Podróże po Europie

Triest - 19 atrakcji, które warto zwiedzić i zobaczyć

5 stycznia 2024

Triest to miasto o bogatej historii, sięgającej czasów rzymskich. Położone jest nieco na uboczu głównych tras turystycznych Włoch, nad Adriatykiem, w malowniczym regionie Friuli-Wenecja Julijska, tuż przy granicy ze Słowenią.

Przez wieki Triest pełnił rolę istotnego portu. Dzięki swojemu położeniu na styku różnych kultur, miasto oferuje fascynującą mieszankę stylów architektonicznych: od klasycyzmu i neoklasycyzmu, przez neogotyk, po secesję. Swoje piętno odcisnęły na nim wpływy weneckie, ale przede wszystkim austriackie: Triest był czwartym największym miastem cesarstwa Habsburgów oraz najważniejszym portem Austrio-Węgier.

Chociaż Triest może nie być wymieniany wśród najpopularniejszych atrakcji turystycznych Włoch, zdecydowanie polecamy odwiedzić to miasto chociażby na jeden dzień. W naszym przewodniku znajdziecie opisy zarówno największych atrakcji Triestu, jak i mniej znanych, ale równie interesujących miejsc.

Castello di Miramare - Zamek Miramare (Triest)
Castello di Miramare - Zamek Miramare (Triest)

Jak zwiedzać Triest?

Chociaż większość atrakcji Triestu koncentruje się na stosunkowo niewielkim obszarze starego miasta i w jego części portowej, to dwie wyjątkowe atrakcje - Zamek Miramare oraz Grotta Gigante (dosłownie Gigantycza Jaskinia - największa udostępniona turystom jaskinia na świecie), leżą daleko poza centrum i musimy do nich dojechać.

Grand Canale - Wielki Kanał w Trieście
Grand Canale - Wielki Kanał w Trieście

Zwiedzanie Triestu może Was trochę zmęczyć, ze względu na to, że jego historyczne centrum pnie się w górę. Ponadto, kilka najważniejszych zabytków z czasów starożytnych i średniowiecza odnajdziecie na szczycie wzgórza San Giusto, które góruje nad miastem. Wygląd dolnej części starego miasta jest odbiciem czasów austriackich.

Muzeum Revoltella - Triest
Muzeum Revoltella - Triest

Aby móc w lepiej poznać Triest, warto zarezerwować na jego odwiedziny dwa dni - jeden na zwiedzanie miasta, drugi na wycieczkę do Zamku Miramare i Grotty Gigante. W przypadku jednodniowej wizyty trudno będzie zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca.

Triest - spacer nad wodą
Triest - spacer nad wodą

Atrakcje Triestu - 21 miejsc, które warto zobaczyć

Zamek Miramare - największa atrakcja Triestu

Malowniczo położony na skraju morza Zamek Miramare wraz z otaczającym go parkiem stanowi naszą ulubioną atrakcję w Trieście. Ten urokliwy, biały budynek został zbudowany pomiędzy 1856 a 1860 rokiem na zlecenie arcyksięcia Maksymiliana, dowódcy floty austriackiej i brata cesarza Franciszka Józefa.

Castello di Miramare - Zamek Miramare (Triest)
Castello di Miramare - Zamek Miramare (Triest)

Wnętrze pałacu kryje wiele pomieszczeń, w tym eklektyczne prywatne apartamenty Maksymiliana i jego żony Marii Charlotty, a także pomieszczenia dla gości urządzone w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Całość powstała w duchu romantycznym, a wystrój pokoi zajmowanych przez arcyksięcia wprost nawiązuje do jego fascynacji morzem.

Zamek otacza malowniczy park, pełen egzotycznych roślin i drzew, rzeźb, fontann oraz ścieżek spacerowych.

Castello di Miramare - Zamek Miramare (Triest)
Castello di Miramare - Zamek Miramare (Triest)

Informacje praktyczne

Niestety, Zamek Miramare położony jest około 8 km na północny-wschód od centrum Triestu. Aby się tam dostać, można skorzystać z autobusu miejskiego. My wybraliśmy autobus numer 6, a podróż zajęła nam około 40 minut. Zdecydowaliśmy się wysiąść na przystanku Grignano i wejść do parku bocznym wejściem.

Wstęp do zamku jest płatny, ale otaczający go park jest ogólnodostępny i można go odwiedzić za darmo. Na dokładne zwiedzanie wnętrz pałacowych warto zarezerwować sobie od 60 a 75 minut, a dodatkowo co najmniej 45 minut na spacer po parku.

Bilet wstępu do zamku kosztuje 12€. Cena biletu ulgowego dla osób pomiędzy 18. a 25. rokiem życia wynosi 2€. Wstęp do parku jest bezpłatny.

Wstęp do zamku jest bezpłatny dla posiadaczy karty turystycznej FVG Card.

Castello di Miramare - Zamek Miramare (Triest)
Castello di Miramare - Zamek Miramare (Triest)
Zamek tak przypadł nam do gustu, że poświęciliśmy mu oddzielny artykuł: Zamek Miramare w Trieście - zwiedzanie, historia, ciekawostki

Piazza Unità d'Italia

Plac Zjednoczenia Włoch pełni funkcję salonu Triestu. Ten rozległy plac, największy w Europie wśród położonych bezpośrednio nad morzem, został wytyczony dopiero w 1879 roku. Otaczają go imponujące budynki wzniesione w tym samym okresie, w tym majestatyczny ratusz (Palazzo del Municipio). Warto zwrócić uwagę na wieże zegarową, na szczycie której umieszczono posągi Maurów, wybijające godzinę. Jedynym zabytkiem sprzed XIX wieku jest Pałac Pitteri, usytuowany w południowo-zachodnim narożniku placu, wybudowany pod koniec XVIII wieku.

Piazza Unità d'Italia - Plac Zjednoczenia Włoch (Triest)
Piazza Unità d'Italia - Plac Zjednoczenia Włoch (Triest)
Ciekawostka: Plac swoją obecną nazwę otrzymał w 1918 roku, po włączeniu Triestu w granicę Włoch. Wcześniej nosił on nazwę Wielkiego Placu (Piazza Granda).
Triest - ratusz (Palazzo del Municipio)
Triest - ratusz (Palazzo del Municipio)

W budynku ratusza mieści się punkt informacji turystycznej, gdzie otrzymacie informacje na temat godzin otwarcia atrakcji w Trieście i przydatne informacje.

Plac Zjednoczonych Włoch (Piazza Unità d'Italia) w Trieście - widok na ratusz (Palazzo del Municipio) i pałac Pitteri
Plac Zjednoczonych Włoch (Piazza Unità d'Italia) w Trieście - widok na ratusz (Palazzo del Municipio) i pałac Pitteri

Piazza della Borsa - Plac Giełdy

Zaledwie kilka kroków na wschód od Piazza Unità d'Italia znajduje się drugi najwspanialszych placów w mieście - Plac Giełdy (Piazza della Borsa). Dla nas największą atrakcją tego miejsca jest neoklasycystyczny gmach giełdy, inspirowany greckimi świątyniami. W centralnej części placu znajduje się również fontanna Neptuna.

Piazza della Borsa - Plac Giełdy w Trieście
Piazza della Borsa - Plac Giełdy w Trieście

Po południowej stronie placu czeka gratka dla miłośników stylu Art Nouveau - budynek Casa Bartoli, zdobiony zielonymi motywami, stanowiący jeden z najbardziej znaczących przykładów secesji wiedeńskiej w Trieście.

W pobliżu placu znajduje się również Antico Caffè Torinese – jedna z historycznych kawiarni w mieście, której wnętrza zachowały swój oryginalny charakter.

Gmach giełdy na Placu Giełdy w Trieście
Gmach giełdy na Placu Giełdy w Trieście

Zabytkowe kawiarnie w Trieście

Wybierając się do Triestu, naszym głównym celem było sprawdzenie, czy lokalna kultura kawiarniana jest tak bogata, jak o niej mówią. W końcu przez ostatnie dwa stulecia Triest przyciągał nie tylko arystokratów, ale i pisarzy, takich jak James Joyce i Italo Svevo, którzy czerpali inspirację w miejscowych kawiarniach.

