Podróże po Europie

Djurgården - muzea, atrakcje oraz wskazówki praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2022

Wyspa Djurgården jest jednym z ulubionych miejsc Sztokholmczyków oraz odwiedzających miasto turystów. Na dawnych królewskich terenach łowieckich odnajdziemy dziś największe atrakcje Sztokholmu, w tym wspaniałe muzea, skansen, park rozrywki oraz całe połacie zieleni. Wystarczy zdać sobie tylko sprawę, że Djurgården zajmuje obszar kilkukrotnie większy niż Stare miasto (Gamla Stan).

Historia w pigułce

Od XIII wieku tereny na wyspie należały do zgromadzenie zakonnego św. Klary, a w rękach szwedzkiej monarchii znalazły się w XV stuleciu. Nie do końca wiadomo co działo się tu wcześniej, choć na terenie parku znaleziono fragmenty grobów z okresu wikingów. Prawdopodobnie znajdowała się tu w przeszłości farma.

Nazwa Djurgården w wolnym tłumaczeniu oznacza “ogród dla zwierząt”. Nazwa pochodzi z XVI wieku, kiedy to król Jan III zdecydował się na utworzenie na wyspie prywatnego parku rozrywki, co w tamtych czasach oznaczało po prostu teren do polowań z miejscem do odpoczynku. W granicach parku hodowano jelenie, łosie oraz renifery.

Na początku XIX wieku park zaczął stawać się czymś więcej niż teren łowiecki. Zaczęły powstawać tu pierwsze budynki, takie jak otworzony w 1801 roku teatr Djurgårdsteatern. Przez cały XIX wiek wschodnia część wyspy była stale rozbudowywana.

Duży wpływ na dzisiejszy wygląd terenu miała wystawa Stockholm World's Fair z 1897 roku. Z myślą o niej zbudowano most Djurgårdsbron oraz część budynku, w którym dziś mieści się Muzeum Nordyckie.

Djurgården współcześnie - kilka słów wprowadzenia

Wyspę Djurgården możemy podzielić na dwa obszary:

  • część zachodnia - została ona szczelnie wypełniona atrakcjami i muzeami. Najbardziej znaną placówką jest Muzeum Vasa, w którym zobaczymy wyciągnięty z morza zatopiony okręt wojenny.
  • część wschodnia z ogromnym i ogólnodostępnym parkiem miejskim, w którym zachowało się wiele starych drzew czy budynków. Na wschodnim krańcu wyspy znajdziemy małe jezioro Isbladskärret.

Obie części niczym granica rozdziela najstarszy na świecie skansen.

Djurgårdsbron - jeden z najpiękniejszych sztokholmskich mostów

Na wyspę prowadzi most Djurgårdsbron, który nie bez przesady uważany jest za najpiękniejszy przeprawę w całym Sztokholmie. Na każdym z czterech rogów udekorowany został statuą nordyckiego bóstwa. Konstrukcja jest stosunkowo młoda, gdyż oddana została do użytku w 1897 roku zastępując wcześniejszy most żelazny.

Słynny most Djurgårdsbron prowadzący na wyspę Djurgården
Słynny most Djurgårdsbron prowadzący na wyspę Djurgården

Zwiedzanie Djurgården

Po terenie wyspy najlepiej poruszać się pieszo - jej długość to trochę ponad kilometr. Niektórzy decydują się na wypożyczenie roweru, ale nie przy każdej atrakcji możemy mieć możliwość bezpiecznego przypięcia jednośladu.

Niemal na całej długości wyspy możliwy jest spacer wzdłuż nabrzeża - jednym z nielicznych wyjątków jest park rozrywki Gröna Lund.

Jeśli zależy nam na spokoju i ciszy od razu powinniśmy ruszyć w stronę zielonej części wyspy.

Jak dostać się na wyspę Djurgården?

Na Djurgården możemy dostać się na kilka sposobów:

  • statkiem odpływającym z przystani Slussen (Gamla stan) w około 10 minut,
  • historycznym tramwajem numer 7 (tu znajdziecie mapę tramwaju),
  • autobusami miejskimi (m.in. 67, 69, 69k oraz 76).
Więcej o poruszaniu się po stolicy Szwecji transportem publicznym napisaliśmy w artykule Komunikacja miejska w Sztokholmie

W ładny dzień najlepiej jednak dojść na wyspę pieszo idąc wzdłuż promenady Strandvägen. Po drodze miniemy dziesiątki przycumowanych łódek, zobaczymy piękne fasady budynków oraz spotkamy wielu spacerujących mieszkańców. Pamiętajmy jednak żeby spojrzeć wcześniej dokładniej na mapie, gdyż most Djurgårdsbron leży dość daleko od historycznego centrum miasta.

Muzea i atrakcje

Na całym wyspy czeka na nas cała masa atrakcji oraz muzeów i żeby na spokojnie odwiedzić wszystkie z nich potrzebowalibyśmy przynajmniej kilku dni. W tym miejscu zebraliśmy listę ciekawych miejsc, w których warto rozważyć wizytę.

Muzeum Vasa

Muzeum Vasa to najczęściej odwiedzane i zdecydowanie najciekawsze muzeum w stolicy Szwecji. W środku zobaczymy oryginalny okręt wojenny z XVII wieku nazwany “Vasa” na część rządzącej dynastii.

Szacuje się, że zachowało się blisko 95% oryginalnego 69-metrowego statku. Cała zewnętrzna obudowa udekorowana jest setkami dopracowanych rzeźb - szczególnie piękne rzeźbienie widoczne jest na rufie oraz na odchodzących od niej burtach.

Statek zatonął podczas swojego pierwszego rejsu, zaledwie kilometr po wypłynięciu. Po zatonięciu przeleżał w mule ponad 300 lat zanim został wyciągnięty. Statek miał być użyty w trakcie wojny polsko-szwedzkiej. Nasi rodacy zostali oskarżeni przez szwedzką propagandę o sabotaż i przyczynienie się do zatopienia jednostki. Prawda była bardziej prozaiczna - sami Szwedzi popełnili błędy przy projektowaniu okrętu.

Co prawda nie wejdziemy na jego pokład, ale możemy objeść go dookoła i obejrzeć ze wszystkich stron oraz różnych poziomów.

Więcej o wraku przeczytacie w naszym w artykule Muzeum Vasa - historia oraz informacje praktyczne
Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie
Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie

Skansen - najstarsze otwarte muzeum na świecie

Miejsce, które można polecić każdemu odwiedzającemu stolicę Szwecji. W sztokholmskim skansenie (najstarszym na świecie!) zobaczymy ponad 150 budynków sprzed rewolucji przemysłowej. Zostały tu przeniesione z różnych stron kraju. Odwiedzimy m.in. piekarnię czy drewniany kościół.

Do części budynków możemy wejść. W niektórych zobaczymy przebranych pracowników wyglądających i zachowujących się tak samo, jak w przeszłości. Odwzorowano tu także tradycyjne gospodarstwa domowe - na ich dziedzińcach i fermach spokojnie przebywa sobie trzoda chlewna i drób.

Na terenie skansenu znajduje się także niewielki ogród zoologiczny, który skupia się na zwierzętach występujących w Skandynawii. Zobaczymy m.in. rosomaka, niedźwiedzia czy łosia.

Nietypową częścią skansenu jest oddzielnie biletowane akwarium, które właściwie to jest swoistym zoo dla dzikich zwierząt. Do największych atrakcji akwarium należy specjalny pawilon, w którym możemy przespacerować się pomiędzy wolno biegającymi lemurami.

Na wizytę w skansenie możemy spokojnie zarezerwować minimum 2 godziny. Więcej informacji znajdziecie w artykule Skansen w Sztokholmie
Skansen w Sztokholmie, wyspa Djurgarden
Skansen w Sztokholmie, wyspa Djurgarden

Park rozrywki Gröna Lund

Karuzela "łańcuchowa" na wysokości ponad 100 m, katapulta, kilka rollercoasterów, dom strach - właśnie takie atrakcje czekają na nas w parku rozrywki Gröna Lund. Musimy uczciwie przyznać, że niektóre z kolejek operujących na wysokości są dla osób o naprawdę mocnych nerwach...

Park w pełni funkcjonuje tylko w sezonie letnim. W tym czasie wykorzystywany jest on także do organizacji koncertów. W 2022 roku bilety do parku umożliwiały nielimitowane korzystanie z tutejszych atrakcji, ale musieliśmy zarezerwować je online.

W okresie Halloween oraz świąt park jest specjalnie udekorowany i otwarty dla gości, ale wiele z najważniejszych kolejek i karuzel wtedy nie funkcjonuje.

Więcej o zasach działania parku przeczytacie w naszym przewodniku Park rozrywki Gröna Lund w Sztokholmie - informacje praktyczne
Widok na park rozrywki Gröna Lund z drugiej strony zatoki
Widok na park rozrywki Gröna Lund z drugiej strony zatoki

Nordiska museet (Muzeum Nordyckie)

Muzeum nordyckie położone jest zaledwie kilka kroków od głównego mostu prowadzącego na wyspę.

W środku przygotowano wystawy poświęcone życiu oraz kulturze Szwedów na przestrzeni wieków - od czasów średniowiecznych do dziś. Zobaczymy tu m.in. jak mieszkańcy ubierali się w przeszłości oraz jakie produkty były używane we wcześniejszych dekadach XX wieku. Zbiory muzeum można określić jako swoisty misz-masz. W środku postawiono olbrzymi monument Gustawa Wazy.

Budynek muzeum na pierwszy rzut oka przypomina olbrzymi renesansowy pałac. Jest on jednak dużo młodszy - jego budowa zakończyła się w 1907 roku, a pierwsza część oddana do użytku została na wystawę w 1897 roku. Przed głównym wejściem postawiono monument króla Karola X na koniu.

Junibacken - atrakcja dla dzieci

Junibacken to miejsce, które moglibyśmy skategoryzować jako park rozrywki dla dzieci. W środku przygotowano wiele interaktywnych wystaw poświęconych bohaterom dzieł Astrid Lindgren oraz innych szwedzkich autorów.

Chatki, zjeżdżalnie, przejażdżka słynnym pociągiem poprzez krainę wzorowaną na świecie z książek Lindgren, księgarnia dla dzieci - to wszystko znajdziecie w tym miejscu. Atrakcja jest idealna dla najmłodszych, chociaż także dorośli mogą odnaleźć tu coś dla siebie.

Muzeum ABBA

Muzeum poświęcone słynnemu szwedzkiemu zespołowi ABBA. Jest to jedna z najnowszych placówek na wyspie - otworzono je dopiero w 2013 roku. W środku przygotowano interaktywne wystawy poświęcone słynnym wykonawcom muzyki pop.

My nie należymy jednak do fanów ich twórczości, więc mimo kilkukrotnych odwiedzin Sztokholmu nie mieliśmy nigdy okazji tam zajrzeć.

Dawne Biologiska museet

Biologiska museet to nieczynne już muzeum biologiczne, w którym zobaczymy zwierzęta oraz ptaki występujące w Skandynawii. Placówka powstała w 1893 roku.

Fani skandynawskiej architektury mogą podejść i zobaczyć gmach muzeum. Jego architekt wzorował się na drewnianych średniowiecznych kościołach spotykanych w Norwegii.

Kungliga Djurgården

Kungliga Djurgården, czyli Królewski Ogród Zwierząt - dokładnie tak w przeszłości nazywała się cała wyspa. Dziś tereny zielone zachowały się tylko w samym środku Djurgården i są idealnym miejscem na odpoczynek nieco dalej od zgiełku metropolii.

Chcąc dostać się do parku wystarczy za mostem Djurgårdsbron skręcić w lewo od razu i przejść słynną niebieską bramą. Następnie możemy spacerem przejść promenadą wzdłuż linii wody aż dojdziemy do terenów zielonych.

Słynna niebieska brama na wyspie Djurgarden w Sztokholmie
Słynna niebieska brama na wyspie Djurgarden w Sztokholmie

Pałac Rosendal

Po drodze do parku możemy przejść obok królewskiego pałacu Rosendals slott. Pałac zbudowany został stosunkowo niedawno, bo w 1820 roku, i służył jako miejsce do wypoczynku. Powstał on w wywodzącym się z Francji stylu empire, który w Szwecji lepiej znany był jako styl Karla Johana, ale osoby mniej wprawione w meandrach architektury (jak na przykład my) pewnie wzięłyby go za zabytek klasycystyczny.

Pałac Rosendal jest ciekawy również z racji tego, że jest to pierwsza królewska rezydencją zbudowana już za czasów dynastii Bernadotte, której rządy rozpoczęły się w 1818 roku i trwają do dziś.

Pałac w sezonie letnim udostępniany jest do zwiedzania w trakcie wycieczki z przewodnikiem. W środku zobaczymy oryginalne meble oraz dekoracje.

Zwiedzanie trwa około 45 minut. Aktualny kalendarz i ceny sprawdzimy na oficjalnej stronie królewskich rezydencji

Prins Eugens Waldemarsudde

Na południowym krańcu wyspy znajduje się jedno z ciekawszych muzeów sztuki w całej Szwecji - Prins Eugens Waldemarsudde. Muzeum mieści się w rezydencji księcia Eugena zbudowanej w latach 1903-1905 oraz w dodatkowej części stworzonej specjalnie z myślą o galerii w sztuki.

Dolna część posiadłości wygląda się tak samo jak w czasach życia księcia. Zobaczymy tam oryginalną zabudowę, meble czy zdobienia. Na górnych piętrach wystawiane są obrazy ze zbiorów księcia, składające się przede wszystkim z malarstwa współczesnego.

Do posiadłości przynależy większy kawałek terenu, w tym ogród nad wodą, w którym zobaczymy rzeźby czy stare budynki jak Gamla Huset (Stary Dom) z końca XVIII wieku.

Idąc do pałacu miniemy dąb księcia Eugena, który według szacunków znajduje się tu od 300 - 400 lat. W przeszłości dęby były własnością korony i nie można ich było ścinać pod rygorem kary śmierci.

Wiatrak Waldemarsudde

Tuż obok muzeum Prins Eugens Waldemarsudde odnajdziemy jeden z najbardziej unikatowych zabytków - dobrze zachowany wiatrak (szw. Waldemarsuddes oljekvarn) typu holenderskiego (niestety bez śmigła)! Struktura powstała w 1784 roku.

W wiatraku zajmowano się wytwarzaniem oleju lnianego.

Jezioro Isbladskärret

Małe jezioro Isbladskärret znajduje się niemal na wschodnim krańcu wyspy. Akwen ten słynie z dużej ilości ptactwa, zaobserwowano ich tu dotychczas kilkadziesiąt gatunków. Możemy przejść je niemal całe dookoła po specjalnie wytyczonych ścieżkach.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama