Podróże po Europie

Düsseldorf: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zwiedzić i zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2024

Düsseldorf to nowoczesna metropolia i stolica regionu Nadrenia Północna-Westfalia. Miasto stanowi jedno z najważniejszych niemieckich centrów biznesowych i finansowych, a także posiada sporo wartych uwagi atrakcji turystycznych.

W naszym artykule odpowiadamy na pytanie co warto zobaczyć w Düsseldorfie i dlaczego dobrze wpaść tu choćby na chwilę podczas zwiedzania zachodnich Niemiec.

Jak zwiedzać Düsseldorf?

Düsseldorf na pierwszy rzut oka może wydać się sporym miastem, jednak szczęśliwie większość największych atrakcji odnajdziemy w szeroko rozumianym centrum, po którym łatwo poruszać się pieszo. Do położonych nieco dalej miejsc dostaniemy się dobrze rozbudowaną siecią transportu publicznego - autobusami, pojazdami szynowymi, a nawet promem.

Jedno z najlepszych miejsc do życia w Niemczech

Düsseldorf od lat znajduje się w czołówce rankingów najlepszych miast do życia u naszych zachodnich sąsiadów. Jest tu nowocześnie, czysto, a dodatkowo władze miasta traktują mieszkańców jako dobro nadrzędne. Dla przykładu, cała promenada oraz centrum zostały przebudowane w taki sposób, aby oddać je mieszkańcom, a dla samochodów zostały wybudowane specjalne tunele podziemne.

W trakcie wojny zniknęła niemała część historycznej tkanki miasta. Kilka zabytków odnajdziemy na obszarze Starego Miasta (Altstadt) i nie tylko, ale nie powinniśmy nastawiać się na zbyt wiele - zdecydowanie ciekawsze będą przykłady nowoczesnej architektury.

Düsseldorf jest szczególnie wart polecenia miłośnikom sztuki z ostatnich stuleci. Chlubą miasta jest tutejsza Akademia Sztuki (Kunstakademie Düsseldor), w której nauki pobierali znani regionalni artyści, w tym ekspresjonista August Macke. Współcześnie miasto słynie z muzeów sztuki nowoczesnej, w jednym z nich przez jakiś czas znajdowała się słynna pajęcza sieć Tomása Saraceno.

Zwiedzanie Düsseldorf - zwiedzanie miasta
Zwiedzanie Düsseldorf - zwiedzanie miasta

Co warto zobaczyć w Düsseldorfie? Największe atrakcje i zabytki

Altstadt - atrakcje Starego Miasta

Zwiedzanie Düsseldorfu najlepiej rozpocząć od tutejszej starówki - tym bardziej, że nie należy ona do największych i zajmuje powierzchnię zaledwie pół kilometra kwadratowego.

Bazylika św. Lamberta

Gotycka bazylika św. Lamberta (Kirche St. Lambertus) z XIV wieku uchodzi za jeden z najważniejszych zabytków w mieście. Jest to budowla halowa, w której zachowały się dzieła sztuki z różnych okresów.

Co zobaczyć w bazylice św. Lamberta?

Warto zwrócić uwage na wspaniały manierystyczny grobowiec Wilhelma V, zwanego Wilhelmem Bogatym, księcia Kleve i wybitnego przedstawiciela humanizmu - jest to jeden z najważniejszych renesansowych zabytków w mieście. Zobaczycie go w obejściu (ambicie) świątyni.

Warto też obejrzeć modernistyczne zachodnie drzwi, które zostało wykonane po wojnie przez Ewalda Mataré.

Rynek i ratusz

Do najciekawszych obiektów starego miasta należy rynek (Marktplatz), przy którym stoi XVI-wieczny ratusz. Na środku placu odsłonięto barokowy pomnik konny przedstawiający elektora Palatynatu Jana Wilhelma.

W okresie świątecznym rynek zamienia się w jarmark bożonarodzeniowy.

Burgplatz i wieża zamkowa

Nieopodal rynku stał średniowieczny zamek, którego początki sięgały XIII stulecia. Budowla nie przetrwała jednak próby czasu - zburzono ją w drugiej połowie XIX wieku, żeby na jej miejscu wytyczyć plac otwarty na Ren (o wcześniejszym przeznaczeniu przypomina nam jego nazwa, gdyż Burgplatz to po polsku plac zamkowy). Z dawnego zamku przetrwała zaledwie wieża (Schlossturm).

Altbier - atrakcja Düsseldorfu dla fanów złocistego trunku

Piwosze odwiedzający Düsseldorf nie powinni przegapić szansy na skosztowanie tutejszego tradycyjnego piwa zwanego Alt (Düsseldorf Altbier). Jest to piwo górnej fermentacji, które warzone jest w piwnicach tutejszych restauracji. Można oczywiście nabyć też wersję butelkową w sklepie, ale zachęcamy jednak do znalezienia restauracji z samodzielnie wytwarzanym piwem i napicia się świeżego trunku - tym bardziej, że jego produkcją zajmuje się zaledwie około dziesiątka lokali.

Königsallee (Aleja Królewska)

Pochodząca z początku XIX wieku Königsallee (pol. Aleja Królewska, w skrócie Kö) to najbardziej reprezentacyjna ulica handlowa w mieście. Ma ona formę bulwaru, wytyczonego w miejscu przebiegu dawnych fortyfikacji obronnych - śladem po nich jest szeroki na blisko 30 m kanał wodny stanowiący pozostałość dawnej fosy.

Wzdłuż Alei Królewskiej ciągną się przyjemne fasady oraz sklepy znanych marek odzieżowych. Jeśli chcielibyśmy do nich zajrzeć pamiętajmy, żeby wybrać się tu w inny dzień niż niedziela, kiedy wszystko jest zamknięte.

Königsallee - Düsseldorf
Königsallee - Düsseldorf

Nie wszyscy wiedzą, ze pierwotnie bulwar nosił nazwę Alei Kasztanowej. Do jej zmiany przyczyniło się jednak jedno szokujące opinię publiczną zdarzenie - w 1848 roku odwiedzający Düsseldorf król Fryderyk Wilhelm IV został obrzucony końskim łajnem. Aby załagodzić odczucia władcy zmieniono nazwę na Aleję Królewską.

Jeden z zabytkowych budynków przy Königsallee
Jeden z zabytkowych budynków przy Königsallee

Promenada nad Renem (Rheinuferpromenade) - najdłuższy bar świata

Ciągnąca się wzdłuż Renu promenada, która łączy ze sobą stare miasto z nowoczesną dzielnicą MedienHafen, określana jest górnolotnie przez miejscowych najdłuższym barem świata. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że stworzony pod koniec XX wieku deptak stanowi idealne miejsce na spacer lub odpoczynek w jednym z tutejszych lokali gastronomicznych.

Atrakcje Düsseldorfu - Promenada nad Renem
Atrakcje Düsseldorfu - Promenada nad Renem
Zachód słońca nad promenadą
Zachód słońca nad promenadą

MedienHafen - powiew modernizmu

Spacerując na południe promenadą, mijając wieżę telewizyjną, dojdziemy do MedienHafen - nowoczesnej dzielnicy biznesowej, która powstała po udanej rewitalizacji dawnego obszaru portowego. Nad transformacją tego terenu pracowało wielu szanowanych architektów i efekt ich prac jest godny podziwu. Aż trudno uwierzyć, że ponad dekadę temu stały tu zrujnowane magazyny.

Do najciekawszych obiektów w tej części miasta należą Neuer Zollhof (The New Zollhof) Franka Gehry’ego i pstrokate Colorium projektu Williama Alsopa.

