Podróże po Europie

Alkazar (Alcázar) w Sewilli - zwiedzanie, historia, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2024

Kompleks pałacowy Alkazar (Alcázar) należy do największych atrakcji Sewilli. Pierwotnie był on siedzibą władców arabskich, a po rekonkwiście został przejęty i całkowicie przebudowany przez rządców chrześcijańskich. Jego pełna nazwa w języku hiszpańskim to Reales Alcázares de Sevilla (pol. Królewski Alkazar). Do dziś na górnym piętrze swoją siedzibę ma hiszpańska rodzina królewska, co czyni sewilski Alkazar najdłużej funkcjonującą królewską rezydencją na świecie.

Alcázar w 1987 roku razem z sewilską katedrą oraz historycznym budynkiem giełdy (w którym dziś mieści się obecnie Generalne Archiwum Indii) został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Pomieszczenia pałacowe były wykorzystywane także jako lokacje w różnych produkcjach filmowych takich jak Gra o Tron (Dorne) czy Królestwo Niebieskie (siedziba króla Jerozolimy).

Alcazar w Sewilli
Alcazar w Sewilli
Czy wiesz, że... samo słowo alcázar nie odnosiło się konkretnie do pałacu w Sewilli. Była to ogólna nazwa rezydencji władcy w czasach arabskiego panowania nad Półwyspem Iberyjskim. Strukturę tego typu spotkamy m.in. w nieodległej Kordobie - więcej o niej przeczytacie w naszym artykule Alcázar w Kordobie: zwiedzanie warownej rezydencji chrześcijańskich królów

Alkazar w Sewilli, czyli perła stylu mudéjar

Turyści spacerujący po bogato zdobionych pomieszczeniach kompleksu mogą sądzić, że te wszystkie wspaniałe dekoracje i geometryczne ornamenty pozostawili po sobie Maurowie. Nic bardziej mylnego! Kompleks został praktycznie wzniesiony na nowo przez władców chrześcijańskich i nie zachowało się w nim niemal nic z czasów arabskich. Wszystkie oryginalne pomieszczenia zostały zniszczone lub przebudowane na przełomie wieków - przetrwały jedynie fragmenty arabskich murów i część ogrodu na dziedzińcu Patio del Crucero.

Mimo że dzisiejszy Alcázar jest swoistym miksem wielu stylów architektonicznych, to uchodzi jednocześnie za jeden z najważniejszych przykładów stylu mudéjar. Styl ten narodził się w średniowiecznej Hiszpanii i jego nazwa wywodzi się od arabskiego słowa mudaggin oznaczającego pozostać ("pozostać jako Arab wśród chrześcijan"). Mudéjar charakteryzował się ornamentami mauretańskimi, choć jednocześnie zawierał elementy gotyckie, a później także renesansowe.

Historia

Chociaż obszar na którym stoi dzisiejszy Alcázar był zamieszkany prawdopodobnie już w czasach rzymskich, to z tego okresu nie zachowało się nic. Według historyków teren ten wykorzystywany był przez władców arabskich już w VIII wieku (niedługo po podboju Półwyspu Iberyjskiego). W X wieku swoją siedzibę wzniósł tu arabski władca wywodzący się kalifatu Umajjadów. W tym okresie pałac nosił nazwę Al-Muwarak. W kolejnych dwóch wiekach kompleks rozbudowano dodając nowe budynki, fortyfikacje i przejścia.

Alcazar - Sewilla
Alcazar - Sewilla

W 1248 roku Ferdynand III Święty odbił miasto i Sewilla wróciła we władanie chrześcijan. Niedługo po rekonkwiście miasta zbudowano istniejący do dziś Pałac Gotycki. Budowę nadzorował sukcesor Ferdynanda Alfonso X.

Niemal 100 lat później, po trzęsieniu ziemi w 1356 roku, król Kastylii Pedro I Okrutny zdecydował o budowie nowego pałacu w stylu mudéjar. Pałac nazywany jest dziś Pałacem Króla Pedro (Palacio del rey don Pedro) i stanowi największą atrakcję Alkazaru.

