Gdzie spać w Sewilli? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi
Sewilla należy do tych miast, w których poszukiwanie noclegu przy pierwszych odwiedzinach może sprawić trochę kłopotu. Tutejsze historyczne stare miasto jest jednym z największych w Europie, dlatego przed wyborem miejsca warto poznać lepiej specyfikę stolicy Andaluzji.
Szczęśliwie dla turystów, centrum Sewilli uważane jest za bezpieczne i trudno w nim o strefy, których należałoby szczególnie unikać. Wybór lokalizacji zależy tak naprawdę jedynie od dwóch rzeczy: naszego budżetu oraz tego, jak lubimy spędzać czas. Odpowiednią dzielnicę na nocleg w Sewilli znajdą zarówno poszukiwacze zabytków, fani nocnych posiedzeń i dobrej kuchni, jak i turyści pragnący spokoju po aktywnym dniu zwiedzania.
W naszym przewodniku, korzystając z doświadczeń zebranych podczas kilkukrotnych wizyt w stolicy Andaluzji, w sposób praktyczny odpowiadamy na pytanie gdzie nocować w Sewilli i na co zwrócić uwagę.
- W jakich dzielnicach spać w Sewilli?
- Santa Cruz - idealne miejsce na pierwszy pobyt
- El Arenal - blisko głównych atrakcji
- La Macarena oraz La Alameda - rozrywkowa strona miasta
- Triana - po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir
- Gdzie nocować w Sewilli dalej od centrum - nocleg na linii metra i bardziej budżetowe opcje
- Na co uważać szukając noclegu w Sewilli?
W jakich dzielnicach spać w Sewilli?
Sewilla podzielona jest na 11 dystryktów, które z kolei dzielą się dalej na 108 dzielnic. Z perspektywy turysty nastawionego na zwiedzanie najlepszym obszarem do znalezienia noclegu jest historyczne Stare Miasto (hiszp. Casco Antiguo) razem z przylegającym od północy dystryktem La Macarena. Obszar ten jest na tyle różnorodny i rozległy (przejście z jednego końca na drugi zajmie nam około 30 minut), że spokojnie każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Naszym zdaniem lepiej ominąć jednak bezpośrednią okolicę katedry. Jest tam zawsze gwarnie i obok znajduje się szeroka ulica handlowa, a ceny potrafią być przesadnie wysokie.
Oprócz historycznego centrum, świetnym wyborem jest leżąca po drugiej stronie rzeki Triana. W poszukiwaniu tańszych noclegów można spojrzeć w kierunku dalszych dzielnic, które są skomunikowane z centrum kolejką podziemną.
Poniżej przygotowaliśmy krótką charakterystykę dzielnic i dystryktów, które naszym zdaniem są dobrym miejscem na nocleg w stolicy Andaluzji.
Santa Cruz - idealne miejsce na pierwszy pobyt
Trudno o bardziej malowniczy obszar Sewilli niż dzielnica Santa Cruz, która znajduje się na wschód od katedry i ciągnie się wzdłuż murów słynnego Alkazaru. Od średniowiecza aż do czasów inkwizycji mieściła się tu Dzielnica Żydowska, ale do dziś nie zachowało się zbyt wiele śladów po tym okresie. Dzielnica Santa Cruz charakteryzuje się wąskimi i krętymi uliczkami, które prowadzą do urokliwych placyków.
Naszym zdaniem jest to idealne miejsce na nocleg dla turystów, którzy: przyjeżdżają na krótko, chcieliby znaleźć się blisko największych atrakcji Sewilli i pragną poczuć unikalną atmosferę tego miasta. Mimo niewątpliwych plusów zatrzymanie się w tej okolicy ma również minusy. W ciągu dnia uliczki przemierzane są przez tysiące turystów i trudno się przez nich przebić. No i uwaga dla czytelników planujących przyjechać z dużą ilością bagaży! Część uliczek wyłączono z ruchu samochodowego, więc nawet biorąc taksówkę możemy być zmuszeni do przejścia większego fragmentu trasy pieszo.
Utrudnione może być również znalezienie odpowiednich lokali gastronomicznych. Co prawda tych na obszarze Santa Cruz nie brakuje, ale wiele z nich nastawionych jest na turystów lub bardziej majętnych mieszkańców, stąd często wysokie ceny i brak autentycznej atmosfery znanej z Triany czy okolic La Alamedy. Nie powinien być to jednak wielki problem, ponieważ szybko możemy przespacerować do innych części Starego Miasta.
Co warte podkreślenia, Santa Cruz to nie tylko drogie noclegi i hotele butikowe. Na terenie dzielnicy działają też hostele oferujące zakwaterowanie w salach wieloosobowych czy bardziej budżetowe (jak na okolicę!) obiekty.
Sewilla - gdzie spać na obszarze Santa Cruz?