MedienHafen - Düsseldorf
MedienHafen - Düsseldorf

Współczesna MedienHafen to dzielnica biznesowa, gdzie swoje biura ma kilkaset firm z branży medialnej oraz nowych technologii. Fani dobrej kuchni również znajdą tu coś dla siebie, i to nawet Ci najbardziej wybredni, gdyż działa tu nagrodzona gwiazdką Michelin restauracja "Berens am Kai".

Na spacer po MedienHafen wystarczy nam 60-90 minut. W tym czasie zapoznamy się z najciekawszymi budynkami oraz poczujemy klimat tego miejsca.

Panorama MedienHafen - po lewej żuraw, po prawej m.in. Colorium
Panorama MedienHafen - po lewej żuraw, po prawej m.in. Colorium

Wieża telewizyjna (Rheinturm) - spójrzmy na miasto z góry

Czytelnikom, którzy lubią podziwiać odwiedzane miasta z wyższej perspektywy, polecamy wieżę widokową Rhine Tower (Rheinturm). Wieża telewizyjna jest najwyższym obiektem w mieście. Na jej szczycie, na wysokości 172 m, znajduje się restauracja, która obraca się robiąc pełen obrót w czasie około 70 minut.

Kilka metrów pod nią znajduje się platforma widokowa umożliwiająca spojrzenie na wszystkie najważniejsze obszary w mieście.

Rheinturm - informacje praktyczne

Cena biletu wstępu na platformę widokową należy niestety do dość wysokich - w trakcie ostatniej aktualizacji naszego przewodnika wynosiła ona 12,50 (53,87 zł) (posiadacze karty DüsseldorfCard mają prawo do zniżki). Dzieci poniżej 6. roku życia wchodzą za darmo, a pozostałe mają prawo do niewielkiej znizki.

Goście restauracji nie muszą płacić za bilet wstępu. Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie atrakcji.

Rejs po Renie - najlepszy sposób na poznanie miasta

Na liście największych atrakcji Düsseldorfu wysoką pozycję zajmuje rejs turystyczny po Renie. Z poziomu rzeki będziemy mogli podziwiać zabudowę starego miasta oraz panoramę nowoczesnej dzielnicy biznesowej MedienHafen. Część turystów korzysta z rejsu aby dostać się do Kaiserswerth, gdzie zobaczyć można ruiny zamku cesarza Barbarossy.

Muzeum sztuki Kunstpalast

Miłośnicy sztuki wszelakiej nie powinni przegapić szansy odwiedzenia tutejszego Kunstpalast, w którym prezentowane są m.in.:

  • obrazy europejskich malarzy (od XV do XX wieku),
  • dzieła lokalnych artystów wywodzących się z założonej w XVIII stuleciu Akademii Sztuki,
  • fotografie, szkice i rysunki,
  • rzeźby,
  • szkło ozdobne.

Wybierając się do Düsseldorfu warto sprawdzić kalendarz wystaw tymczasowych - dawniej w muzeum zorganizowano chociażby pokaz dzieł słynnego Caravaggia.

Kunstsammlung - muzeum sztuki współczesnej

Kunstsammlung to publiczne muzeum sztuki regionu Nadrenia Północna-Westfalia, które skupia się na XX oraz XXI wieku. Placówka mieści się w trzech różnych lokalizacjach (zwanych K20, K21 oraz Schmela Haus).

Sami nie należymy do największych fanów akurat tego okresu w historii malarstwa (czy szerzej sztuki), ale do budynku K21 przyciągnęła nas jedna atrakcja - wywieszona na wysokości ponad 25 m. przezroczysta siatka, po której mogliśmy spacerować. Pomysłodawcą tej instalacji był Tomás Saraceno. Niestety, obecnie nie jest już ona dostępna. Obecnie w K21 wystawiane sa najróżniejsze instalacje międzynarodowych artystów.

W budynku K20 wystawiane są obrazy takich artystów jak: Paul Klee (ponad 120 dzieł!), Henri Matisse, Pablo Picasso czy Wassily Kandinsky.

Kunstsammlung - informacje praktyczne

Wszystkie placówki muzeum są oddzielnie biletowane, jednak możemy zakupić nieco tańszy bilet łączony.

