje się zejście prowadzące do Kalambáki.
Porady dla planujących piesze wędrówki po Meteorach:
- Zadbajmy o odpowiednie obuwie, odpowiedni strój oraz nakrycie głowy.
- Nie zapominajmy o zapasie wody pitnej.
- W upalne dni róbmy dużo przerw.
- Rozpocznijmy nasz dzień jak najszybciej, najlepiej przed wschodem słońca, by móc podziwiać wschodzące słońce nad skałami.
- Na szlaku w Meteorach nie ma sklepów ani kawiarni, pamiętajmy więc o zabraniu ze sobą prowiantu.
W pobliżu niektórych klasztorów mogą znajdować się małe stragany lub pojazdy, oferujące wodę oraz przekąski, a czasem nawet pamiątki. Ich obecność nie jest jednak pewna, dlatego zalecamy zaopatrzenie się w odpowiedni zapas picia i jedzenia na cały dzień.
Autobus lokalny
Jeżeli planujemy zakwaterowanie w Kalambáce lub Kastraki w sezonie letnim, mamy możliwość skorzystania z kursującego codziennie autobusu miejskiego.
Od kwietnia do października odbywają się 3 lub 4 kursy dziennie w każdą stronę. Niestety, ostatni z nich odbywa się stosunkowo wcześnie, co uniemożliwia podziwianie zachodu słońca. Aktualne rozkłady jazdy możemy sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika KTEL Trikala. Dodatkowo, zalecamy również weryfikację rozkładu jazdy bezpośrednio na miejscu, gdyż, jak to w Grecji, trasy i godziny odjazdów mogą niespodziewanie ulec zmianie.
Autobus podczas swojego kursu zatrzymuje się przy każdym z klasztorów. Bilety są dostępne bezpośrednio u kierowcy lub na dworcu autobusowym w Kalambáce. Cena biletu wynosi 1,60€.
Wynajęty samochód
Jeśli jest taka możliwość, wynajem samochodu zapewni nam większą elastyczność i komfort. Nawet jeśli planujemy dużo chodzić pieszo, możemy zostawić pojazd na parkingu, a po całym dniu wygodnie nim wrócić.
Przy każdym z monastyrów przygotowano miejsce do parkowania. Niestety, w sezonie większość miejsc może być zajętych, więc będziemy musieli kawałek przejść. Dodatkowy parking dostępny jest przy jednym z punktów widokowych. Znalezienie tam miejsca bywa łatwiejsze, jednak dojście do monastyrów będzie wymagało krótszego spaceru. Lokalizacja parkingu: 39.721291, 21.634295.
Wycieczka
Niektórzy wybierają się na grupowe zwiedzanie klasztorów z przewodnikiem. W ofercie są różne rodzaje wycieczek – z Aten, z Salonik, bezpośrednio z dworca (z możliwością powrotu przed odjazdem kolejnego pociągu) oraz wycieczki podczas zachodu słońca.
Z reguły podczas takiego wyjazdu odwiedza się dwa klasztory, a czas przeznaczony na zwiedzanie jest ograniczony. Z drugiej jednak strony wycieczki tego typu są świetnym rozwiązaniem, gdy mamy ograniczony czas i brak możliwości wypożyczenia samochodu.
Taksówki
Przy dworcu w Kalambáce zazwyczaj czekają taksówki. Cena przejazdu do jednego z klasztorów waha się w granicach 15€ do 25€, w zależności od sezonu. Możliwość negocjacji ceny zależy od pory roku, pory dnia oraz liczby turystów.
Punkty widokowe
Wielu z Was prawdopodobnie zetknęło się z ujęciami z Meteorów, na których widać liczne skały oraz więcej niż jeden klasztor. Niestety, miejsc z tak rozległym widokiem jest niewiele. Zazwyczaj z tarasów przy klasztorach czy z samych klasztorów dostrzeżemy co najwyżej dwa inne obiekty. W obrębie klasztorów nie spotkamy także typowych panoramicznych punktów widokowych.
Poza najbliższym otoczeniem klasztorów, warto zwrócić uwagę na następujące punkty obserwacyjne:
- Punkt widokowy na wzniesieniu nad monastyrem Rusanu (39.721291, 21.634295). Roztacza się stąd świetny widok na sąsiednie klasztory.
- Punkt widokowy na skale przy drodze pomiędzy poprzednim punktem a Klasztorem św. Trójcy (39.719273, 21.637169). Choć z tego miejsca nie zobaczymy tak dobrze poszczególnych klasztorów, będziemy mieć doskonały widok na majestatyczne formacje skalne stojące naprzeciwko. Naszym zdaniem jest to najciekawszy z punktów widokowych.
Gdzie najlepiej oglądać zachód słońca?
Zachód słońca najlepiej podziwiać z któregoś z dwóch punktów widokowych wymienionych w poprzedniej sekcji. Pamiętajmy, aby dokładnie sprawdzić godzinę zachodu słońca i przyjść chwilę wcześniej, żeby zająć dobre miejsce. Samo zjawisko trwa krótko, mniej więcej 15 minut, ale przy czystym niebie widok jest niepowtarzalny.
Jeśli planujecie poruszać się pieszo, warto uprzednio zaplanować drogę powrotną. Najbezpieczniej kierować się wzdłuż jezdni. Pamiętajcie, że droga jest słabo oświetlona – jeśli w ogóle. Jest też kręta i co jakiś czas możemy napotkać przejeżdżające obok nas samochody. Dlatego warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe.
Podczas przebywania na jednym z punktów widokowych warto rozejrzeć się w około i poszukać innych turystów będących na miejscu wypożyczonym samochodem - może ktoś uprzejmy zechce podwieźć nas do miasta.
Jaskinia Theopetra
Niecałe 3 kilometry od Kalambáki odkryto jaskinię zamieszkałą przez człowieka ponad 100 000 lat temu. W środku odnaleziono kawałek muru, uznawany za najstarszą budowlę wzniesioną przez człowieka, a także kamienne narzędzia i kości.
Noclegi
Według nas ciekawszym miastem do zatrzymania się jest Kastraki. Oferuje ono wiele atrakcyjnych tawern, interesującą bazę noclegową i spokojną atmosferę.
Dobrym wyborem jest odnowiony hotel Pyrgos Adrachti. Cechuje się gościnnymi właścicielami, pysznym śniadaniem i dobrą lokalizacją (chociaż dojście wymaga pewnego wysiłku z powodu położenia na wzgórzu). Warto sprawdzić dostępność i ceny. My zdecydowaliśmy się tam przenocować i byliśmy bardzo zadowoleni.
Dojazd do Meteorów
Meteory położone są w regionie Tesalia, w północnej części Grecji. Dojazd z dużych i popularnych miast, takich jak Ateny czy Saloniki, nie jest skomplikowany. Pamiętajmy jednak, że korzystając z komunikacji publicznej docieramy do miasta Kalambáka. Stamtąd musimy dostać się do klasztorów innym środkiem transportu – pieszo, lokalnym autobusem, w ramach wycieczki organizowanej lub taksówką.
Do Kalambáki możemy dojechać pociągiem lub autobusem linii KTEL Trikala.
Na oficjalnej stronie greckiej kolei możemy zakupić bilety oraz sprawdzić rozkłady jazdy.
Rozkłady jazdy autobusów dostępne są na oficjalnej stronie KTEL Trikala. Na stronie udostępniono odnośnik do strony umożliwiającej zakup biletu online - znaleźć ją można tutaj.
W przypadku autobusów, czasami uruchamiane jest jedno połączenie łączące bezpośrednio Ateny z Kalambáką. Autobus wyrusza wtedy wcześnie rano i wraca około 17:00. W pozostałych przypadkach musimy dotrzeć najpierw do miasta Trikala, gdzie się przesiadamy i w mniej niż godzinę docieramy do Kalambáki. Dworzec autobusowy w Kalambáce znajduje się pod adresem Ikonomou 9 (położenie: 39.705584, 21.623057)
Dojazd z Salonik
Autobus
Autobusy z Salonik kursują kilka razy każdego dnia. Do Trikali dojeżdżamy w około 2,5 godziny, następnie w 45 minut dojeżdżamy do Kalambáki. Autobusy z Salonik odjeżdżają z dworca autobusowego przy ulicy Giannitson 244.
Koszt przejazdu to 19,70€ lub 33€ przy zakupie biletu w dwie strony.
Więcej: Rozkład jazdy na oficjalnej stronie KTEL Trikala
Pociąg
Aby dojechać do Meteorów, musimy znaleźć przejazd z Salonik do Kalambaki. Dojedziemy tam z przesiadką na stacji Palaeofarsalos, która niestety nie jest specjalnie ogłaszana, więc musimy się pilnować, aby jej nie przegapić. Przejazd trwa niecałe 3 godziny.
Dojazd z Aten
Autobus
Autobusy z Aten do Trikali kursują kilka razy dziennie. Na miejsce dojeżdżamy w około 4,5 godziny, następnie się przesiadamy, i w 45 minut dojeżdżamy do Kalambáki. Autobus z Aten odjeżdża z dworca autobusowego przy ulicy Liossion 260. Alternatywą jest autobus bezpośredni z Aten do Kalambaki, który kursuje tylko raz dziennie - więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie KTEL Trikala. Będąc w Atenach warto się upewnić, czy autobus na pewno kursuje, bo ostatnio nie widzieliśmy go w rozkładzie.
Koszt przejazdu to 29€ lub 49€ przy zakupie biletu w dwie strony.
Więcej: Rozkład jazdy na oficjalnej stronie KTEL Trikala
Pociąg
W przypadku Aten możemy dojechać do Kalambaki bezpośrednio. Czas przejazdu to około 5 godzin, a wynosi 36€.
Meteory - informacje praktyczne
Ceny biletów wstępu do klasztorów
Wstęp do każdego z klasztorów jest płatny - cena biletu wynosi 3€.
Niestety, nie ma możliwości zakupu biletu łączonego do wszystkich monastyrów.
Dni i godziny otwarcia klasztorów w Meteorach
Przed odwiedzinami warto sprawdzić, czy interesujący nasz klasztor jest otwarty w dzień planowanej wizyty. Sezon letni trwa od 1 kwietnia do 31 października, a sezon zimowy od 1 listopada do 31 marca.
Nazwa | Godziny otwarcia | Zamknięte |
---|---|---|
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego | sezon letni: 9:00-17:00 sezon zimowy: 9:00-16:00 |
czynnny codziennie |
Wielki Meteor | sezon letni: 9:00-15:00 sezon zimowy: 9:00-14:00 |
sezon letni: wtorek sezon zimowy: wtorek, środa, czwartek |
Klasztor Warłama | sezon letni: 9:00-16:00 sezon zimowy: 9:00-15:00 |
sezon letni: piątek sezon zimowy: czwartek, piątek |
Klasztor Świętej Trójcy | cały rok 9:00-16:00 | cały rok: czwartek |
Klasztor Rusanu | sezon letni: 9:00-16:30 sezon zimowy: 9:30-14:00 |
cały rok: środa |
Klasztor Świętego Stefana | sezon letni: 9:00-13:30 i 15:30-17:30 sezon zimowy: 9:30-13:00 i 15:00-17:00 |
cały rok: poniedziałek |
Punkty informacji turystycznej
Punkt informacji turystycznej w Kalambáce znajduje się przy rondzie na początku ulicy Vlachava (położenie 39.707006, 21.623085).
Punkt informacji turystycznej w Kastraki znajduje się przy głównym placu miejskim (położenie 39.716848, 21.620738)