Gdzie spać w Lublanie? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi
Lublana, stolica Słowenii, to przyjemne miasto, wręcz stworzone na krótki, weekendowy wypad. Lekkim zaskoczeniem są jednak ceny noclegów, które w przeliczeniu z Euro na złotówki wydają się być stosunkowo wysokie, w porównaniu na przykład z Chorwacją czy sąsiednimi miastami włoskimi.
W naszym artykule, bazując na doświadczeniu zdobytym podczas zwiedzania Słowenii i kilkukrotnych odwiedzin stolicy, w sposób praktyczny odpowiadamy na pytanie: gdzie najlepiej nocować w Lublanie?
Stare Miasto po stronie zamkowej - idealne na weekendowy wypad
Biorąc pod uwagę fakt, że większość turystów zostaje w Lublanie na krótki okres, najlepszym wyborem na nocleg jest historyczne centrum miasta. Obszar ten jest przecięty rzeką Ljubljanica, którą możemy przekroczyć słynnym Potrójnym Mostem (Tromostovje), dziełem Jože Plečnika. Swoją drogą, o najciekawszych miejscach w stolicy Słowenii przeczytacie w naszym przewodniku: Co warto zobaczyć w Lublanie?.
Turystyczne centrum Lublany jest na tyle kompaktowe, że wybierając nocleg w samym sercu miasta, do wszystkich największych atrakcji można dotrzeć wygodnie pieszo. Jeśli zależy Ci na malowniczej okolicy, polecamy rozważyć nocleg po stronie zamku, gdzie znajdują się urokliwe uliczki oraz apartamenty utworzone w zabytkowych budynkach (często jednak bez windy).
Jak wspomnieliśmy na początku, ceny najlepiej ocenianych noclegów w Lublanie nie należą do najniższych, ale standard jest raczej wysoki. Sami zatrzymaliśmy się w tej okolicy i nie żałowaliśmy tej decyzji, ponieważ udało nam się zwiedzić naprawdę wiele miejsc i nie musieliśmy martwić się o powrót wieczorem.
Lublana - gdzie spać w centrum?
- Apartments Hiša Pod Gradom - my zatrzymaliśmy się tutaj, u podnóża wzgórza zamkowego. Warunki w pokoju były świetne, okolica przyjemna. Do Potrójnego Mostu mieliśmy pieszo około 10 minut. W budynku brak było jednak windy, a apartament był dwupoziomowy - z sypialnią na górze. Pamiętajcie, by z wyprzedzeniem zarezerwować sobie miejsce parkingowe!
- Mescanka - rozważaliśmy również ten obiekt - jego warunki bardzo przypadły nam do gustu. Ostatecznie zadecydowała niższa cena, ale na pewno nie mieli byśmy oporów, aby się tam zatrzymać.
- Atik Rooms - obiekt ten oferuje rozsądne ceny, ale najtańsze pokoje mają wspólną łazienkę. Jeśli to nie problem, można wynająć pokój w budżetowej cenie w dobrej lokalizacji.
Centrum - po przeciwnej stronie rzeki
Mimo że większość centrum Lublany charakteryzuje się niską zabudową, bardziej metropolitalny charakter znajdziemy po przeciwnej stronie rzeki Ljubljanica. Łatwiej tu znaleźć typowy hotel, poczuć atmosferę większego miasta oraz skorzystać z większego wyboru restauracji skierowanych głównie do miejscowych. Sami woleliśmy jednak bardziej historyczną atmosferę, ale rozumiemy, że każdy ma inne potrzeby.
Gdzie spać w Lublanie - propozycje w centrum
- ibis Styles Ljubljana Centre - mamy słabość do sieci ibis. Chociaż nie oferują oni udogodnień jak lodówka, a łazienka jest jakby wbudowana w pokój, to ich ceny są zazwyczaj rozsądne, a komfort przewidywalny. Spaliśmy w ich obiektach dziesiątki razy i nigdy nie mieliśmy większych powodów do narzekań (ale też wiedzieliśmy, czego się spodziewać). Jeśli komuś zależy na większym komforcie, trzeba poszukać czegoś innego. Do Starego Miasta można dojść spod hotelu w około 7 minut.
- Hotel Slamič Ljubljana - bardzo dobry standard, centralna lokalizacja (do Starego Miasta dotrzemy pieszo w mniej niż 10 minut), klimatyzacja. Szukając noclegu w tej części miasta i dysponując odpowiednim budżetem, na pewno wzięlibyśmy go pod uwagę.