Do prac nad nowym kompleksem ściągnięto wykwalifikowanych rzemieślników z Grenady, Kordoby i Toledo. Razem z nimi sprowadzono również wiele gotowych elementów i zdobień. Budowa trwała niemal 10 lat, do 1366 roku. Na pierwszy rzut oka może mylnie wydawać się, że właśnie ta część pałacu została zbudowana w czasach arabskich. Jeśli jednak wybierzemy się na zwiedzanie Alhambry i jej pałaców to szybko zauważymy, że tamte mają całkowicie inny układ, bardziej zawiły, a ten w Sewilli jest stosunkowo prosty.

Kompleks był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W ogrodach i niektórych pomieszczeniach widoczny jest wpływ sztuki renesansowej.

Zabytki i atrakcje Alkazaru w Sewilli

Pałac Króla Pedro - perła w koronie kompleksu

Chrześcijańskie pałace różnią się od tych, które wznosili Maurowie. Najbardziej "arabską" częścią jest Pałac Króla Pedro (Palacio del rey don Pedro). Niemal w każdej z sal zobaczymy tu przykłady stylu mudéjar. Wszechobecne są wspaniałe wzory geometryczne, zarówno na suficie jak i na ścianach. Ściany udekorowano mozaikami z płytek, z których niektóre zostały ściągnięte tu specjalnie z Grenady.

Fragment kolorowej mozaiki na jednej ze ścian - Alcazar, Sewilla
Fragment kolorowej mozaiki na jednej ze ścian - Alcazar, Sewilla

Perełką tej części pałacu jest bogato zdobiona Sala Ambasadora (Salon De Embajadores). W środku od patrzenia w górę może zaboleć nas szyja. Jeśli wybierzemy się na wycieczkę do apartamentów królewskich, to w jej trakcie wyjdziemy na górny taras Sali Ambasadora i będziemy mogli z bliska przyjrzeć się sufitowym zdobieniom. Drewniane drzwi prowadzące do sali są autentyczne i powstały w drugiej połowie XIV wieku.

Innym intrygującym miejscem jest Dziedziniec Dziewic (Patio de las Doncellas). Jego nazwa nawiązuje do legendy, według której arabscy władcy żądali od królów krain chrześcijańskich corocznego dostarczania im setki młodych niewiast. Na środku dziedzińca znajduje się basen, a ściany i przejścia udekorowane są w wzorami w stylu arabskim. Co ciekawe, basen odnaleziono i odrestaurowano stosunkowo niedawno. Wcześniej turyści mogli zobaczyć zwyczajną podłogę z fontanną na środku. To właśnie tutaj kręcono sceny z filmu Królestwo Niebieskie.

Górne piętra Pałacu Króla Pedro

Górne piętra Pałacu Króla Pedro wykorzystywane są do dziś przez rodzinę królewską. Na piętro możemy wejść schodami znajdującymi się w południowo-wschodnim rogu dziedzińca Patio de la Montería. Już same schody są prawdziwym dziełem sztuki - ich ściany na całej długości ozdobiono mozaikami z płytek.

Pokoje Królewskie

Alcázar jest najstarszą funkcjonującą rezydencja królewską świata. W skład rezydencji wchodzą królewskie apartamenty, kaplica, sala jadalna czy pokój audiencji.

Zwiedzanie apartamentów królewskich - co warto wiedzieć!

Pokoje królewskie możliwe są do zwiedzenia wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Wycieczka trwa około 20-22 minut. Przed wejściem musimy zostawić bagaże oraz aparat w specjalnym schowku. Podczas całej wycieczki podąża za nami ochroniarz i nie możemy korzystać z telefonów. Na wejściu otrzymamy przewodnik audio.

Wycieczki odbywają się regularnie, ale liczba miejsc jest ograniczona. Najlepiej zarezerwować miejsce wcześniej online lub przyjść z samego rano. Zdarza się, że w sezonie miejsc brakuje już kilka dni wcześniej.

Muzeum płytek azulejo i ceramiki - kolekcja Carranza

Na piętrze Pałacu Króla Pedro oprócz apartamentów królewskich znajduje się również wystawa stała poświęcona płytkom azulejo oraz produktom ceramicznym produkowanym w dzielnicy Triana. W kilku przyciemnionych pomieszczeniach wystawiono wiele wspaniałych eksponatów. Na ścianach wywieszono też kilkanaście tablic (po angielsku), na których przedstawiono sposób wytwarzania ceramiki oraz opisano fenomen wzorów i płytek azulejo.

Wszystkie eksponaty należą do kolekcji Vicente Carranza oraz jego syna Miguela Ángela.

Nie przegap podczas zwiedzania Alkazaru!

Nie każdy odwiedzający Alkazar trafia do muzeum, a zdecydowanie warto - w środku czeka na nas potężna dawka wiedzy oraz wiele unikatowych wyrobów ceramicznych. Aby przejść do muzeum wystarczy skręcić w lewo po wejściu schodami na górne piętro.

Pałac Gotycki

Całkiem w innym stylu powstała z kolei część nazywana Pałacem Gotyckim (Palacio Gótico). Składa się z on dwóch olbrzymich sal wypełnionych obrazami oraz wiszącymi dywanami.

Łaźnie pod pałacem gotyckim (Los Baños de Doña María de Padilla)

Do naszych ulubionych miejsc należy nieco skryty przed turystami zbiornik na wodę deszczową. Jest to bardzo klimatyczne miejsce rozciągające się niemal pod samym środkiem pałacu gotyckiego. Wejdziemy tam niepozornym zejściem znajdującym się na terenie ogrodu de la Danza (Jardin de la Danza).

Łaźnie pod pałacem gotyckim (Los Baños de Doña María de Padilla) - Alcazar w Sewilli
Łaźnie pod pałacem gotyckim (Los Baños de Doña María de Padilla) - Alcazar w Sewilli

Patio de Levies

Przyjemne patio znajdujące się trochę na uboczu. Nie znajdziemy tu elementów historycznych, jest to jednak urokliwe miejsce na krótki odpoczynek na jednej z ławek.

Salón del Almirante

Mimo że Hala Admirałów nie imponuje oryginalną architekturą jak pozostałe z pomieszczeń (dziś mieści się w niej sala konferencyjna), to miejsce to było niemym świadkiem ważnych wydarzeń w historii - właśnie tu Amerigo Vespucci i Ferdynand Magellan planowali swoją podróż dookoła globu, i to tutaj powstała pierwsza mapa świata.

Ogrody

Ogrody na tyłach pałacu są interesującym połączeniem wielu najróżniejszych stylów. Powstały w czasach arabskich, jednak podobnie jak cały kompleks pałacowy były przebudowywane w czasach panowania władców chrześcijańskich. Ogrody służyły zarówno do pozyskiwania pożywienia (owoców i warzyw) jak i do przyjemnego spędzania czasu.

Widok na część ogrodów - Alcazar, Sewilla
Widok na część ogrodów - Alcazar, Sewilla

Patrząc na mapę to ogrody wyglądają niczym szachownica. Spacerując uliczkami raz po raz natrafimy na małe oczka wodne, pawie, groty czy dekoracje z płytek azulejos. Będąc na miejscu nie przegapmy pawilonu Karola V (Pabellón de Carlos V) ozdobionego w środku malowidłami na płytkach azulejos.

Ogrody na pół przedziela loggia z XVI wieku, na którą możemy wejść i spojrzeć na całość z innej perspektywy. W czasach arabskich struktura służyła jako mur oddzielający pałac od miasta.

Dziś zarządcy pałacu szczycą się tym, że w ogrodzie znajduje się blisko 200 gatunków i około 20 000 roślin. Biorąc pod uwagę rozmiar ogrodów (100 000 metrów kwadratowych) były one od początku zielonymi płucami dla otaczającego je starego miasta.

Spacer po ogrodach kompleksu - Alcazar w Sewilli
Spacer po ogrodach kompleksu - Alcazar w Sewilli

Zwiedzanie Alkazaru w Sewilli

Wejście do kompleksu jest biletowane. Bilety powinniśmy zakupić online, o czym napisaliśmy więcej w sekcji poświęconej wejściówkom.

Do wyboru mamy trzy opcje:

  • samodzielnie zwiedzanie w trakcie dnia,
  • samodzielne zwiedzanie w trakcie dnia plus wzięcie udziału w wycieczce z przewodnikiem po apartamentach królewskich,
  • zwiedzanie nocne podczas wycieczki (od marca do października).

My mamy doświadczenie wyłącznie z dwoma pierwszymi i niestety nie wiemy jak w praktyce wygląda zwiedzanie nocne.

Posiadacze biletów wstępu zakupionych online wchodzą przez Bramę Lwa (Puerta del León) znajdującą się przy placu Plaza del Triunfo. Kasy biletowe znajdują się w nieco innym miejscu - przy placu Patio de Banderas (na plac ten wyjdziemy swoją drogą po zakończeniu zwiedzania).

Alkazar warto zwiedzać korzystając z mapy - czasem łatwo zagubić się w gąszczu przejść i ominąć ciekawe miejsca. Jeśli zakupimy bilet online, to możemy po wejściu do środka poprosić pracownika o mapę w języku angielskim. Mapa ułatwi nam zwiedzanie. Na terenie całego kompleksu znajdują się tablice informacyjne w języku angielskim.

Odwiedzenie górnych apartamentów królewskich możliwe jest jedynie podczas wycieczki z przewodnikiem i za dodatkową opłatą. W trakcie naszej wizyty wycieczki odbywały się od 10:00 do 13:30 co pół godziny, ale warto to zweryfikować przed przyjazdem - najlepiej w systemie rezerwacji biletów (ich nazwa to Cuarto Real Alto). Może się zdarzyć, że z powodu wizyty rodziny królewskiej zwiedzanie górnego piętra nie będzie możliwe.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Alkazaru?

Na spokojne zwiedzenie pomieszczeń pałacowych i ogrodów powinniśmy zaplanować od 90 do 120 minut.

Jeśli planujemy odwiedzić również apartamenty królewskie w trakcie wycieczki z przewodnikiem najlepiej zarezerwować na całą wizytę nawet 2-3 godziny, chociaż niektórzy (których nie goni plan dnia) potrafią spędzić w pałacu i ogrodach więcej czasu.

Bilety wstępu do Alkazaru

Na wstępie warto podkreślić, że Alkazar w Sewilli należy do najchętniej odwiedzanych zabytków w całej Hiszpanii, a liczba osób mogących wejść na jego teren jest limitowana do mniej niż 300 osób na godzinę.

Oznacza to, że w sezonie bilety szybko wyprzedają się online i na miejscu w kasach już ich nie nabędziemy, ewentualnie mogą pozostać dla nas zaledwie ostatnie sztuki. Dlatego najlepszym wyjściem jest zakup biletu z wyprzedzeniem - najlepiej dokonać tego klikając w link Tickets na oficjalnej stronie. System biletowy jest co prawda nieco toporny, ale bilety kupowane z oficjalnego źródła są tańsze niż w platformach zewnętrznych (nie zapomnijmy tylko zmienić języka na angielski!).

Najważniejsze informacje o biletach do Alkazaru:

  • W trakcie procesu rezerwacji wybieramy godzinę odwiedzin.
  • Bilet dla dorosłych kosztuje 13,50 (58,18 zł).
  • Osoby z niepełnosprawnościami oraz dzieci do 13. roku życia wchodzą za darmo.
  • Uczniowie i studenci w wieku 14-30 lat oraz emeryci zapłacą za bilet 6,00 (25,86 zł).
  • Opłata serwisowa za zakup online wynosi 1,00 (4,31 zł) za każdy bilet.

Wycieczka z przewodnikiem po pokojach królewskich wymaga dodatkowej opłaty 5,50 (23,70 zł). W systemie biletowym możemy zakupić bilet łączony do Alkazaru oraz do apartamentów (Cuarto Real Alto) i wybrać godzinę ich zwiedzania.

Godziny otwarcia

Alkazar czynny jest codziennie, ale godziny jego otwarcia różnią się w zależności od sezonu. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu kalendarz wyglądał następująco:

  • Od 1 kwietnia do 28 października Alkazar był otwarty od 9:30 do 20:00,
  • Od 29 października do 31 marca pałac otwarty jest od 9:30 do 18:00.

Ostatnie wejście możliwe jest na godzinę przed zamknięciem. Turyści muszą opuścić teren kwadrans przed zamknięciem.

Pałac zamknięty jest 1. stycznia, 6. stycznia, w Wielki Piątek oraz 25. grudnia.

Aktualne dni i godziny otwarcia warto zawsze sprawdzić przed przyjazdem na oficjalnej stronie.

Darmowy wstęp do Alkazaru

Przez jedną godzinę w każdy poniedziałek wstęp do Alkazaru jest darmowy - od kwietnia do września od 18:00 do 19:00, a w pozostałe miesiące od 16:00 do 17:00.

Z racji na duże zainteresowanie bilet musimy zarezerwować online na oficjalnej stronie, więc czeka nas opłata rezerwacyjna w kwocie 1,00 (4,31 zł).

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama