Civita di Bagnoregio - atrakcje opustoszałego miasta
Bagnoregio to świetny pomysł na krótką wycieczkę z Rzymu dla osób, które szukają pięknych widoków i nietypowych miejsc. Malowniczo położona średniowieczna osada wymiera - dziś zamieszkuje ją dosłownie tuzin mieszkańców, ale z roku na rok przyciąga coraz więcej zwiedzających.
Bagnoregio leży w regionie Lacjum, na wschód od jeziora Bolsena. Więcej ciekawych miejsc znajdziecie w naszym artykule Lacjum - 10 atrakcji i najpiękniejszych miejsc.
- Zwiedzanie Bagnoregio i Civita di Bagnoregio - co powinniśmy wiedzieć przed przyjazdem
- Bilet wstępu do Civita di Bagnoregio
- Atrakcje Civita di Bagnoregio
- Brama Santa Maria
- Kościół świętego Donata (Chiesa di San Donato)
- Tunel
- Inne atrakcje Civita di Bagnoregio
- Punkty widokowe na Civita di Bagnoregio
- Civita di Bagnoregio - ciekawostki
- Atrakcje Bagnoregio
- Jak dojechać do Civita di Bagnoregio? Parkingi i komunikacja publiczna
Zwiedzanie Bagnoregio i Civita di Bagnoregio - co powinniśmy wiedzieć przed przyjazdem
De facto powinniśmy mówić o dwóch różnych miasteczkach: Bagnoregio i Civita di Bagnoregio. Administracyjnie jest to jedna społeczność, ale trzęsienie ziemi z 1695 roku odcięło Civitę od pozostałych osiedli. Od tego czasu osada pustoszała, dziś zamieszkuje ją ok. dziesięć osób, ale wielu mieszkańców Bagnoregio prowadzi tu sklepy lub restauracje (stąd popularne, choć nieco fałszywe, określenie "umierające miasto").
Większość zachowanych budowli pochodzi z okresu późnego średniowiecza, a sama Civita jest niewielka (na pobieżne przejście po wszystkich uliczkach wystarczy ok. 20 minut, warto jednak pozostawić sobie około godziny wolnego czasu).
Civita di Bagnoregio - informacje praktyczne
- Civita di Bagnoregio jest niewielkie, więc chociaż nie trafia tu zbyt wielu turystów, to w sezonie letnim może się okazać, że jego uliczki będą zatłoczone.
- Sama droga do osady jest dość męcząca - będziemy musieli najpierw zejść kilkadziesiąt metrów w dół, a następnie pokonać podobną wysokość idąc pod górę (wracamy tą samą drogą).
Bilet wstępu do Civita di Bagnoregio
Wstęp na teren miasteczka wynosi 5€. Bilety możemy zakupić w kasie na miejscu lub online na tej stronie. Jest to oficjalny kanał sprzedaży.
Zakup online może być dobrym pomysłem w sezonie lub w weekend, ponieważ ominiemy kolejki do kas biletowych.
Darmowy wstęp
Do darmowego wstępu upoważnione są dzieci do 6. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnościami posiadające legitymację, wraz z opiekunem.
Atrakcje Civita di Bagnoregio
Brama Santa Maria
Niegdyś do miasteczka prowadziło pięć bram. Dziś dostaniemy się do niego tylko przez jedną z nich, nazywaną Santa Maria. Zwróćmy uwagę na płaskorzeźby dwóch lwów, z których jeden trzyma w łapach ludzką głowę. To pamiątka jednego z powstań ludowych wymierzonych w feudałów, którzy usiłowali narzucić mieszkańcom poddaństwo (Bagnoregio uznawało się bowiem za domenę papiestwa).
Kościół świętego Donata (Chiesa di San Donato)
Pierwsza świątynia na tym obszarze istniała już w VII wieku. Obecna poświęcona została św. Donatowi z Arezzo, który według legendy został zamordowany za panowania Juliana Apostaty. Kościół, pierwotnie romański, następnie rozbudowany w średniowieczu i po trzęsieniu ziemi w XVII wieku, prezentuje dziś swoistą mieszankę stylów architektonicznych. W jego wnętrzu zachowały się nieliczne zabytki z dawnych epok.
Warto zwrócić uwagę na otoczony kultem renesansowy krucyfiks. Według legendy Chrystus z tego krzyża zapowiedział koniec zarazy, która pustoszyła okolicę w XV wieku. W czasie obchodów Wielkiego Piątku krucyfiks w uroczysty sposób przenosi się do tzw. Grobu Pańskiego.
Tunel
Ciekawostką jest niewielki tunel, którym możemy przejść na sam koniec miejscowości. Najprawdopodobniej jest to dzieło etruskich budowniczych. Wylot drogi prowadzi do punktu widokowego na miejscowe badlandy (sieć głębokich, suchych i skalistych wąwozów) czyli Valle dei Calanchi.
Inne atrakcje Civita di Bagnoregio
Na terenie osady działa niewielkie muzeum minerałów. W okresie Bożego Narodzenia mieszkańcy przygotowują też jasełka. W czerwcu zaś urządzane są tradycyjne wyścigi na osłach. Jest to zwierzę dość istotne dla osady - do niedawna tylko na grzbietach osłów można było tu transportować żywność (od jakiegoś czasu zastąpił je elektryczny traktor).
Punkty widokowe na Civita di Bagnoregio
Najlepszy punkt widokowy na Civita di Bagnoregio (i jednocześnie najbardziej znany) znajduje się w okolicy Caffè Belvedere (na mapie znajdziecie go wpisując "Terrazza su Civita di Bagnoregio").
Przed wejściem na taras możemy zaparkować samochód i skorzystać z toalety (płatna). Na miejsce dojdziemy również pieszo. Jeśli jednak dysponujemy własnym transportem i chcemy spojrzeć na miasteczko z nieco innej perspektywy warto zatrzymać się na niewielkim rynku w pobliskiej miejscowości Lubriano.
Civita di Bagnoregio - ciekawostki
Malownicze położenie Bagnoregio sprawia, że miejscowość ta pojawiła się w wielu włoskich filmach i reklamach. Co ciekawe, charakterystyczny wygląd miasteczka inspirował Hayao Miyazakiego podczas prac nad animacją "Laputa - podniebny zamek".
Atrakcje Bagnoregio
W samym Bagnoregio nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Jeśli jednak mamy trochę czasu warto wstąpić do miejscowej konkatedry św. Mikołaja, Donata i Bonawentury (Cattedrale dei Santi Nicola, Donato e Bonaventura). Współczesna świątynia pochodzi z XVIII wieku, ale jej najcenniejszym zabytkiem jest złoty relikwiarz w kształcie dłoni, kryjący kości św. Bonawentury. Był to jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza, zaliczony do doktorów Kościoła (Doctor Seraphicus). Urodził się i został uzdrowiony właśnie w Bagnoregio.
Na drugim krańcu miejscowości wzniesiono ossuarium w kształcie piramidy (Sacrario Garibaldino), które kryje szczątki garibaldczyków poległych w przegranej bitwie z wojskami papieskimi.
Jak dojechać do Civita di Bagnoregio? Parkingi i komunikacja publiczna
Najłatwiej dostać się do Civita di Bagnoregio z pomocą samochodu. Mały parking znajduje się tuż obok kładki prowadzącej do miasta. Wielu turystów parkuje jednak na parkingu Parcheggio Battaglini, skąd dotrzemy pieszo do kładki pieszo (około 15 minut spacerem) lub dojedziemy płatnym autobusem wahadłowym.
Niestety, nie istnieją bezpośrednie połączenia pomiędzy Rzymem a Bagnoregio. Będziemy musieli przesiąść się w Orvieto lub Viterbo (przy dobrym planie można połączyć wycieczkę ze zwiedzaniem jednej z tych miejscowości).
Z Orvieto i Viterbo odjeżdża kilka autobusów dziennie do Bagonregio. Uwaga! Rozkłady autobusów są tak skonstruowane, że o tej samej porze startuje kilkanaście kursów do różnych miejscowości. Należy więc uważnie obserwować tablice nadjeżdżających pojazdów, a najlepiej pytać kierowców o stację docelową (wymowa: "banjoredżio"). Od dworca autobusowego do Civita di Bagnoregio jest około 2,5 kilometra.