Podróże po Europie

Park Güell - zwiedzanie, bilety, ciekawostki

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia 2024

Park Güell w Barcelonie to jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł słynnego architekta Antonio Gaudíego. Miejsce pełne magii, wizjonerskich rozwiązań oraz tajemnic - i przy okazji jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji stolicy Katalonii.

Gaudi wyprzedził swoją epokę i na zawsze zmienił ukochane miasto. Dziś wielu turystów przyjeżdża do Barcelony tylko w celu zobaczenia dzieł słynnego mistrza. W naszym artykule przybliżyliśmy w sposób praktyczny zwiedzanie Parku Güell w Barcelonie - najważniejsze informacje praktyczne znajdziecie w dalszej części naszego przewodnika.

Park Güell w Barcelonie
Park Güell w Barcelonie

Park Güell - historia i ciekawostki

Nazwa parku wywodzi się od osoby Eusebi Güella, bogatego przedsiębiorcy, który swój majątek zbił podczas katalońskiej rewolucji przemysłowej pod koniec XIX wieku. Güell poznał Antonio Gaudíego w 1878 roku na wystawie światowej w Paryżu, gdzie od razu dostrzegł jego geniusz. Gaudí i Güell przez następne lata zbliżyli się do siebie - i to nie tylko z powodu spojrzenia na architekturę i wspólne interesy, ale również z racji głębokiej wiary oraz podejście do sfery duchowej (o religijności architekta świadczy jego poświęcenie budowie bazyliki Sagrada Familia). Güell stał się bliskim przyjacielem Gaudiego i przez lata wspólnie realizowali coraz ambitniejsze plany.

Widok na schody i główny taras zwieńczony mozaikową ławką w Park Güell w Barcelonie
Widok na schody i główny taras zwieńczony mozaikową ławką w Park Güell w Barcelonie

Jednym z najważniejszych projektów biznesowych tej dwójki była budowa nowoczesnego osiedla mieszkaniowego dla bogatych mieszkańców. Chcieli oni zbudować je na drzewiastym wzgórzu, na tak zwanej Łysej Górze (Muntanya Pelada). W jego skład miało wchodzić 60 działek - na każdej z nich planowano postawić dom z widokiem na oddalone o kilka kilometrów morze. Przejścia pomiędzy posiadłościami miały być kręte i inspirowane naturą. W ich sąsiedztwie zaplanowano piękny park zaprojektowany w harmonii z naturą, który miał oferować mieszkańcom możliwość odpoczynku i relaksu.

Budowa rozpoczęła się w 1900 roku, lecz z długiej listy ambitnych założeń nie udało się zrealizować niemal żadnego, a projekt ostatecznie porzucono w 1914 roku. Powstał "jedynie" znany na całym świecie Park Güell składający się z trzech kilometrów krętych ścieżek i mostków, a także dwa budynki, z czego jeden mieszkalny, który miał służyć jako reklama osiedla. Właśnie w tym domu zamieszkał Gaudí, a dzisiaj mieści się tam małe muzeum poświęcone architektowi.

Teren w 1922 roku został zakupiony przez władze miejskie, po czym udostępniono go mieszkańcom. W 1984 roku, razem z innymi dziełami Gaudiego, park wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Güell - Barcelona
Park Güell - Barcelona

Zwiedzanie Parku Güell

Park Güell dzieli się na dwie części. Są to:

  • Ogrodzony i biletowany obszar monumentalny, gdzie zobaczymy dzieła Gaudiego, takie jak słynna salamandra wykonana w technice trencadís (mozaika stworzona z kawałków ceramiki).
  • Rozciągająca się nad nim, gęsto zalesiona część ogólnodostępna z licznymi ścieżkami spacerowymi, po której możemy przechadzać się bez potrzeby zakupu biletu.

Obszar monumentalny Parku Güell możemy zwiedzać samodzielnie lub wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem (język angielski, grupy maks. 25 osobowe).

W Park Güell w Barcelonie
W Park Güell w Barcelonie

Park Güell - bilety i ceny

Bilety najlepiej jest zakupić online na oficjalnej stronie (nie polecamy korzystać z usług pośredników). W systemie pojawiają się one z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Bilety zakupione online wystarczy pokazać na ekranie swojego urządzenia mobilnego, nie musimy ich drukować.

Bilety do Parku Güell - najważniejsze informacje

Bilety kupujemy zawsze na konkretną godzinę. Każde okienko czasowe posiada limit odwiedzin, dlatego w sezonie najlepiej jest zakupić wejściówkę z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie. W ciągu godziny park może odwiedzić maksymalnie 1400 osób.

Na wejście do parku mamy 30 minut licząc od godziny podanej na naszym bilecie - czyli kupując bilet na 9:30 możemy wejść do środka pomiędzy 9:30 a 10:00. Bilet pokazujemy na wejściu oraz na wyjściu. Co jednak kluczowe - nasz pobyt na miejscu nie jest już jednak w żaden sposób ograniczony.

Ważne! Biletów zakupionych online nie możemy zwrócić, ale istnieje możliwość zmiany daty oraz godziny.

Wejściówki zakupimy również na miejscu, ale może się okazać, że najbliższe okienka czasowe będą wyprzedzane i pozostanie nam dłużej poczekać na wejście. Aktualne zainteresowanie odwiedzinami przez najbliższe dni można sprawdzić na stronie parku.

Parku Güell - ceny biletów

Samodzielne zwiedzanie Parku Güell:

  • dorośli - 10,00 (43,10 zł),
  • dzieci pomiędzy 7. a 12. rokiem życia oraz osoby powyżej 65. roku życia 7,00 (30,17 zł),
  • dzieci poniżej 7 lat - wejście darmowe.

Zwiedzanie Parku Güell z przewodnikiem:

  • dorośli - 22,00 (94,82 zł),
  • dzieci pomiędzy 7. a 12. rokiem życia oraz osoby powyżej 65. roku życia 19,00 (81,89 zł),
  • dzieci poniżej 7 lat - wejście darmowe.

Park Güell - zwiedzanie i wskazówki praktyczne

  • W płatnej części Parku Güell spędzimy od około 45 minut do nawet 2-3 godzin - wszystko zależy od tego, czy chcemy jedynie odhaczyć wszystkie miejsca, czy spędzić też trochę czasu odpoczywając.
  • Do parku możemy wejść jednym z dwóch wejść - popularniejsze z nich znajduje się przy Av. del Santuari de Sant Josep de la Muntanya, a drugie od strony ulicy Ctra. del Carmel.
  • Po zwiedzeniu parku możemy udać się do oddzielnie biletowanego domu-muzeum poświęconego Gaudíemu, gdzie spędzimy do 30 minut. Od 1 stycznia 2024 roku muzeum jest nieczynne z powodu renowacji.
  • Osoby z ograniczoną mobilnością powinny udać się do wejścia od strony Carretera del Carmel - mimo ukształtowania terenu i charakterystyki parku przygotowano dla nich dwie ścieżki zwiedzania, które sprawdzicie tutaj.

Atrakcje Parku Güell

Większość atrakcji znajdziemy w biletowanej części parku. Do najbardziej znanych należą:

  • Taras widokowy, określamy przez miejscowych najdłuższą ławką świata. "Ławka" została zaprojektowana w ten sposób, aby każdy siedzący na niej mógł czuć się prywatnie. Dodatkowo, jej kafelkowa konstrukcja doskonale odprowadza wodę.
Ławka w Parku Güell - Barcelona
Ławka w Parku Güell - Barcelona
  • Taras znajduje się tuż nad masywną salą kolumnową zwaną Sala Hipòstila, przypominająca budowle greckie lub rzymskie. Jej kolumnada składa się z aż 86 kolumn w porządku doryckim, a cała hala zgodnie z pierwotnym założeniem miała służyć jako targowisko.
Sala kolumnowa w Parku Güell - Barcelona
Sala kolumnowa w Parku Güell - Barcelona
  • Obie strony zabytkowej bramy flankują piękne pawilony wzniesione w latach 1901-1902 - w jednym z nich mieści się niewielka wystawa, w drugim sklep. Będąc na miejscu koniecznie zajrzyjmy do środka.
  • Od bramy do tarasu prowadzą schody, na których umieszczone zostały: słynna Salamandra oraz piękna instalacja imitującą jaskinię.
Salamandra w Parku Güell w Barcelonie
Salamandra w Parku Güell w Barcelonie
  • kryty portyk przywodzący swym kształtem na myśl świat fantasy,
Portyk Park Güell w Barcelonie
Portyk Park Güell w Barcelonie
Ławka w Park Güell w Barcelonie
Ławka w Park Güell w Barcelonie
W Parku Güell - Barcelona
W Parku Güell - Barcelona

Muzeum Gaudiego w Parku Güell

Osoby zainteresowane życiem prywatnym Gaudíego powinny udać się do poświęconego mu muzeum - Casa Museu de Gaudí, które mieści się w zamieszkiwanym przez niego domu pokazowym. Placówka nie należy co prawda do największych, ale pomoże przybliżyć nam jego postać.

Od 1 stycznia 2024 roku muzeum jest nieczynne z powodu renowacji. Informacje o ponownym otwarciu pojawią się na tej stronie

Mając więcej czasu warto pospacerować się po ogólnodostępnej części parku i wejść na jego wyższe poziomy. Pomimo wielu drzew łatwo odnaleźć miejsca widokowe, z których zobaczymy większą część Barcelony. Do popularnych punktów widokowych Barcelony należy położone niedaleko wzgórze trzech krzyży.

Widok na wzgórze trzech krzyży.
Widok na wzgórze trzech krzyży.

Dni i godziny otwarcia Parku Güell

Park dostępny jest dla turystów codziennie, przez cały rok, a godziny otwarcia na konkretny dzień najlepiej jest sprawdzić na kalendarzu udostępnionym tutaj.

Jak dojechać do Parku Güell?

Do Parku Güell dojedziemy metrem linii L3 (linia zielona). Wysiadamy na stacji Lesseps lub Vallcarca, a następnie kierujemy się do wejścia od strony ulicy Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntanya. W obu wariantach po wyjściu ze stacji czekać nas będzie jeszcze około 20 minutowy spacer ze schodami ruchomymi oraz podejściem pod górę.

Jeśli wysiądziemy na stacji Vallcarca, powinniśmy dojść do ulicy Baixada de la Glòria, prowadzącej stromo w górę - na szczęście co kawałek zainstalowano na niej ruchome schody (choć te nie zawsze działają). Plusem tej trasy jest fakt, że po drodze możemy zajść na górę trzech krzyży.

Od stacji Lesseps wejście jest mniej strome, natomiast ruchome schody pokrywają jedynie kawałek trasy.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama