Podróże po Europie

Figura Jezusa w Świebodzinie - zwiedzanie i informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 5 czerwca 2024

Widoczny już z daleka biały posąg przyciąga wzrok odcinając się wyraźnie od krajobrazu. Mimo związanych z nim kontrowersji rzeźba cieszy się sporą popularnością wśród turystów.

Figura Jezusa w Świebodzinie
Figura Jezusa w Świebodzinie

Historia

Powstanie rzeźby związane jest z działalnością księdza Sylwestra Zawadzkiego, kustosza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Starania o wybudowanie pomnika rozpoczęto już w 2001 roku, a aktu poświęcenia dokonano dziewięć lat później. Jezus ze Świebodzina uosabia teologiczny tytuł jaki katolicy używają w stosunku do Chrystusa. Ma to związek z Ewangelią wg świętego Jana i słowami, w których Jezus obwieszcza Piłatowi fakt, że jest królem. Pełna nazwa posągu brzmi Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Figura Jezusa w Świebodzinie
Figura Jezusa w Świebodzinie

Figura Jezusa w Świebodzinie - informacje praktyczne

Posąg znajduje się na przedmieściach Świebodzina przy zjeździe z drogi S3 (węzeł Świebodzin Południe). Jadąc samochodem nie sposób go przegapić - jest widoczny już z dużej odległości. Od stacji PKP Świebodzin do posągu należy przejść ok. 1,5 kilometra w kierunku południowym.

Wstęp na teren gdzie postawiono rzeźbę jest darmowy, podobnie jak duży parking. Znajduje się tam punkt gastronomiczny i kiosk z pamiątkami. Turyści mogą podejść do samego postumentu figury. W jego pobliżu pochowano urnę z sercem księdza Zawadzkiego (sprawa wywołała kontrowersje i otarła się nawet o prokuraturę).

Figura Jezusa w Świebodzinie
Figura Jezusa w Świebodzinie

Jezus ze Świebodzina jest jednym największych posągów Chrystusa na świecie, a konkurujące z nim rzeźby z Syrii i Filipin są wyższe tylko jeśli wliczać postumenty na jakich stoją. Pomnik z boliwijskiej Cochabamby jest wprawdzie wyższy o ponad metr, ale świebodziński Jezus góruje nad nim dzięki koronie. Świebodziński Chrystus mierzy 36 metrów wraz z koroną, stoi na 16-metrowym sztucznym wzniesieniu, a rozpiętość jego ramion wynosi 24 metry.

Świebodzin

Pomnik Sukienników w Świebodzinie
Pomnik Sukienników w Świebodzinie

Po obejrzeniu posągu warto wybrać się choćby na krótko do Świebodzina. W mieście zachowało się kilka zabytkowych budowli, głównie w okolicach rynku. Uwagę zwraca gotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła (Górna 2A). W centrum przetrwało kilka starych kamienic oraz pochodzący jeszcze z XVI wieku ratusz.

Ciekawostką jest pomnik Sukiennika Świebodzińskiego (w dawnych czasach miasto słynęło z produkcji tkanin).

Ponadto zobaczyć możemy resztki murów obronnych z Basztą Kamienną oraz neogotycki Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie
Kościół św. Michała Archanioła w Świebodzinie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama