Buty na brzegu Dunaju w Budapeszcie - Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu
Każdy kto podczas podróży wszystkie wolne chwile wykorzystuje na to, by zobaczyć kolejny zabytek, pomnik, dzieło sztuki czy niezwykłą budowlę, będąc w Budapeszcie nie może odmówić sobie obejrzenia Pomnika Pamięci Ofiar Holocaustu, znajdującego się pomiędzy mostem Łańcuchowym a budynkiem parlamentu.
Informacje i ciekawostki
Zwłaszcza, że nie jest to zwykły monument. Jego forma jest bardzo nietypowa. Pomnik, zwany również Butami na brzegu Dunaju przedstawia stojące na brzegu rzeki buty. W sumie jest ich 60 par - większe i mniejsze, damskie, i męskie – wszystkie upamiętniają ludzi, którzy w czasach terroru strzałokrzyżowców zostali tutaj rozstrzelani, a ich ciała wpadły do Dunaju. W owym czasie nie bez przyczyny Dunaj nazywany był Czerwonym Dunajem. Buty oddziela od ulicy wysoki mur, na którym znajdują się tablice przypominające o ofiarach holocaustu.
Na wielu osobach pomnik robi ogromne wrażenie. Jest bardzo wymowny, skłania do zadumy i przywodzi na myśl dramatyczne wydarzenia II wojny światowej. Stojące nad brzegiem buty noszą w sobie wspomnienia przerażenia, strachu oraz niewyobrażalnej wręcz bezsilności. Zwłaszcza, że oglądając go stoi się dokładnie w tym samym miejscu, w którym pod koniec wojny stały ofiary tego zbrodniczego czynu...
Historia pomnika
Pomnik jest stosunkowo nowy. Odsłonięto go 6 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.30. Tego pamiętnego dnia tysiące ludzi zebrało się w Budapeszcie, nad brzegiem Dunaju, obok placu Kossutha. Uroczystego odsłonięcia dokonał Péter Kiss - ówczesny minister i szef kancelarii premiera. Twórcą pomysłu był reżyser filmowy Can Togay, a zaprojektował go artysta-rzeźbiarz Gyulę Pauera.
Jeśli chcielibyście bardziej zgłębić tę tematykę, polecamy niezwykłą lekturę - „Misja Wallenberga. Pojedynek z Eichmannem o 100 000 Żydów” Alexa Kershaw’a. Książka opisuje historię człowieka, który podejmował próby wyławiania żyjących jeszcze Żydów w wód Dunaju. Choć nie będzie to z pewnością lektura łatwa i przyjemna, z całą pewnością okaże się niezapomniana.