Najlepsze atrakcje Düsseldorfu poza centrum

Classic Remise Düsseldorf - raj dla fanów motoryzacji

Classic Remise to atrakcja Düsseldorfu, która zainteresuje wszystkich fanów czterech kółek. Jest to kompleks wystawowo-garażowy utworzony w zabytkowej parowozowni, gdzie zobaczymy wiele klasycznych i unikatowych aut. Nie jest to jednak muzeum (choć na górnym piętrze mieści się mała wystawa), a bardziej garaż oraz komis samochodowy, gdyż wiele z aut wystawiono tu na sprzedaż.

Część miejsc garażowych ma formę oszklonych boksów, w których właściciele mogą bezpiecznie trzymać swoje samochody.

Classic Remise Düsseldorf - informacje praktyczne

Wejście na teren obszaru wystawowego jest darmowe. Na miejscu możemy zrelaksować się w ogródku piwnym.

Ruiny zamku cesarskiego Kaiserpfalz

Położone bezpośrednio nad brzegiem Renu malownicze pozostałości XII-wiecznego zamku cesarza Fryderyka Barbarossy przyciągają turystów zainteresowanych historią oraz malowniczymi krajobrazami. Właściwie to zachowała się spora część tego zabytkowego zamczyska oraz jego grubych nawet na cztery i pół metra murów. Położenie twierdzy nie było przypadkowe, gdyż jej celem była kontrola rzeki oraz szlaków handlowych.

Kaiserpfalz - informacje praktyczne

Wejście na teren ruin jest darmowe. Wybierając się tam warto zaplanować więcej czasu i przy okazji pospacerować po okolicy oraz wzdłuż Renu.

Zamek leży w granicach dzielnicy Kaiserswerth, na terenie której zachowało się kilka zabytkowych domów oraz budynków. Należy do nich urząd celny (Altes Zollhaus) z 1635 roku.

Na miejsce możemy dojechać komunikacją lub przypłynąć promem, którego przystanek znajduje się obok wspomnianego zabytkowego urzędu celnego.

Ruiny zamku cesarksiego - Kaiserpfalz Kaiserswerth - Düsseldorf
Ruiny zamku cesarksiego - Kaiserpfalz Kaiserswerth - Düsseldorf

Pałac Benrath (Schloss Benrath)

Ta wzniesiona w połowie XVIII stulecia, wyróżniająca się różową fasadą letnia rezydencja położona jest na dalekich obrzeżach miasta. Powstała ona pośrodku terenów zielonych i miała służyć elektorowi jako miejsce noclegów podczas polowań. Trudno o inny zabytek z tego okresu w tej części Europy zachowany w tak dobrym stanie.

Pałac Benrath

Apartamenty pałacowe są udostępnione do zwiedzania w trakcie trwającej około godziny wycieczki z przewodnikiem. Otaczające rezydencję ogrody są jednak ogólnodostępne i możemy odwiedzić je za darmo.

W pałacowych skrzydłach mieszczą się również muzea, w tym pierwsze muzeum poświęcone sztuce ogrodowej na świecie.

Co zobaczyć w Düsseldorfie poza utartym szlakiem?

Dzielnica Oberkassel

Położona na zachodnim brzegu Renu (przeciwnym do Starego Miasta) dzielnica Oberkassel charakteryzuje się wieloma odrestaurowanymi kamienicami oraz nieco ekskluzywną atmosferą. Warto tędy pospacerować, jeśli chcemy poznać inną stronę miasta.

Kamienice na terenie dzielnicy Oberkassel
Kamienice na terenie dzielnicy Oberkassel

Do największych zabytków tego obszaru należą secesyjny kościół ewangelicki Auferstehungskirche oraz neoromański katolicki kościół św. Antoniego (St. Antonius).

Muzeum Goethego

Kolejnym interesującym miejscem na turystycznej mapie Düsseldorfu jest Muzeum Goethego (Goethe Museum Düsseldorf) mieszczące się w zabytkowym pałacyku myśliwskim (Schloss Jägerhof) z XVIII wieku.

Muzeum skupia się na życiu oraz twórczości jednego z największych niemieckich poetów - na turystów na miejscu czekają m.in. manuskrypty, książki oraz inne pamiątki. Jest to jednak atrakcja, podczas zwiedzania której najbardziej zadowoleni będą fani pisarza - nam do gustu przypadła wystawa poświęcona jego włoskim wojażom (jego dzienniki z tych podróży pozwalają zobaczyć zmiany, jakie zaszły na przestrzeni wieków, a także poznać atrakcje warte zobaczenia). Pozostali będą tu się raczej nudzić.

KIT - Kunst Im Tunnel

Kolejnym miejscem mogącym zainteresować sympatyków sztuki współczesnej jest obszar wystawowy stworzony... w tunelu przechodzącym dwa metry poniżej promenady. Wchodzimy do niego oszklonym pawilonem z widocznym napisem KIT.

W środku nie zobaczymy raczej dzieł znanych artystów, gdyż miejsce to skupia się na prezentacji prac studentów oraz młodych artystów. Podczas naszej wizyty pracownicy bardzo chętnie opowiadali o ukrytym przekazie wystawianych dzieł, dzięki czemu łatwiej było nam je przyswoić. Nie polecamy jednak tego miejsca nikomu, kto nie jest prawdziwym miłośnikiem sztuki współczesnej.

Düsseldorf - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Düsseldorf?

Najważniejsze atrakcje Düsseldorfu na obszarze centrum bez problemu zobaczymy w jeden dzień. Jeśli chcielibyśmy jednak podjechać również do któregoś z dalszych zakątków, to lepiej zostać na noc i przedłużyć nasz pobyt do dwóch dni.

Karta do zwiedzania miasta DüsseldorfCard

Planując aktywne zwiedzanie Düsseldorfu i korzystanie z transportu zastanówmy się nad zakupem oficjalnej karty turystycznej DüsseldorfCard, która umożliwia darmowe przejazdy komunikacją publiczną oraz zapewnia zniżki lub darmowe wejścia do wielu atrakcji. Karta występuje w kilku wersjach czasowych - 24-, 48-, 72- i 96-godzinnej.

Więcej informacji i aktualności znajdziemy na oficjalnej stronie karty.

Historia Düsseldorfu w pigułce

Najstarsze wzmianki o wsi Düsseldorf pochodzą z 1135 roku. Miała ona powstać w miejscu osad farmerskich oraz rybackich istniejących w tej okolicy już w siódmym lub ósmym stuleciu.

Rozwój Düsseldorfu przyśpieszył po otrzymaniu praw miejskich, co nastąpiło 14 sierpnia 1288 roku. W kolejnym stuleciu wzniesiono kościół św. Lamberta, który istnieje do dziś i stanowi najważniejszy zabytek tutejszego starego miasta.

Königsallee w Düsseldorfie
Königsallee w Düsseldorfie

Aż do końca XVIII stulecia Düsseldorf był niewielkim barokowym miasteczkiem otoczonym fortyfikacjami obronnymi. Wiek XIX przyniósł wojny napoleońskie i rewolucję przemysłową, która kilkukrotnie powiększyła liczbę mieszkańców. Aby poradzić sobie z tak dynamicznym rozwojem rozebrano mury i rozszerzono granicę miasta.

Druga wojna światowa nie oszczędziła miasta. W Düsseldorfie znajdowały się ważne rafinerie, więc ich zniszczenie było strategicznym celem wojsk alianckich - w 1943 roku przez kilka tygodni systematycznie bombardowano tutejszą infrastrukturę. Tylko podczas jednej nocy na Düsseldorf zrzucono 700 bomb.

Po wojnie miasto rozwijało się dynamicznie, osiągając pozycję jednej z najważniejszych niemieckich metropolii.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama