Dion - zwiedzanie ruin starożytnego miasta sanktuarium
Muzeum Archeologiczne w Salonikach prezentuje wiele fascynujących znalezisk z okolicznych stanowisk archeologicznych. Jeśli jednak chcemy poczuć klimat starożytnej Grecji to warto udać się do pobliskiego Dionu, który położony był u stóp Olimpu - greckiej góry bogów.
Miasto sanktuarium
Według mitu Dion założyli Deukalion i Pyrra (ludzie którzy ocaleli z potopu). W tym miejscu mieli oni zbudować świątynię Zeusa Olimpijskiego. W każdej legendzie jest ziarno prawdy i podobnie ma się sprawa z Dionem. Jego początek również związany jest ze świątynią, ale nie Zeusa a Demeter. Do niej dołączyły przybytki innych bogów, a wkrótce wokół nich wyrosło duże miasto. W czasach rzymskich powstała tu bazylika chrześcijańska, która funkcjonowała obok pogańskich świątyń aż do trzęsienia ziemi, które położyło kres świetności Dionu. Miasto przetrwało jeszcze kilkaset lat, aż w końcu powódź i najazdy barbarzyńców sprawiły, że mieszkańcy porzucili swoje domostwa. Starożytne ruiny odkryto na nowo w XIX wieku.
Zwiedzanie Dionu
Bilet uprawniający do zwiedzania Dionu pozwala nam obejrzeć muzeum i starożytne ruiny. Ekspozycja muzealna prezentuje najcenniejsze przedmioty znalezione podczas prac wykopaliskowych. Możemy tu zobaczyć jeden z najstarszych instrumentów muzycznych (tzw. wodne organy) czy piękną mozaikę z wizerunkiem Dionizosa. Przyjrzyjmy się też malowanej ceramice - na jednym z małych naczyń dostrzeżecie latającego… penisa!
Ruiny miasta pochodzą głównie z czasów rzymskich. Wprawdzie zachowały się tylko resztki dawnych zabudowań, ale rozmiar terenu na jakim się znajdują jest po prostu imponujący (jeśli chcemy zajrzeć w każdy zakamarek, będziemy mieć do przejścia kilka kilometrów). Uwagę zwracają dawne łaźnie i toalety z zachowanymi... sedesami! Po prawej stronie od wejścia możemy zobaczyć zrekonstruowany amfiteatr. Trasa zwiedzania wiedzie przez oczka wodne i niewielkie stawy.
Na spokojne zwiedzenie wszystkich atrakcji warto zarezerwować sobie nawet 2 do 3 godzin, chociaż oczywiście znajdą się turyści, którzy "oblecą" całość w 60-90 minut. Pamiętajcie jednak, że teren wykopalisk jest naprawdę rozległy!
Aktualne dni i godziny otwarcia oraz ceny biletów sprawdzimy na oficjalnej stronie greckiego ministerstwa kultury.