Okolica dworca kolejowego - tańsze noclegi blisko centrum
Uniwersalna zasada mówiąca, że budżetowe noclegi najłatwiej znaleźć w okolicy głównego dworca kolejowego, częściowo sprawdza się również w stolicy Słowenii. Ponieważ jednak dworzec jest oddalony o zaledwie kilometr (około kwadrans pieszo) od ścisłego centrum, to ceny w obiektach o najwyższym standardzie nie odbiegają drastycznie od tych położonych bliżej mostu Tromostovje.
Chociaż okolica dworca nie należy do najbardziej urokliwych, Lublana uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych stolic w Europie, gdzie trudno znaleźć ulice, których miejscowi sugerowaliby unikać. Dlatego perspektywa nocowania w okolicy dworca nie powinna nikogo zniechęcać. Osobiście byliśmy na dworcu zarówno wcześnie rano, jak i późnym wieczorem (do Lublany dotarliśmy pociągiem), i w żaden sposób nie czuliśmy się niekomfortowo.
Lublana - gdzie nocować blisko dworca kolejowego?
- Villa Coola - jeden z najlepszych wyborów w relacji ceny do lokalizacji i komfortu w Lublanie. Do ścisłego centrum można dotrzeć stąd w niecały kwadrans pieszo. Obiekt znajduje się stosunkowo niedaleko ulicy Metelkovej.
- Boutique Hotel Asteria - dobrym wyborem w tej okolicy jest również ten hotel butikowy, zapewniający podstawowe śniadanie w cenie noclegu.
- Hostel Celica - jeśli jesteście gotowi na pewne ustępstwa i nie przeszkadza Wam współdzielona toaleta, to ten młodzieżowy hostel należy do najpopularniejszych miejsc noclegowych w Lublanie.
Krakovo - blisko centrum, bardziej lokalnie
Od południa centrum Lublany sąsiaduje z dzielnicą mieszkalną Trnovo, której jednym z najbardziej urokliwych zakątków jest Krakovo (pol. Krakowskie przedmieście). To spokojna okolica, znana z historycznych ogródków działkowych i kilku atrakcji spoza utartego szlaku, takich jak rzymski mur czy Dom Plečnika - dom-muzeum słynnego architekta. Spędziliśmy tam sporo czasu spacerując i dobrze to wspominamy.
Krakovo to dobry wybór, jeśli szukacie noclegu w mniej oczywistym miejscu, w nieco niższej cenie. Najwyżej oceniane tutejsze obiekty są wprawdzie droższe niż najtańsze w ścisłym centrum, jednak oferują znacznie lepszą relację ceny do standardu.
Do Potrójnego Mostu można dotrzeć stąd w około 15 minut, ale spacer do dworca zajmie aż 30 minut.
Gdzie nocować w Lublanie - Krakovo
- Niezłym wyborem jest pensjonat Dežela Okusov - popularny pensjonat z rozsądnymi cenami, z prostym śniadaniem wliczonym w cenę noclegu. Jest to opcja typowo budżetowa, więc lepiej nie nastawiać się na luksusy.
- Chic Cosy Quiet in Ljubljana Center - świetnie urządzone mieszkanie z dostępem do kuchni, w dobrej lokalizacji. Jest to nowa opcja, warta rozważenia, choć ceny za dobę nie są wcale najniższe.
- Niedawno w ofercie pojawił się również apartament Cozy Nest, oferujący niezły standard.
Poza centrum
Lublana nie jest ani centrum biznesowym, ani miastem tłumnie odwiedzanym przez turystów. Z tego powodu większość bazy noclegowej skupiona jest w szeroko rozumianym centrum.
Co więcej, noclegi poza centrum nie muszą być zawsze drastycznie tańsze, a niektórzy właściciele oczekują zapłaty podobnej jak np. w okolicach dworca, skąd można dotrzeć pieszo na starówkę w ciągu kwadransa.
W pewnych przypadkach korzyścią z wyboru noclegu poza centrum może być łatwiejsze znalezienie budżetowego obiektu z prywatnym parkingiem lub wyższy standard w podobnej cenie.
Gdzie spać w Lublanie poza centrum?
- Vila Ema - świetnie oceniany pensjonat, posiadający darmowe, prywatne miejsca parkingowe. Lokalizacja nie jest też wcale tak odległa - do starego miasta dotrzemy stąd pieszo w około 35 minut (odległość ponad 2 km), a autobusem w około 20 minut (przystanek znajduje się kilkaset metrów od obiektu). Pojedynczy przejazd kosztuje 1,30€. Dotychczas ich atutem było elastyczne podejście do odwoływania rezerwacji.
- Holiday Inn Express - nieco dalej znajduje się popularny hotel, również oferujące darmowe miejsca postojowe. W tym przypadku w cenę wliczone jest dobrze oceniane śniadanie. Pieszo do Potrójnego Mostu dostaniemy się stąd w 40 minut lub w około 20 minut autobusem (przystanek oddalony jest o 200 metrów od hotelu).