- Do najpopularniejszych hoteli w tej okolicy jest dwugwiazdkowy Hotel Alcántara. Nie jest to najtańsze miejsce, ale powinno zadowolić też bardziej wymagających gości, a do tego często pojawiają się promocje - my widzieliśmy ceny poza sezonem w 2024 roku na poziomie nieco ponad 300 zł. Sami zdecydowaliśmy się w nim zatrzymać podczas jednego z pobytów i był to strzał w dziesiątkę.
- Nocleg w podobnej cenie znajdziemy w pensjonacie Pension San Pancracio. Obiekt oferuje tańsze pokoje ze współdzieloną łazienką i droższe z prywatną.
- Inną propozycją jest dobrze oceniany hostel Santacruz Hostal Plaza, który znajduje się praktycznie w samym centrum Santa Cruz.
- możecie też sprawdzić więcej noclegów w granicach dzielnicy Santa Cruz
El Arenal - blisko głównych atrakcji
Na zachód od katedry w Sewilli rozciąga się dzielnica El Arenal. Współcześnie obszar ten jest pełen zabudowy mieszkalnej, lecz w trakcie sewilskiego Złotego Wieku znajdował się tu port, do którego musiały zawijać wszystkie statki płynące lub wracające z podróży do Nowego Świata.
Dzielnica El Arenal nie jest tak turystyczna jak Santa Cruz, choć znajdują się tu ważne miejskie atrakcje, takie jak np. Arena walk byków (hiszp. Plaza de Toros) czy wzniesiona w czasach arabskich Złota Wieża (hiszp. Torre del Oro). Czym jednak bliżej wieczora, tym mniej tu turystów, a więcej miejscowych odpoczywających po całym dniu pracy.
Obecnie El Arenal jest jednym z knajpianych i barowych zagłębi Sewilli. Znajdziemy tu wiele popularnych barów tapas oraz restauracji.
Gdzie nocować w Sewilli? Pomysły na obszarze El Arenal
- Do najlepiej ocenianych obiektów noclegowych w tej okolicy zalicza się hotel apartamentowy Sleepin Sevilla, który zapewnia gościom duży metraż z aneksem kuchennym. Część apartamentów posiada balkon.
- Więcej noclegów w okolicy El Arenal
La Macarena oraz La Alameda - rozrywkowa strona miasta
Na północ od Casco Antiguo rozciąga się dystrykt La Macarena, którego nazwa wywodzi się od znajdującej się w jego granicy bazyliki de la Macarena. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w Sewilli, gdzie sami zresztą spaliśmy - i nie mieliśmy problemów ani ze spacerami pieszymi do głównych atrakcji (choć te oczywiście chwile nam zajmowały), ani z codziennym znajdowaniem nowych lokali gastronomicznych do próbowania sewilskich przysmaków.
Chociaż nie znajdziemy tu najważniejszych miejskich zabytków, zachowały się chociażby: historyczny mur miejski, dwie bramy prowadzące do ufortyfikowanego miasta, dawny szpital w którym mieści się Parlament Andaluzji czy historyczna zabudowa nie różniąca się zbytnio urokiem od najstarszej części miasta.
Dawniej La Macarena była jakby biedniejszym bratem Starego Miasta, ale ostatnie dekady to znaczny renesans tego dystryktu. Najbardziej znaną częścią Macareny jest olbrzymi otwarty plac La Alameda de Hércules, otoczony barami oraz kawiarniami, w których przesiadują mieszkańcy szukający odmiany od modnego Starego Miasta. Ceny w barach tapas są tu zauważalnie niższe niż w sercu Casco Antiguo.
Okolice La Alamedy (Sewilczycy korzystają ze skróconej nazwy) są też dobrym wyborem dla szukających noclegu w stolicy Andaluzji. Do centrum dojdziemy stąd pieszo w około 15-20 minut i jednocześnie będziemy blisko sewilskiego życia nocnego.
Sewilla - gdzie nocować w La Macarena i La Alameda?
- Sami podczas drugiej wizyty w Sewilli zatrzymaliśmy się w dobrze ocenianym hostelu Jardin de la Alameda Hostal Boutique, który znajduje się dosłownie ulicę od placu La Alameda. Warunki biorąc pod uwagę cenę były zadowalające, choć w zimowy wieczór w pokoju mogło by być cieplej - na pewno jednak daleko komfortowi tutejszych pokoi do obiektów wspominanych przez nas przy dzielnicy Santa Cruz.
- Znajdź inne noclegi w okolicy placu La Alameda
- Więcej opcji noclegowych w dzielnicy La Macarena znajdziecie pod tym adresem.
Triana - po drugiej stronie rzeki Gwadalkiwir
Dla turystów pragnących oddalić się od głównych zabytków i poczuć bardziej lokalną atmosferę lepszym wyborem może okazać się położona po przeciwnej stronie rzeki Gwadalkiwir dzielnica Triana, będąca jednym z najbardziej charakterystycznych obszarów Sewilli. Jeszcze całkiem niedawno Triana była niezależną osadą, którą zamieszkiwali rzemieślnicy i artyści, m.in. twórcy popularnych płytek azulejo.
Do dziś Triana odróżnia się od sewilskiego Starego Miasta. Nie ma tu co prawda zbyt wielu największych zabytków, ale znajdziemy za to: wiele kawiarni i barów nastawionych głównie na miejscowych, mniej śpieszną atmosferę oraz popularne targowisko Mercado de Triana, na którym zakupimy świeże lokalne produkty i zjemy coś na szybko. My tak polubiliśmy tę okolicę, że podczas powrotu do Sewilli zdecydowaliśmy się na nocleg właśnie tam (choć duży wpływ miała na to również cena...).
I choć Triana znajduje się po drugiej stronie rzeki, to korzystając z Mostu Izabeli II (nazywanego Mostem Triany - Puente de Triana) sprawnie dostaniemy się pieszo w okolicę El Arenal. Jeśli nie lubicie długich spacerów, do historycznego centrum można dojechać też autobusem. Często ceny noclegów w Trianie są niższe niż w ścisłym historycznym centrum. Wyjątkiem jest tu okres Wielkiego Tygodnia, kiedy jest to jedna z najbardziej obleganych części miasta.
Najbardziej gwarnymi ulicami Triany są: Calle San Jacinto (główna ulica handlowa), prostopadła do niej Calle Pagés del Corro oraz wypełniona knajpkami i barami Calle Betis. Preferujecie wieczorną ciszę i spokój? Lepiej poszukać noclegu dalej od nich! W przeciwnym wypadku najbliższa okolica Calle Betis będzie idealna.
Gdzie spać w Sewilli - dzielnica Triana
Na obszarze Triany działa mniej typowych hoteli, a więcej apartamentów i hosteli w przerobionych piętrach budynków mieszkalnych.
- Trochę dalej na północ, w mniej gwarnej okolicy, znajdziemy popularny pensjonat B&B Casa Alfareria, w którym w cenie noclegu otrzymamy bardzo dobrze chwalone śniadanie.
- Do najlepiej ocenianych miejsc w całym mieście zalicza się Apartamentos "El Escondite de Triana". Leży on niedaleko mostu, którym sprawnie przedostaniemy się do starego miasta. Jest to jednak na dziś najdroższy obiekt ze wszystkich wymienionych w tym artykule.
- Dla czytelników szukających opcji bardziej budżetowych ciekawym wyborem może być hostel Triana Backpackers, który oferuje pokoje ze współdzieloną łazienką (i śniadaniem wliczonym w cenę).
- a tu znajdziecie więcej obiektów w Trianie
Gdzie nocować w Sewilli dalej od centrum - nocleg na linii metra i bardziej budżetowe opcje
Ciekawym pomysłem na zakwaterowanie w Sewilli może być również wyszukanie noclegu dalej od historycznego centrum, ale w okolicy jednej ze stacji sewilskiego metra. Kolejka podziemna w stolicy Andaluzji łączy zachodnią część miasta z częścią południowo-wschodnią. Korzystając z metra w kilka chwil dojedziemy do centrum (stacja Puerta de Jerez), skąd spacerkiem dojdziemy do najważniejszych miejskich atrakcji. O poruszaniu się po stolicy Andaluzji transportem publicznym napisaliśmy więcej w artykule: Komunikacja miejska w Sewilli.
Na zachód od Starego Miasta i na południe od Triany rozciąga się typowo mieszkalny dystrykt Las Remedios. Jest to droga okolica, która może być dobrym wyborem dla turystów szukających ciszy i spokoju oraz posiadających odpowiednio wysoki budżet.
W przypadku poszukiwania bardziej budżetowych opcji możemy swoje wysiłki skierować w stronę wschodnią, np. w okolicę dystryktu Nervión. Przykładem bardzo dobrze ocenianego noclegu (niedaleko stacji metra Gran Plaza) jest Hostal San Vicente II. Dużą zaletą dzielnicy Nervión jest to, że oprócz niższych cen otrzymamy tu często wyższą jakość niż w porównywalnych cenowo ofertach bliżej historycznego centrum. Więcej obiektów w granicach dzielnicy Nervión znajdziecie tutaj.
Na co uważać szukając noclegu w Sewilli?
Rozglądając się za noclegiem warto mieć na uwadze dwie rzeczy. Przed wynalezieniem klimatyzacji hiszpańskie budowle dostosowywane były przede wszystkim do letnich upałów. Z tego powodu w niektórych obiektach w zimę potrafi być chłodno. Jeśli wybieramy się do Sewilli od listopada do marca, warto wcześniej sprawdzić komentarze gości z podobnego okresu.
Drugim problemem może być hałas, zwłaszcza w trakcie ciepłych miesięcy. Jeśli nie jesteśmy nocnymi markami, warto dokładnie obejrzeć najbliższą okolicę na mapach Google i sprawdzić, czy pod samym obiektem nie działają bary otwarte do późnej nocy. Turyści szukający ciszy powinni oddalić się od głównych ulic i poszukać noclegu w bocznych uliczkach, przy których nie działają żadne lokale.