Do dziś w Trieście przetrwało kilka miejsc z historycznym wystrojem i autentyczną atmosferą. Do najciekawszych należą:

Antico Caffè Torinese - zabytkowa kawiarnia w Trieście
Antico Caffè Torinese - zabytkowa kawiarnia w Trieście
  • Antico Caffè Torinese - niewielka kawiarnia z 1915 roku, z przepięknym drewnianym wystrojem. To nasze ulubione miejsce w Trieście.
  • Caffè San Marco - nasza druga ulubiona kawiarnia w Trieście. Założona w 1914 roku, od początku była miejscem spotkań intelektualistów, takich jak Joyce i Svevo. Wnętrze kawiarni, utrzymane w stylu wiedeńskiej secesji, zostało odrestaurowane, nawiązując do dawnych czasów. Dziś mieści się tu również księgarnia, co jest hołdem dla tradycji kawiarni jako miejsca spotkań pisarzy i poetów.
  • Caffè Tommaseo - najstarsza kawiarnia w Trieście, o historii sięgającej 1830 roku. Zdecydowanie warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć, gdzie przesiadywali najwięksi intelektualiści. Jest tu jednak drogo, a nam akurat wystrój nie przypadł aż tak bardzo do gustu.
  • Caffè degli Specchi - kawiarnia założona w 1839 roku, której wnętrze przypomina o gustach ówczesnego salonu. Znajduje się przy Piazza Unità d'Italia. Jako ciekawostka – po wojnie swoją siedzibę miała tu brytyjska marynarka wojenna.
Caffè San Marco - zabytkowa kawiarnia w Trieście
Caffè San Marco - zabytkowa kawiarnia w Trieście

Ruiny rzymskiego teatru

W miejscu dzisiejszego Triestu w czasach rzymskich znajdowało się miasto Tergeste. Założona prawdopodobnie przez Juliusza Cezara w połowie I wieku p.n.e., kolonia początkowo rozciągała się na zboczach wzgórza San Giusto, a w czasach Oktawiana Augusta została otoczona murami.

Ruiny rzymskiego teatru - Triest
Ruiny rzymskiego teatru - Triest

Badania archeologiczne przeprowadzone w XX wieku przyniosły nowe odkrycia dotyczące antycznych czasów. Wśród najważniejszych zabytków znajdują się ruiny rzymskiego teatru, wzniesionego poza pierwotnymi murami miasta w I wieku naszej ery. Teatr ten mógł pomieścić około 6000 widzów, a do dziś zachował się znaczący fragment jego trybun.

Informacje praktyczne

Ruiny teatru można oglądać z poziomu ulicy lub z góry, co pozwala spojrzeć na nie z innej perspektywy.

Arco di Riccardo - starożytny łuk

Drugi z najważniejszych zabytków z czasów rzymskich w Trieście to łuk, który obecnie przylega do istniejących budowli. Według niektórych źródeł, może to być jedna z bram w murach republikańskich, chociaż widoczne na nim dekoracje datuje się na połowę I wieku naszej ery.

Arco di Riccardo - starożytny łuk w Trieście
Arco di Riccardo - starożytny łuk w Trieście
Ciekawostka: Według legendy, nazwa łuku wywodzi się od Ryszarda Lwie Serce, który miał być więziony w Trieście podczas powrotu z Ziemi Świętej. Jednakże, opowieść ta ma najprawdopodobniej niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Katedra San Giusto

Kilka ważnych atrakcji Triestu, w tym katedrę oraz zamek, znajdziecie na wzgórzu San Giusto. Wzgórze to zostało nazwane na cześć patrona miasta, św. Justusa, który był obywatelem Triestu w III wieku. Święty Justus został zamordowany za swoją wiarę. Jego ciało, obciążone kamieniami i wrzucone do morza, cudownie wypłynęło na brzeg. Od tamtego czasu jego relikwie przechowywane są w kościele na wzgórzu.

Katedra San Giusto - Triest
Katedra San Giusto - Triest

Dzisiejszy kształt katedry datuje się na XIV wiek. Chociaż budowla posiada kilka cech gotyckich, takich jak rozeta, w jej bryle i wnętrzu widoczne są elementy romańskie, należące do dwóch wcześniejszych bazylik, połączonych w jedną katedrę.

Katedra San Giusto - Triest
Katedra San Giusto - Triest

Katedra składa się z pięciu naw i wywarła na nas ogromne wrażenie, zwłaszcza wspaniała mozaika w apsydzie z XII wieku, wykonana przez mistrzów weneckich. Boczne ołtarze można podświetlić, wrzucając monetę.

Informacje praktyczne

Na szczyt wzgórza można dotrzeć pieszo (około kwadrans spacerem od Piazza Unità d'Italia) lub dojechać autobusem.

Widok z dzwonnicy Katedry San Giusto w Trieście
Widok z dzwonnicy Katedry San Giusto w Trieście
Widok z dzwonnicy Katedry San Giusto w Trieście

Punkt widokowy na dzwonnicy

Dzwonnica katedry w Trieście, niezbyt wysoka i wzniesiona na planie kwadratu na fundamentach dawnej rzymskiej struktury, stanowi atrakcyjny punkt widokowy. Choć widok z tarasu widokowego jest nieco ograniczony przez siatkę, panorama miasta jest nadal przyjemna dla oka. Dodatkowym atutem jest możliwość zobaczenia z bliska dzwonów katedralnych.

Na dzwonnicy Katedry San Giusto w Trieście
Widok z dzwonnicy San Giusto w Trieście
Wizyta na dzwonnicy San Giusto - Triest

Zamek San Giusto (Castello di San Giusto)

Zamek San Giusto, stojący na wzgórzu o tej samej nazwie, dominuje nad całym miastem. Kiedy w 1382 roku Cesarstwo Austrii przejęło kontrolę nad Triestem, Austriacy zaczęli zastanawiać się nad sposobem skutecznego kontrolowania miasta.

Zamek San Giusto (Castello di San Giusto) - Triest
Zamek San Giusto (Castello di San Giusto) - Triest

Budowa domu kapitana, który później stał się częścią twierdzy, rozpoczęła się w 1468 roku. Prace nad całą strukturą zakończono dopiero w 1636 roku. Do 1750 roku w murach zamku rezydował dowódca wojsk austriackich, a potem obiekt służył jako więzienie. Od 1936 roku w zamku działa muzeum.

Ciekawostka: Najciekawszą architektoniczną cechą zamku są jego bastiony. Każdy z nich powstał w innym okresie - pierwszy na początku XVI wieku, a budowę ostatniego zakończono w połowie XVII wieku. Wszystkie różnią się od siebie wyglądem, ponieważ były projektowane z myślą o różnych zagrożeniach.
Zamek San Giusto (Castello di San Giusto) - Triest
Zamek San Giusto (Castello di San Giusto) - Triest

Choć muzeum zamkowe nie należy do najbogatszych pod względem eksponatów, to oferuje odwiedzającym kilka interesujących atrakcji:

  • Lapidarium, które zostało poświęcone czasom rzymskim i eksponuje znaleziska archeologiczne z wzgórza, na którym stoi zamek.
  • Zbrojownia prezentująca kolekcję zbroi, armat, kusz, szabli, strzelb i pistoletów.
  • Możliwość wejścia na mury zamkowe, skąd rozpościera się piękny widok na miasto.
  • Kaplica św. Jerzego.
Widok na Katedrę z Zamku San Giusto w Trieście
Widok na Katedrę z Zamku San Giusto w Trieście

Informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje 5€. Zamek znajduje się na wzgórzu, niedaleko katedry. Na spokojne zwiedzanie wystarczy około godziny.

W sezonie turystycznym zamek jest otwarty codziennie. Poza sezonem, od 1 października do 31 marca, zamek jest dostępny od wtorku do niedzieli.

Ruiny antycznej bazyliki

Podczas budowy monumentu poświęconego ofiarom I wojny światowej (Monumento ai Caduti di Trieste) na szczycie wzgórza San Giusto, archeolodzy odkryli fragmenty bazyliki z I wieku oraz inne pozostałości forum. Dziś to małe stanowisko archeologiczne, znane z zachowanych kolumn, często przyciąga uwagę turystów i pojawia się często na zdjęciach z Triestu.

Zamek San Giusto (Castello di San Giusto) w Trieście - widok na ruiny i katedrę
Zamek San Giusto (Castello di San Giusto) w Trieście - widok na ruiny i katedrę

Muzeum archeologiczne imienia Winckelmanna

W pobliżu katedry oraz zamku San Giusto skrywa się perełka dla wszystkich miłośników starożytności - darmowe muzeum archeologiczne (Civico Museo d’Antichità “J.J. Winckelmann”). Placówka gromadzi różnorodne znaleziska - zarówno lokalne, zebrane w Trieście i okolicy, jak i pochodzące z Egiptu oraz innych zakątków świata.

Część ekspozycji muzeum mieści się na terenach, które dawniej należały do austriackiego kapitana, zarządzającego miastem.

Informacje praktyczne

Muzeum rozciąga się na kilka poziomów i oferuje wiele zaskakujących eksponatów. Miłośnicy starożytności powinni zarezerwować sobie na wizytę przynajmniej godzinę.

Postać Johanna Joachima Winckelmanna, uznawanego za jednego z ojców nowożytnej archeologii, jest dobrze znana każdemu miłośnikowi czasów antycznych. Jego życie zakończyło się tragicznie w Trieście, gdzie został zamordowany, najprawdopodobniej w celu rabunkowym. Aby uczcić dziedzictwo Winckelmanna, muzeum nosi jego imię.

Grotta Gigante - atrakcje Triestu poza miastem

Około 10 km od centrum Triestu znajduje się Grotta Gigante - największa jaskinia udostępniona turystom na świecie. Jej główna sala ma imponujące wymiary: 98,5 m wysokości, 167,60 m długości i 76,30 m szerokości. Wchodząc do jej wnętrza, od razu przyszło nam na myśl, że właśnie tak mogłaby wyglądać Moria, podziemne miasto krasnoludów z twórczości J.R.R. Tolkiena.

Według nas, jeśli lubisz tego typu atrakcje, to wizyta w "Jaskini Olbrzymiej" powinna być Twoim priorytetem!

Grotta Gigante - zwiedzanie jaskini w okolicy Triestu
Grotta Gigante - zwiedzanie jaskini w okolicy Triestu

Informacje praktyczne

Grotta Gigante jest dostępna do zwiedzania podczas wycieczek z przewodnikiem, trwających około godziny. Wycieczki odbywają się regularnie, a ich koszt to 15€ za bilet normalny, 12€ za bilet ulgowy i 8€ za bilet dziecięcy. Wstęp jest bezpłatny dla dzieci do 5. roku życia oraz dla posiadaczy karty turystycznej FVG Card.

Aby zwiedzić jaskinię, należy wcześniej zarezerwować miejsce na konkretną godzinę. Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie.

W trakcie zwiedzania konieczne jest pokonanie 1000 schodów - 500 w dół, a następnie 500 w górę. W środku panuje stała temperatura, około 11 stopni Celsjusza.

Z centrum Triestu do jaskini można dotrzeć autobusem - przystanek zlokalizowany jest kilkaset metrów od wejścia.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule poświęconym jaskini: Grotta Gigante - zwiedzanie jaskini w okolicy Triestu
Grotta Gigante - zwiedzanie jaskini w okolicy Triestu
Grotta Gigante - zwiedzanie jaskini w okolicy Triestu

Muzeum Revoltella - galeria sztuki nowoczesnej i wspaniałe wnętrza pałacowe

Spośród wszystkich odwiedzonych przez nas muzeów w Trieście, to właśnie Muzeum Revoltella najbardziej przypadło nam do gustu.

Muzeum Revoltella - Triest
Muzeum Revoltella - Triest

Galeria mieści się w pięknym XIX-wiecznym pałacu, który został podarowany miastu przez barona Pasquale Revoltellę, weneckiego przedsiębiorcę, który przeniósł się do Triestu. Jego życzeniem było, aby w pałacu powstało muzeum sztuki nowoczesnej. Obecnie ekspozycja muzeum rozciąga się także na dwa sąsiednie budynki.

Muzeum Revoltella - Triest
Muzeum Revoltella - Triest

Placówka skupia się przede wszystkim na włoskim malarstwie i rzeźbie z XIX wieku, a także na malarstwie europejskim z XIX i XX wieku. Do odwiedzenia muzeum zachęciła nas możliwość zobaczenia sfery autorstwa Arnaldo Pomodoro (jest to jeden z naszych ulubionych twórców).

Muzeum Revoltella - Triest
Muzeum Revoltella - Triest

W pałacu zachowały się oryginalne pomieszczenia, w tym wspaniała biblioteka z rzeźbionymi półkami, pokoje mieszkalne, jadalnia i sala balowa. Olbrzymie wrażenie zrobiła na nas monumentalna klatka schodowa. Dodatkowym atutem muzeum jest taras widokowy.

Muzeum Revoltella (Triest) - taras widokowy
Muzeum Revoltella (Triest) - taras widokowy

Informacje praktyczne

Aby spokojnie zwiedzić muzeum, warto zarezerwować sobie przynajmniej 75 minut (my spędziliśmy na miejscu prawie dwie godziny). Ponieważ do zwiedzania dostępne są nie tylko sale wystawowe, ale również wspaniałe pomieszczenia pałacowe, wizytę w Muzeum Revoltella polecamy każdemu turyście.

Wejście do muzeum jest bezpłatne dla posiadaczy karty turystycznej FVG Card.

Muzeum Revoltella - Triest
Muzeum Revoltella - Triest

Bazylika św. Sylwestra (Basilica di San Silvestro)

Zaledwie kilka kroków od Łuku Riccardo znajduje się najstarszy kościół w Trieście - urokliwa, romańska bazylika z XI wieku, dedykowana św. Sylwestrowi. Wnętrze świątyni zachowało pozostałości fresków z XIV wieku, przedstawiających cesarza Konstantyna Wielkiego. Nas szczególnie urzekł drewniany sufit, który dodaje wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Bazylika św. Sylwestra w Trieście (Basilica di San Silvestro)
Bazylika św. Sylwestra w Trieście (Basilica di San Silvestro)

Museo del Mare - miejskie muzeum morskie

Jako pasjonaci historii morskiej, nie mogliśmy pominąć wizyty w Museo del Mare, położonym w historycznym porcie w Treście.

Historia muzeum sięga końca XIX wieku i czasów cesarstwa austriacko-węgierskiego. Chociaż jego kolekcja nie dorównuje największym placówkom morskim w Europie, to z pewnością zainteresuje miłośników morskich wojaży.

Museo del Mare - miejskie muzeum morskie w Trieście
Museo del Mare - miejskie muzeum morskie w Trieście

Informacje praktyczne

Wstęp do Museo del Mare jest bezpłatne. Muzeum zajmuje trzy piętra, a główną część kolekcji stanowią modele statków, uzupełnione o różnorodne zabytkowe artefakty, takie jak globusy z 1728 roku czy plany statków.

Na pierwszym piętrze znajdują się modele starożytnych i średniowiecznych jednostek. Drugie piętro skupia się na XIX wieku, a trzecie prezentuje statki z napędem silnikowym i historię działalności stoczniowej. Wśród modeli znajdują się także repliki statków wyprodukowanych w stoczni w Trieście, w tym model wycieczkowca Victoria.

Na spokojne zwiedzenie muzeum warto zarezerwować sobie od 45 do 60 minut.

La Lanterna - punkt widokowy na dawnej latarni morskiej

Do małych sekretów Triestu należy La Lanterna, dawna latarnia morska, znajdująca się w porcie. Ta zabytkowa budowla pochodzi z 1833 roku i została zaprojektowana przez austriackiego architekta.

Widok z dawnej latarni morskiej w Trieście - La Lanterna
Widok z dawnej latarni morskiej w Trieście - La Lanterna

Co ciekawe, latarnia jest otwarta dla zwiedzających – z jej szczytu rozpościera się malowniczy widok. Na miejscu znajduje się również restauracja. Podczas naszej wizyty najpierw udaliśmy się do sekretariatu, aby uzyskać wszystkie niezbędne informacje, a następnie weszliśmy na punkt widokowy. Oprócz nas nikogo nie było, więc zakładamy, że nie jest to zbyt popularne miejsce zarówno wśród turystów, jak i miejscowych.

Grand Canale i pomnik Jamesa Joyce'a

W centrum miasta znajduje się świadectwo jego portowej historii - długi Wielki Kanał (Grand Canale), wzdłuż którego zacumowane są łódki. Kanał ten został wykopany w połowie XVIII wieku, by umożliwić łodziom bezpośrednie wpływanie do centrum miasta w celu rozładunku towarów.

Grand Canale 0 Wielki Kanał w Trieście
Grand Canale 0 Wielki Kanał w Trieście

Wzdłuż kanału na odwiedzających czeka kilka przyciągających wzrok fasad, lecz jako całość nas on specjalnie nie zachwycił.

Miejsce to przyciąga miłośników twórczości Jamesa Joyce'a, ponieważ na moście Ponte Rosso stoi jego pomnik. Pisarz spędził w Trieście łącznie dwanaście lat, podczas dwóch różnych pobytów. To tutaj prawdopodobnie stworzył plan i napisał kilka rozdziałów swojego słynnego dzieła "Ulisses".

Pomnik Jamesa Joyce'a w Trieście
Pomnik Jamesa Joyce'a w Trieście

Pałac Gopcevich - muzeum teatralne

Przy Grand Canale, w pałacu wzniesionym przez serbskiego magnata, który stanowi jeden z pierwszych i najważniejszych przykładów architektury eklektycznej w Trieście, obecnie mieści się muzeum poświęcone historii miejscowego teatru.

Muzeum teatralne w Pałacu Gopcevich w Trieście - Civico Museo Teatrale Carlo Schmidl
Muzeum teatralne w Pałacu Gopcevich w Trieście - Civico Museo Teatrale Carlo Schmidl

Wpadliśmy tam na chwilę - choć sama wystawa nie do końca trafiła w nasze gusta, głównie ze względu na to, że większość informacji była dostępna tylko po włosku, to jednak wnętrza pałacu wywarły na nas duże wrażenie. Niektóre pomieszczenia zachowały swój oryginalny, historyczny wystrój.

Muzeum teatralne w Pałacu Gopcevich w Trieście - Civico Museo Teatrale Carlo Schmidl
Muzeum teatralne w Pałacu Gopcevich w Trieście - Civico Museo Teatrale Carlo Schmidl

Informacje praktyczne

Oficjalna nazwa muzeum to Civico Museo Teatrale “Carlo Schmidl”. My weszliśmy do środka korzystając z karty turystycznej FVG Card i spędziliśmy na miejscu 45 minut.

Nadmorski bulwar wzdłuż Viale Miramare - pomysł na aktywne spędzenie czasu

Zaczynając od parku Barcola, wzdłuż wybrzeża i drogi Viale Miramare, ciągnie się nadmorska promenada prowadząca w kierunku zamku Miramare. Mieszkańcy Triestu częśto wykorzystują tę przestrzeń jako plażę, gdzie w sezonie letnim rozkładają leżaki i korzystają z kąpieli w morzu.

Wzdłuż bulwaru działa kilka knajpek oraz restauracji. Jeśli macie ochotę na długi spacer, to wyruszenie wzdłuż wybrzeża może być ciekawym pomysłem. My sami zdecydowaliśmy się na taki spacer w drodze powrotnej z Zamku Miramare - cała podróż od zamku do centrum zajęła nam jednak ponad półtorej godziny, a ostatni fragment nie prowadził już wzdłuż morza.

Faro della Vittoria (Latarnia Zwycięstwa)

Latarnia morska w porcie przestała pełnić swoją funkcję, gdy w 1927 roku oddano do użytku Latarnię Zwycięstwa. Jest to okazała budowla, która pełni jednocześnie funkcję pomnika poświęconego marynarzom poległym w I wojnie światowej.

Podczas naszej wizyty w Trieście latarnia nie była w żaden sposób udostępniana turystom. Ponieważ znajduje się ona na uboczu, dla większości osób nie będzie to miejsce, do którego warto się specjalnie fatygować. My zobaczyliśmy ją podczas spaceru powrotnego z zamku Miramare.

Plaże w Trieście

Co może zainteresować czytelników planujących odwiedzić Triest latem, to fakt, iż miasto to oferuje kilka miejsc do plażowania. Jeśli liczycie jednak na piękne i wygodne plaże, to możecie się srogo rozczarować.

Najbliższe centrum plaże to:

  • La Lanterna - ta unikatowa plaża znajduje się po zachodniej stronie portu. Jest jedną z ostatnich w Europie, gdzie istnieją wydzielone obszary dla mężczyzn i kobiet, oddzielone murem. La Lanterna to dość duża, kamienista plaża, ciesząca się popularnością wśród mieszkańców.
  • Plaże wzdłuż Costiera di Trieste - wzdłuż wybrzeża, na trasie do Zamku Miramare, ciągnie się długi pas betonowej promenady, wykorzystywany przez miejscowych jako miejsce do rozłożenia się z ręcznikami i kąpieli. Pierwszym z takich miejsc jest Barcola. Jednak, jeśli wybierzecie się dalej wzdłuż Costiera di Trieste, znajdziecie również kilka kamienistych odcinków plaż, choć nie są one szczególnie spektakularne.

Triest - zwiedzanie i informacje praktycznie

Komunikacja miejska w Trieście

W Trieście głównym środkiem transportu publicznego są autobusy. Bilet ważny przez 60 minut kosztuje 1,40€, a bilet 75 minutowy - 1,70€. Można także nabyć bilet dzienny za 3,10€.

Do autobusu wchodzimy zazwyczaj drzwiami przednimi lub tylnymi, a wychodzimy przez drzwi środkowe. Warto zauważyć, że wiele autobusów zatrzymuje się na przystankach tylko na żądanie – w takim przypadku należy pomachać kierowcy, aby zasygnalizować chęć wejścia.

Triest - spacer nad wodą
Triest - spacer nad wodą

Karta turystyczna FVG Card

"Jeśli planujesz zwiedzać największe atrakcje Triestu, zakup oficjalnej karty turystycznej FVG Card będzie świetną decyzją.

Karta ta zapewnia bezpłatny wstęp do wielu muzeów i atrakcji w Trieście, w tym do Zamku Miramare i Grotty Gigante. Dodatkowym atutem jest możliwość omijania kolejek do kas. Dla nas zakup karty okazał się świetnym zakupem, ponieważ do niektórych miejsc mogliśmy zajrzeć choćby tylko na chwilę, aby zobaczyć najciekawsze eksponaty.

Karta występuje w dwóch wersjach:

  • 48-godzinnej w cenie 30€ (cena ulgowa 25€),
  • tygodniowej w cenie 45€ (cena ulgowa 40€).

Bilet ulgowy dostępny jest dla osób w wieku 12-25 lat oraz osób po 65. roku życia. Pamiętajcie jednak, że muzea państwowe są darmowe dla osób do 18. roku życia, a bilety ulgowe są dostępne dla osób do 25. roku życia.

Okres ważności karty rozpoczyna się od momentu jej pierwszego użycia. Więcej szczegółów oraz aktualne informacje znajdziesz na oficjalnej stronie karty FVG Card.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama