Arcomagno - zwiedzanie ukrytej plaży w Kalabrii
Dwa łuki skalne, ścieżka wiodąca po wychodzących w morze skałach i tajemnicza grota na ukrytej plaży - czy miłośnik przyrody może chcieć czegoś więcej? Jeśli zaliczacie się do tego rodzaju turystów nie pozostaje Wam nic innego jak tylko odwiedzić ową słynną kalabryjską plażę zwaną Arcomagno (bądź Arco Magno, dosłownie Wielki Łuk).
Arcomagno - co to takiego?
Skalny brzeg morski włoskiego buta poddawany jest w wielu miejscach silnej erozji. Przypływy, odpływy i sztormy kształtują tutejsze skały. Nieregularność pęknięć i odpadanie fragmentów skał nadaje im często fantazyjne formy. Kilka z nich powstało w okolicach dwóch włoskich miejscowości Praia a Mare i San Nicola Arcella. Potężne łuki skalne, wąska ścieżka i malownicze zachody słońca sprawiają, że w sezonie przybywa tu wielu turystów. Jednak poza miesiącami letnimi możemy cieszyć się pięknem tutejszej przyrody zupełnie sami. Okoliczne miasta i wioski od dawna przyciągają zwiedzających. Jednym z nich był pochodzący z Włoch amerykański pisarz Thomas Crawford. Ponoć na kartach jego książek można odnaleźć obrazy z okolicznych miasteczek.
Grotta del Saraceno i Arco di Enea
Dwa ciekawe miejsca, które możemy obejrzeć w najbliższej okolicy Arcomagno to właśnie Grotta del Saraceno i Arco di Enea.
Grotta del Saraceno to duża grota położona bezpośrednio na plaży. Według legend to tutaj ukrywali się Turcy dokonujący napadów na pobliskie miejscowości. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że to miejsce otrzymało swoją nazwę od leżącej niedaleko wsi Saracena.
Kawałek dalej (w stronę Praia a Mare) znajduje się inny łuk skalny Arco di Enea, według lokalnych opowieści to właśnie przy nim miał zatrzymać się statek legendarnego Trojańczyka - Eneasza. Okoliczni mieszkańcy lubią powtarzać, że jeśli ktoś zaśnie w tych okolicach może przez sen usłyszeć śpiew syren.
Jak dostać się do plaży Arcomagno?
Plaża położona jest dokładnie w pół drogi pomiędzy dwiema miejscowościami: San Nicola Arcella i Praia a Mare. Bez własnego środka transportu i korzystając z komunikacji publicznej odległość jaką będziemy musieli przebyć wyniesie w sumie nawet kilkanaście kilometrów. Jeśli posiadamy samochód to do przebycia piechotą pozostanie nam niewiele ponad kilometr.
Jak dojechać do plaży Arcomagno?
- samochód - turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochód na parkingu przy plaży San Nicola Arcella,
- komunikacja publiczna - turyści piesi swoją podróż powinni rozpocząć od miejscowości San Nicola Arcella, do której dojedziemy autobusem przewoźnika Preite.
Położona najbliżej Arcomagno od strony San Nicola Arcella plaża to kamienista Marinella. Stojąc na niej z lewej strony widzimy Torre Crawford czyli jedną z wież z czasów Królestwa Neapolu, skały po prawej stronie to początek szlaku na Arco Magno.
Musimy przejść przez furtę i dalej kierować się po dobrze widocznych schodach. Tą drogą przedostajemy się na drugą stronę wychodzącej w morze skały i naszym oczom ukaże się panorama Praia a Mare i wyspy Dino (Isola di Dino). Schodzimy, cały czas trzymając się ścieżki, aż w końcu znajdziemy się na niewielkim mostku, mając morze po lewej stronie a niewielką zatoczkę po prawej. To właśnie szczyt Arcomagno.
Aby zobaczyć słynny łuk w pełnej krasie należy przejść jeszcze kawałek ścieżką, a potem skręcić z niej w prawą stronę kierując się ku widocznej już Grocie Saraceno (Grotte del Saraceno). Po kilku chwilach będziemy na miejscu.
Kiedy zaspokoimy głód pięknych widoków pozostanie nam tylko powrót. Możemy zawrócić do Marinelli jeśli zostawiliśmy tam samochód. Ciekawszą, choć znacznie dłuższą opcją dla turystów pieszych wydaje się spacer do Praia a Mare. Kierujemy się więc dalej ścieżką, którą opuściliśmy schodząc do Arcomagno. Po drodze mijamy drugi łuk skalny - Arco di Enea. Po przejściu przez plażę dochodzimy do drogi, która poprowadzi nas ku dużej plaży miejskiej Spiaggia Fiuzzi.
Uwaga! W tym miejscu znajduje się druga furta, która może okazać się zamknięta. W takiej sytuacji pozostanie nam powrót lub szukanie dzikiego przejścia przez okolice plaży. Jeśli uda nam się zejść na teren Praia a Mare to, kierując się cały czas wzdłuż brzegu morskiego dojdziemy wreszcie do centrum tej niewielkiej miejscowości, gdzie znajdziemy stację kolejową.
Okolice Arcomagno - co warto zobaczyć?
Jeśli dysponujemy własnym środkiem transportu, bądź na naszą wyprawę przeznaczymy cały dzień, możemy nieco rozejrzeć po okolicach trasy jaką musimy przejść. W grę wchodzą dwie mijane miejscowości: San Nicola Arcella i Praia a Mare. Oto co można zwiedzić:
-
Kościół św. Mikołaja z Tolentino w San Nicola Arcella (Chiesa S. Nicola da Tolentino) - budowla wyrosła na miejscu dawnej kaplicy i łączy w sobie kilka stylów architektonicznych. Jej charakterystyczne wieże dostrzeżecie już z daleka.
-
Wieże obronne - Możemy obejrzeć dwie takie budowle: Torre Crawford w San Nicola Arcella i Torre di Fiuzzi w Praia a Mare. Wprawdzie obie z nich można zwiedzać, ale trudno powiedzieć kiedy są otwarte dla turystów.
-
Castello di Fiuzzi - Pochodzący ze średniowiecza zamek wybudowany został przez Karola, księcia Kalabrii. Znajduje się na wysokiej skale w Praia a Mare i z pewnością zaciekawi tych turystów, którzy uwielbiają nocować w zabytkach. Dziś bowiem mieści się tu niewielki pensjonat.
-
Sanktuarium maryjne w Praia a Mare (Santuario Diocesano S. Maria della Grotta) - Podczas wędrówki przez Praia a Mare zobaczymy przyklejony do skalnej ściany nietypowy kościół. To sanktuarium maryjne z cudowną figurą Matki Boskiej. Ponoć w dawnych czasach przepływał tędy turecki okręt. Statek zatrzymał się w okolicy i mimo wysiłku marynarzy nie chciał ruszyć z miejsca. Kiedy muzułmanie znaleźli w kajucie kapitana rzeźbę Maryi nakazali wyrzucić ją do wody grożąc buntem. Kapitan jednak zostawił posąg w jednej skalnych grot, gdzie znalazła go miejscowa ludność. Tyle legenda, prawdopodobnie jednak figurkę wykonał jeden z żyjących w okolicy mnichów. Trudno ustalić kiedy miało to miejsce bo dzieło zostało skradzione w latach 70. Obecnie w wykutej w skale niszy znajduje się wierna kopia figurki.
- Wyspa Dino (Isola di Dino) - Widoczna już z daleka duża wyspa, położona obok wybrzeża (blisko wieży obronnej), według legendy łączona jest ze starożytną świątynią Diany. Nie mamy jednak dowodów na istnienie tu niegdyś takiej budowli. Dino była dość często wykorzystywana podczas działań militarnych. W czasach nowożytnych przebywali tu piraci i Turcy. Ci ostatni przez krótki czas utrzymywali nawet na wyspie stałą załogę. Wokół Dino walczono także podczas wojen napoleońskich oraz w trakcie I wojny światowej. Istniały plany połączenia wypsy z lądem stałą droga, ale jak na razie nic nie wskazuje na to aby doszło do tego w najbliższym czasie. Na jej skalistym brzegu znajduje się wiele jaskiń i grot (niektóre pod powierzchnią wody).