Frauenkirche czyli kościół Marii Panny w Dreźnie
Drezdeński Kościół Mariacki to przede wszystkim arcyciekawa historia i lekcja pojednania. Jego odbudowa, choć nadal budzi kontrowersje, była jednym z ostatnich aktów leczenia historycznych ran miasta. Dziś Frauenkirche pełni funkcje religijne, ale i kulturowe - w pięknym wnętrzu możemy wysłuchać koncertu muzyki poważnej.
Frauenkirche (Drezno) - historia
- XI wiek - budowa pierwszego romańskiego kościoła.
- XIII-XV wiek - dwie przebudowy w stylu gotyckim.
- 1722 - rozbiórka świątyni.
- 1726-1743 - wznoszenie nowej budowli według projektu Georga Bähra.
- 1760 - ostrzelanie kościoła przez pruską artylerię. Kopuła wytrzymuje długą kanonadę.
- 1849 - w czasie powstania drezdeńskiego walki toczą się również we Frauenkirche.
- 13-14 lutego 1945 - bombardowanie Drezna, kościół staje w płomieniach. Dochodzi do zawalenia się kopuły i większej części murów.
- 1993-2005 - odbudowa kościoła. Początkowo planowano zacząć ją zaraz po zakończeniu działań wojennych, jednak władze NRD ogłosiły ruiny pomnikiem wojny.
Architektura
Mamy do czynienia z kościołem zbudowanym na planie centralnym, reprezentującym styl barokowy. Budowlę wzniesiono z piaskowca saksońskiego. Architekci, którzy zajmowali się odbudową wkomponowali w nową bryłę pozostałości starego kościoła (są ciemniejsze od nowszych fragmentów).
Frauenkirche - zwiedzanie i zabytki
Zwiedzając Frauenkirche trzeba uświadomić sobie, że to co możemy dziś oglądać jest rekonstrukcją dawnego kościoła. Dla historyków sztuki i filozofów jest to tzw. "problem statku Tezeusza". Innymi słowy: czy jeśli w danym obiekcie wymienimy wszystkie elementy na nowe (ale identycznie zaprojektowane) to będzie to nadal ten sam obiekt? Najlepiej zobaczyć Frauenkirche na własne oczy i samemu spróbować odpowiedzieć na to trudne pytanie.
Ołtarz
Chociaż większość przewodników zaznacza, że ołtarz na tle innych przedsięwzięć z tego okresu jest dość oszczędny w środkach wyrazu, trzeba podkreślić, że doskonale wpisuje się w idee baroku (teatralność, iluzjonizm, bogactwo form).
Interesującym rozwiązaniem jest połączenie ołtarza z organami. W centralnej części ukazano scenę modlitwy Jezusa w Ogrójcu, na tle panoramy Jerozolimy. Wokół Chrystusa widzimy: Mojżesza, Aarona, św Pawła i św. Filipa. Pod organami umieszczono Boga Ojca przedstawionego jako oko opatrzności pośród chmur.
Kopuła
Jednym z najtrudniejszych zadań okazało się odtworzenie malowideł kopuły. Pierwsze próby zakończyły się fiaskiem i część fresków trzeba było skuć. Mimo zachowanej dokumentacji fotograficznej nie wiadomo było na ile stare zdjęcia zakłamują rzeczywistą kolorystykę. Osobnym problemem była sama konstrukcja, która już w oryginalnym kościele nosiła błędy konstrukcyjne. Należało więc je wyeliminować, a jednocześnie użyć dostatecznie dużo oryginalnych materiałów (szacuje się, że ok. 1/3 kamieni wykorzystanych do jej stworzenia pochodzi ze zniszczonej świątyni).
Krzyż Pojednania
Podczas odbudowy w ruinach Frauenkirche odnaleziono stary krzyż wieńczący niegdyś kopułę. Niestety był on zbyt zniszczony aby można było umieścić go w dawnym miejscu. Dlatego zdecydowano się na stworzenie nowego krzyża. Tego zadania podjął się Alan Smith - syn jednego z brytyjskich pilotów, którzy bombardowali Drezno. Krzyż umieszczono na szczycie świątyni w roku 2000, a akt ten uznano za podkreślenie przyjaźni niemieckiego-angielskiej i darowanie win z przeszłości.
Pomnik Marcina Lutra
Przed kościołem znajduje się znany pomnik Marcina Lutra. Stworzył go słynny rzeźbiarz Adolf von Donndorf. Monument został uszkodzony w czasie bombardowania Drezna - posąg spadł na ziemię, ale szczęśliwie nie został zniszczony. Po niezbędnych naprawach wrócił na swoje miejsce.
Co ciekawe, nie ma wcale pewności, że Luter kiedykolwiek przebywał w Dreźnie. Istnieją przypuszczenia, że mógł być w mieście w roku 1516 i 1517. Rzeźba nie jest jednak związana z konkretną wizytą teologa - miała uświetnić obchody Dnia Reformacji i podkreślić przywiązanie mieszkańców do protestantyzmu.
Wejście na kopułę
Jedną z największych atrakcji świątyni jest możliwość wdrapania się na jej kopułę, skąd rozpościera się świetny widok na historyczne stare miasto.
Taras widokowy znajduje się na wysokości 67 metrów. Aby dostać się na miejsce trzeba pokonać, ale nie powinno to sprawić Wam większych problemów.
Cena biletu normalnego kosztuje 10€. Dzieci w wieku 6-16 lat są upoważnione do zakupu biletu ulgowego za połowę ceny.
Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie kościoła.
Frauenkirche (Drezno) - informacje praktyczne
- Wprawdzie Frauenkirche jest kościołem luterańskim, ale odbywają się tu również nabożeństwa anglikańskie.
- Wstęp do Frauenkirche jest bezpłatny. Zwiedzanie kościoła możliwe jest codziennie (za wyjątkiem czasu przeznaczonego na nabożeństwa i zamknięte koncerty). Więcej informacji na temat godzin otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie.
- Aby przekonać się o świetnej akustyce wnętrza najlepiej wziąć udział w organizowanym w środku koncercie. Uwaga! Część takich imprez nie jest biletowana - muzyki posłuchać można za "co łaska". Informacji o takich koncertach szukać możemy na oficjalnej stronie budowli lub pytać na miejscu kogoś z obsługi kościoła.
- Frauenkirche znajduje się na placu Neumarkt - nie sposób go przeoczyć.